6.ceviz festivali dinleyin

Tanıtıyoruz

ÖZLÜ SÖZLER

"HAFTA SONU PAZAR ÖMRÜN SONU MEZAR ZENGİN OLSAN NE YAZAR MEZARINI EL KAZAR"

Aşık Ali Yaralandım

Yaralandım Gurbet elde

Eczaneler

ECZANELER İLETİŞİMÇAĞLAYAN ECZANE
------İLETİŞİM -----
TEL: 0344 351 2515
FAX: 0344 351 2515
GSM:0536 377 0836
********


DEVA ECZANESİ
----- İLETİŞİM -----
TEL: 0344 351 2204
FAX: O344 351 2204
GSM: 0533 543 2362
********

sayaç.Belgesel

ANASAYFA arrow YILLIK HABER ARŞİW arrow 2013 YILI HABER ARŞİV
2013 YILI HABER ARŞİV
                           2013 Yılı Haber Arşiv
 
      KİM NE KADAR MAAŞ ALACAK
       10 ile 339 lira arasında intibak zammı alacak olan emekl lere farkları 2013 başından itibaren yansıtılacak. Yaklaşık 1.9 milyon kişiyi etkilemesi beklenen intibak kapsamında, sadece 2000 yılından önce emekli olanlar zam alacak.
 
    HANGİ EMEKLİYE NE KADAR ZAM?
     İntibak kapsamında, 3 bin 600 gün prim ödeyen ve en yüksek göstergeden emekli olan emekliye 118 TL zam verilecek. 5 bin gün prim ödeyen ve en üst göstergeden emekli olan emekliye ise 149.5 TL zam yapılacak. 6 bin gün prim ödeyen ve en üst göstergeden emekli olan emeklinin maaşına 174 TL, en üst göstergeden emekli olan 7 bin 400 gün çalışan emeklinin maaşına 212 TL zam yapılacak. 9 bin gün prim ödeyen ve en üst göstergeden emekli olan emekli ise 247 TL fark alacak. Bu gösterge ve prim gününün üzerinden emekli olanlara ise 339 TL'ye kadar zam verilecek.
     2000'den önce emekli olan 207 bin SSK emeklisine 20 TL ve altında, 293 bin emekliye ise 20 ile 50 TL arasında bir intibak farkı yansıyacak. 340 bin emekliye 50 ile 100 TL arasında, 475 bin emekliye 100 ile 150 TL arasında, 291 bin emekliye 150 ile 250 TL arasında, 258 bin emekliye 200 ile 250 bin TL arasında, 45 bin emekliye ise 250 TL'nin üzerinde intibak farkı verilecek.
04.01.2013
KAYNAK
------------------------------------------------------
KAR YAĞIŞI DEVAM EDİYOR
05.01.2013 ilçede Gece başlayan kar yağışı devam ediyor ilçeye bağlı tüm köy yolları kapalı. Ancak pazarcık üstü Kahramanmaraş yolu ulaşıma açıktır.
 
           EŞİ ALİ GÖNENEN’İN BÖBREĞİ İLE
     HAYATA TUTUNDU
Çağlayancerit ilçesinde doktorlar 4 yıldır böbrek rahatsızlığı bulunan Fatik Gönen'in (51) artık böbrek nakli olması gerektiğine karar verdi. 
     Bunun üzerine eşine böbreğini vermek isteyen Gönen'in eşi Ali Gönen Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'ndeki doktorlarla görüştü. 
     Yapılan tetkiklerin ardından Ali Gönen, 12 Şubat'ta eşiyle aynı zamanda ameliyathaneye alındı. Gerçekleştirilen başarılı ameliyatın ardından Ali Gönen'in böbreği eşine nakledildi. 
     2 gün yoğun bakım ünitesinde kalan Gönen çifti, 14 Şubat Sevgililer Günü'nde servise çıkartıldı. Yıllardır aynı yastığa baş koyan Gönen çifti, Sevgililer Günü'nde büyük bir mutluluk yaşamış oldu. 
     Eşinin bir süredir böbrek tedavisi gördüğünü anlatan Ali Gönen, ''Tedavi sonuç vermeyince doktorlar nakil gerektiğini ilettiler. Bir süre böbrek arayışımız oldu. Sonra yapılan tetkiklerde böbreğinin uygun olduğu ortaya çıktı. Ben de böbreğimi vermeye karar verdim. Ameliyat 12 Şubat'ta gerçekleşti. 14 Şubat'ta ise ikimiz de servise çıktık. Sevgililer Günü'nde eşime en güzel hediyeyi vermiş oldum'' dedi. 
     Fatik Gönen ise, eşinin verdiği böbrekle hayata yeniden tutunduğunu ifade etti. 
     Çiftin damadı Mehmet Kaya da ''Yapılan muayenede kayın babamın böbreğinin uygun olduğunu öğrendik. Bu da bir tesadüf oldu. Ameliyatın 14 Şubat Sevgililer Günü'ne denk gelmesi büyük bir mucize oldu'' diye konuştu. 
     KSÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Yüzbaşıoğlu ise ameliyatın çok başarılı geçtiğini dile getirdi. Bugüne kadar 53 böbrek nakil işlemi gerçekleştirdiklerini anlatan Yüzbaşıoğlu, şunları kaydetti: 
     ''Bu nakil canlıdan canlıya oldu. Ülkemizde genelde beylerin hanımlarına böbrek vermesi biraz nadir. Ali Bey sağ olsun eşine böbreğini bağışladı. Her ikisinin de sağlık durumu iyi. Birkaç gün içerisinde taburcu edeceğiz.''
 
