6.ceviz festivali dinleyin

Tanıtıyoruz

ÖZLÜ SÖZLER

"HAFTA SONU PAZAR ÖMRÜN SONU MEZAR ZENGİN OLSAN NE YAZAR MEZARINI EL KAZAR"

Aşık Ali Yaralandım

Yaralandım Gurbet elde

Eczaneler

ECZANELER İLETİŞİMÇAĞLAYAN ECZANE
------İLETİŞİM -----
TEL: 0344 351 2515
FAX: 0344 351 2515
GSM:0536 377 0836
********


DEVA ECZANESİ
----- İLETİŞİM -----
TEL: 0344 351 2204
FAX: O344 351 2204
GSM: 0533 543 2362
********

sayaç.Belgesel

Aksu televizyonundayım

AKSU TELEVİZYONUNDAYIM
KIZANDERE
    KIZAN DERE GÖLETİ
    1996 yılında Göletin temeli atıldı. Her nedense çalışmalar durduruldu Kızan derede vatandaşın ekip biçtiği tarlası bağı bahçesi geçtiğimiz yıllarda istimlâk edilmiştir. 2008 yılında tekrar gölette çalışmalar başladı.2014 yılında su tutulmaya başlandı.
    Ne yazık ki 2015 yılının 09 Ağustos 2015 yılında ilk kurbanının aldı. Serinlemek için birkaç arkadaşıyla gölete giren (ECO) lakaplı Mehmet Ataş hayatının baharı 27 yaşında boğularak can vermiştir.
    Kızan dere ilçenin 1 kilometre kuzeyindedir. Engizek’ten gelen zorkun çayı kızan dereyi ikiye böler. Derenin iki yamacı buğday tarlaları ceviz ağaçları meyve ve sebze bahçeleriyle süslenir. Buradaki tüm arazi zorkun deresinin suyu ile sulanır. Kızan derenin kuzey yamacında 2 patika yol var. Biri engizek’e diğeri biçmolouğa ve diğer obalara gider. Bir zamanlar bu iki yolun kavşağında1 kazan altın bulunduğu söylenir. Bir müddet kazanın alındığı kuyu açık bırakılmış Ancak daha sonra toprakla doldurulmuştur. Altının kimler tarafından bulunduğu bilinmemektedir.
     Çağlayancerit ilçesinin önünde bulunan birçok arazisi keziban hatun camisinin bitişiğindeki tarihi büyük pınarın suyu ile sulanır. Köy halkı içme suyu olarak ta kullandı. Pınar kışın sıcak yazın soğuk akar. 2007/2008 yıllarında küresel ısınmadan payına düşeni yeterince almıştı. Pınar tamamen kurumuştu. Çağlayancerit belediyesi 2009 yılında suları çoğaltamazmıyız ümidi ile pınarda çalışmalar başlattı çalışmalar aylarca devam etti. Sular yeniden çoğaldı.
     Kızan dere göleti yapıldığında pınarın suyuna ihtiyaç olmayacak. Herkes arazisini kızan dere göletinin suyu ile sulayacak. Ayrıca akdere ve yalangoz’un birçok arazileri bu göletten faydalanacak. Boş arazilerle dolu olan yalağa bölgesi bayırın arası denilen yerlerdeki araziler Kızan dere göleti tamamlandığında bu araziler suya kavuşacak.
----------------------------------
    KARABELEN:
    Zamanla adından sık, sık bahsedilen kara belen kızan derenin hemen kuzey bitişiğinde kara belenin kuzeyi ise ilk tarihlerde Çağlayancerit’in kurulduğu yer olarak söylenen pamuklu vardır. Zamanla pamukluda heçbariler lakaplı iki kardeşin evleri tarlaları bağları ve bahçeleri vardı. 1966 1967 yıllarında köylüler bu tepede hazine aramışlar. Ancak hazine yerine küpler dolusu beyaz kül ve kara nohut’a benzer maddeler, tunçtan kadın erkek heykelleri bazı paralar bulunmuştur.                                   
Kommentare (0) >>
Kommentar schreiben

Sie müssen angemeldet sein, um einen Kommentar abzugeben. Bitte registrieren, wenn Sie noch kein Konto haben.


busy
 
< Önceki   Sonraki >