6.ceviz festivali dinleyin

Tanıtıyoruz

ÖZLÜ SÖZLER

"HAFTA SONU PAZAR ÖMRÜN SONU MEZAR ZENGİN OLSAN NE YAZAR MEZARINI EL KAZAR"

Aşık Ali Yaralandım

Yaralandım Gurbet elde

Eczaneler

ECZANELER İLETİŞİMÇAĞLAYAN ECZANE
------İLETİŞİM -----
TEL: 0344 351 2515
FAX: 0344 351 2515
GSM:0536 377 0836
********


DEVA ECZANESİ
----- İLETİŞİM -----
TEL: 0344 351 2204
FAX: O344 351 2204
GSM: 0533 543 2362
********

sayaç.Belgesel

ANASAYFA arrow Güncel Haber
Güncel Haber
S.Yakarın kaleminden
 
                     SERDAR YAKARIN KALEMİNDEN:
                                     ÂŞIK ALİ ATAŞ:
Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit ilçesinde doğdu. Cerid’in Dabanlı aşiretinden olup Ataş Veli’nin oğludur. Anası ise Kızıllı aşiretindendir. Okuma yazması olmayan bir ailenin üçüncü evladı olarak 11 Temmuz 1946’da tarlada dünyaya gözlerini açar. Baba ekin biçmekte, ana ona hizmet etmektedir dünyaya merhaba dediğinde.
Nüfusa kaydı 8 Şubat 1948 doğumlu olarak geçer. Yokluk ve yoksulluk içinde geçen bir hayatı olur.
Molla Yusuf’un ahşap evinde ilkokula başlar. Henüz dördüncü sınıfta iken şiir yazmaya başlar. Zor şartlar altında ilkokulu bitirirse de devamını getiremez. Bu arada dini dersler de alır.
Bu ara saz çalmayı da öğrenmiştir. Saz çalmanın günah olduğuna inanan babası harçlıklarını biriktirerek aldığı sazını kırar.
Kırgınlık ve kızgınlıkla köyünü terk eder. İnşaat işçiliği, hamallık, ayakkabı boyacılığı, seyyar satıcılık, fotoğrafçılık gibi bulduğu her işte çalışır. Yeniden bir saz alıp çalıp söyler, atışmalara katılır. İl il, köy köy dolaşır tüm bir Anadolu’yu.
Anasının çağrılarına dayanamaz ve köyüne döner. Evlenir. Sonrasında askerlik. Dönüşte yine işsizlik. Çukurova’da pamuk tarlalarında işçilik ve ardından kendi kendine kitaplardan öğrenilen radyo tamirciliği…
Hayatını artık radyo ve televizyon tamir ederek kazanacaktır.
2003’de bilgisayar ve internet ile tanışır. Hasan Üstgül’ün hazırladığı web sitesi sayesinde sesini daha geniş kitlelere duyurur. Şiirleri çeşitli dergi ve kitaplarda yer almışsa da bu eser ozanımızın ilk eseridir.
Halen şiir yazmaya, www.atasali.com ve http://atasali.blogspot.com/ adlı web siteleri ile Çağlayancerit’ten ses vermeye devam etmektedir. 5 çocuk babası, 12 torun sahibidir.
********************
 
