6.ceviz festivali dinleyin

Tanıtıyoruz

ÖZLÜ SÖZLER

"HAFTA SONU PAZAR ÖMRÜN SONU MEZAR ZENGİN OLSAN NE YAZAR MEZARINI EL KAZAR"

Aşık Ali Yaralandım

Yaralandım Gurbet elde

Eczaneler

ECZANELER İLETİŞİMÇAĞLAYAN ECZANE
------İLETİŞİM -----
TEL: 0344 351 2515
FAX: 0344 351 2515
GSM:0536 377 0836
********


DEVA ECZANESİ
----- İLETİŞİM -----
TEL: 0344 351 2204
FAX: O344 351 2204
GSM: 0533 543 2362
********

sayaç.Belgesel

ANASAYFA arrow Güncel Haber
Güncel Haber
ÇAĞLAYANCERİT

    ÇAĞLAYANCERİT

     Dağlar arasında kendi yağında kavrulan, suyu, havası, doğası ve insanıyla imkânsızlıklar içinde nevi şahsına münhasır bir yerleşim yeri.Tüm imkânsızlıklarına rağmen özlem duyulan, huzur ve güveniyle kendini evinde hissettiren huzur coğrafyası.Cevizi, kirazı, üzümü, elması, biberi, salçası, sucuğu, bastığı,tarhanası,ekmeği…Yaylaları, nehirleri, pınarları, bahçeleri,İhtiyarları, gençleri, çocukları,Âşıkları, şairleri, delileri,İstiklal’i, Fatih’i, Bozları, Helete’si, Erinci’si, Engizek’i, Küçük Cerit’i,Aksu’su, Gözü, Ayranpınar’ı, Göksu’su,Köşkerleri, marangozları, semercileri, terzileri, ustaları, zanaatkârları,
     İmkânsızlıklar içinde kabuğunu kırıp ülkesine hizmet etmeye çalışan eğitimli gençleri, Çukurova’da, Şanlıurfa’da, Gaziantep’te, Diyarbakır’da geçim kaygısıyla hayatını idame ettirmeye çalışan işçileri, Yıllardan beri süregelen ulaşım ve sağlık sorunu… Ulaşımın zor olması hasebiyle şehrin imkânlarından uzak kalan ilçe sakinleri; sosyal, kültürel, ekonomik ve bilhassa sağlık açısından büyük zorluklara katlanmaktadırlar.

     İlçede devlet hastanesi mevcut fakat birçok alandaki uzman hekim eksikliği sebebiyle hastalar şifa bulmak için il merkezine gitmek durumunda kalmaktadırlar.

Dışardan para girdisi olmaması, ilçe esnaflarını kendi yağında kavrulmaya itmektedir. Hayvancılık ve tarım harici imkânların kısıtlılığı ilçe gençlerini asgari bir yaşam kurmaları için göçe sevk etmektedir.

Adli ve idari kurumların eksikliği; ilçe halkının işlemlerini zorlaştırmakta maddi ve manevi cihetten büyük külfetler getirmektedir.

Kendi halinde huzurlu, sakin, yeşil güzide bir yerleşim yeri olarak anılabilecek olan ilçe, yukarıda bahsedilen iki temel sorun sebebiyle maalesef imkânsızlıkla anılan bir ilçe olarak hafızalarda yer edinmektedir.

Bu güzide ilçe yöneticilerinin tek rotası ulaşım ve sağlık olmalıdır.

Diğer tüm sorunların sebebi bu iki husustur.

Bu sorunlar çözülmeden atılacak bütün adımlar beyhudedir.

Önemli bir eksiklik olan bir diğer husus ise onca okumuş, eğitimli vizyon sahibi gencin ilçe yönetiminde yer almaması/alamaması.

Ülke genelinde olduğu gibi ne acı ki eğitimli, kendini geliştirmiş, yaşadığı coğrafyaya değer katacak nesiller ilçe yönetiminde söz sahibi değiller.

Bu sebeple başta partilerin gençlik kolları, ilçe başkanlıkları ve başkan adayları olmak üzere kurumlar; kendini yetiştirmiş bireyleri daha fazla sürece katma ve nitelikli bireylere kadrolarda daha fazla yer verme gayreti/çabası içerisinde olmalıdır.

İlçenin sosyal, siyasal, ekonomik, kültürel, sanatsal imkânları geliştirilmeli ve uzak/mahrumiyet bölgesi imajı kırılmalıdır.

Göksu, Küçükcerit, Ayranpınarı, Göz gibi doğal mekânlar, doğası bozulmadan iyileştirilmeli ve turizme açılmalıdır.

ÇTescillenmiş bir marka olarak rüştünü ispatlamış “Çağlayancerit Cevizi” teması ve “Yayla Şenlikleri” adı altında gerçekleştirilen festivaller ilçenin tanıtımı noktasında önemli bir işlev üstlenmiştir.

İlçenin tanıtımına büyük katkı sağlayan festivaller, kapsamı genişletilerek yapılmaya devam edilmelidir.

Anadolu ruhu ve şahsına münhasır kimliği muhafaza edilmelidir.

YÖK Ulusal Tez merkezinde “Çağlayancerit” ismi taratıldığında karşımıza 1 doktora 4 ü yüksek lisans olmak üzere toplam 5 tez çıkmaktadır.

İlçenin yaşayan kültür hazinelerinden Âşık Ali Ataş’ın şiirleri, derledikleri ve ilçe tarihine dair veriler içeren sitesi adeta ilçenin belleği/hafızası durumundadır.

Hayata gözlerini yummuş, toprak olmuş değerler, anıları tazeleyen renksiz fotoğraflar sizi nostaljik bir yolculuğa çıkarabilir.

Bu güzide ilçenin gelişimine katkı sunan esnaf, memur, çiftçi, öğrenci, sağlıkçı, öğretmen, siyasetçi, idareci her kim varsa sonsuz şükranlar.

İçtenliği, misafirperverliği, mahcubiyeti ve cömertliğiyle Anadolu insanı hüviyetini yitirmemiş değerli insanların yaşam sürdüğü bir ilçe Çağlayancerit…

Makûs talihinde bunca zorluklara katlanmış değerli sakinleri daha müreffeh bir yaşam imkânını ziyadesiyle hak ediyor.

Nereye gidersen git, başladığın yere dönersin.

Nerede doğduysan oraya gömülürsün.

Dileğimiz, arzumuz gözlerimizi açtığımız/kapayacağımız bu güzide coğrafyamızın yıllardır süregelen bu sorunlarının artık son bulması… MEHMET GÜLER

-------------------------------------

https://www.marasgundem.com.tr/yazar/mehmet-guler-7868

 
İbrahim Fidan vefat etmiştir.
       Imageİbrahim Fidan
       Aslen Çağlayancerit ilçesinden olup Mersinde ikamet eden bir müddet yurt dışında kalan yakında Amerika’ya bir arkadaşını ziyarete giden Merhum Apıl Yusuf’un oğlu Memiş, Hasan, merhum Mehemet,Ramazan  Fidan’ın kardeşleri İbrahim Fidan geçirdiği beyin kanaması sonucu hayatını kaybetmiştir.  Merhuma Allah’ tan rahmet yakınlarına dostlarına tüm sevenlerine sabır ve baş sağlığı diliyoruz.
Doğum Yılı:   1958
Ölüm Tarihi:  04.02.2020
--------------------------------             
 
Yeter Hanım vefat etmiştir.
       ImageYeter Hanım 
       Aslen Çağlayancerit Aksu mahallesinden şerif Mustafa’nın kızı Küçükceritten yağcı Yusuf’un eşi Yeter hanım vefat etmiştir. Merhumeye Allah’ tan rahmet yakınlarına dostlarına tüm sevenlerine sabır ve baş sağlığı diliyoruz.
Doğum Yılı:   1935
Ölüm Tarihi:  02.02.2020
--------------------------------       
 
Faraza Cuma Zorkun vefat etmiştir.
        ImageCuma Zorkun (faraza) 
        Çağlayancerit Engizek Mahallesinden olup Kahramanmaraş’ta ikamet eden Faraza Cuma vefat etmiştir. Merhuma Allah’ tan rahmet yakınlarına dostlarına tüm sevenlerine sabır ve baş sağlığı diliyoruz.
Doğum Yılı:   1939
Ölüm Tarihi:  30.01.2020
 
Mehmet Kısa (çete) vefat etmiştir.
       ImageMehmet Kısa (çete) 
       Çağlayancerit Fatih Mahallesinden Çete lakaplı Mehmet Kısa vefat etmiştir. Merhuma Allah’ tan rahmet yakınlarına dostlarına tüm sevenlerine sabır ve baş sağlığı diliyoruz.
Doğum Yılı:   1944
Ölüm Tarihi:  28.01.2020
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 1 - 9 Toplam: 208