TAKDİM
İçinde doğup büyüdüğüm, suyunu içip sokaklarında adımladığım memleketim Maraş, kahraman olduğu kadar da içli, duygulu insanların memleketidir aynı zamanda. Neşe ve sevinçlerini olduğu kadar keder ve üzüntülerini de dile getirir onlar. Kimi bunları ak kağıda nakış gibi işlerken kimi de sazının telleri ile haykırır dosta ve düşmana karşı… Biri şairdir bir diğeri ozan.
Baba yurdu Çağlayancerit’in sesi ve nefesi Âşık Ali Ataş ise hem şairdir hem de ozan. O okuma yazmayı öğrendiği günlerden itibaren başlar yazmaya. Cerit’i, Ceritliyi, yokluğu, yoksulluğu, Çukurova’yı, pamuğu anlatır. Sonra bunları seslendirir sazının tellerinde…
En az memleketim kadar çile doludur. Yine de merhum babam Topuz Hasan’a oranla şanslıdır. İki yıl gecikmeli de olsa bir kafa kağıdı vardır en azından.
Yıllar önce köklerimi araştırmak, Cerid Türkmenlerinin tarihini ve Çağlayancerit’in öyküsünü kaleme almak için yaptığım çalışmalar esnasında tanımıştım kendisini. Aslında çocukluk yıllarımdan da az kıt hatırlıyordum. O yıllarda masa başında radyo ve televizyon yaparken görmüşlüğüm vardı. Çünkü Maraş’taki öğrencilik yıllarımda sık olmasa da Çağlayancerit’e gider, köşker ağabeylerim Yusuf ve Mehmet Yakar’ın yanında soluğu alırdım.
Yüzlerce yıllık kültür değerlerini yaşatmaya çalışan Ceritli şehre uzak olmanın da verdiği olumsuzlukla zamanın çok çok gerisinde kalmış kocaman bir köydü o yıllarda. Ulaşım tek bir otobüsle, bazan kamyonla olurdu. Köşker Yusuf Yakar Ağabeyimin kamyonunun kasasında da çok yolculuk yapmıştım. Bozlar kısığını geçip Cerit’e girdiğinde sanki eski zamanlara yolculuk yapmış gibi oluyordu insan.
İşte bu yoksulluğu ve sahipsizliği şu şekilde dile getiriyordu şair ve ozan Âşık Ali Ataş:
 
“Sahipsiz kalmış kimsesi yoktur
Gariptir yaşlısı toyu Cerid’in
Arazisi dağdır nüfusu çoktur
Yarıklardan akarsuyu Cerid’in
 
Fakirliği destan olur dillere
Dağılmıştır bayırlara çöllere
Teslim olmuş akrep gibi ellere
Tükenmez ağası beyi Cerid’in”
 
İnsan bazan karşılıklı pek görüşmese de gönülden gönüle giden bir sevgiyi seziyor ve karşılık veriyor. Âşık Ali Ataş’a karşı da öylesine bir sevgi ve saygı idi hissettiklerim. Uzaktan sevip saydığım Âşık Ali Ataş’ın kendi adına oluşturduğu internet sitesine elimden geldiğince katkıda bulundum, destek verdim.
Sayın valimiz M.Niyazi Tanılır’ın isteği üzerine Yaşar Alparslan hocam ile birlikte kaleme aldığımız “Maraş Meşhurları” kitabında Âşık Ali Ataş’ın biyografisine isteyerek yer verdik. Vali Bey şair ve yazarlarımızdan eser yayınlamamış olanları kitaba koymayalım demişti ama Âşık Ali Ataş’ı bu eserin dışında tutmak da olmazdı. Çünkü o şair olduğu kadar da ozandı… Web sitesinde yayınladıkları ise eserler dolduracak denli hacimliydi.
Ve işte vakti zamanı geldi Âşık Ali Ataş’ımız da ilk eserini yayınlama kararı aldı. Devamının da geleceğine canı gönülden inanıyorum.
Ve bu güzel esere karınca kararınca da olsa bir hizmetim olduğu için de onur duyuyorum. Bu imkânı bana verdiği için de kendisine teşekkür ediyorum.
Ve son olarak baba yurdum Çağlayancerit’i ve Ceritliyi saygı ve sevgi ile selamlıyorum. 
 
                                                                                                     Serdar YAKAR
 Araştırmacı-Yazar. Kahramanmaraş Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü
------------------------------------------------------
1.Şiir kitabımda kısa biyoğrfim ve TAKDİM
 
<< Başa Dön < Önceki 21 22 23 24 25 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 217 - 217 Toplam: 217