Çağlayancerit Emniyet
Müdürlüğü personeli fidan dikti
Kahramanmaraş'ın Çağlayancerit ilçesinde İlçe Emniyet Müdürlüğü personeli fidan dikti.

Orman Haftası dolayısı ile İstiklal Mahallesi'nde ilçe girişine fidan dikim etkinliğine İlçe Emniyet Amiri Salih Yörük ve emniyet personeli katıldı. Yaklaşık 100 çam fidanının dikildiği alanı temizleyen emniyet personeli 'Gelecekte daha bir yeşil Çağlayancerit olsun' sloganı ile vatandaşlara önderlik etti.

Yörük, bir hafta boyunca ilçenin yeşillenmesi adına çalışacaklarını belirtti. Yörük, "Ormanlarımız yıllardır tahrip ediliyor, yakılıyor, işgal ediliyor, başka kullanımlara açılıyor, üzerine binalar inşa ediliyor. Tüm bu olumsuz koşullara rağmen, ormanlarımızın büyük bölümü halen zengin tür ve genetik çeşitliliğe sahip doğal ormanlardır. Doğal ormanlarını kaybeden Avrupa kıtası bugün yaptıkları yanlışı geri çevirmeye, kalan doğal ormanlarını eksiksiz korurken, yapay ormanlarını doğal yapıya kavuşturmaya çalışıyor. Ülkemiz adına hala şansımız varken, herkesi ormanlarımıza birlikte sahip çıkmaya davet ediyoruz." dedi. 
Cihan
 
Çağlayancerit İlçesinde Arıcılık Kursu Açıldı…
İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile ortaklaşa gerçekleştirilen kurs da arıcılara modern arıcılık yöntemleri öğretilecek.
 
Çağlayancerit İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik elemanları tarafından verilen kursa, arıcıkla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen veya  arıcıkla uğraşıp eksik bilgilerini tamamlamak isteyen çiftçiler katılıyor.
Konu hakkında açıklama yapan İlçe Müdürü   Veyis Tuncer  ‘İlçemizin tarım alanlarının sınırlı ve ürün çeşitliliğin az olması nedeni ile çiftçilerimiz alternatif gelir kaynaklarına yönelmektedir. Arıcılık ise ilçemizde başarı ile yapılmaktadır. Bu kurs ile ilçe çiftçilerimiz daha modern arıcılık tekniklerini öğrenerek uygulamaya koyacaklardır’ diyerek Çağlayancerit’te üretilen balların kendine has rehası ile Ülke çapında alıcı bulduğunu sözlerine ekledi.
 
22 kursiyerin katıldığı arcılık kursu 2 ay sürecek olup kursiyerlere 80 saat ders verilecektir.
 
    ÖĞRENCİLER DEDEOĞLUNU ZİYARET ETTİ
      Kahramanmaraş/Çağlayancerit 125. Yıl Yatılı Bölge Ortaokulu öğrencileri, MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu’nu makamında ziyaret etti.
       Okul Müdürü Ahmet Karasu ve bir grup öğretmenle birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni gezmek ve görmek için gelen Çağlayancerit 125. Yıl Yatılı Bölge Ortaokulu öğrencileri, siyasetçilere de bir ziyarette bulundu. 
       Bu kapsamda MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu’nu da makamında ziyaret eden öğrenciler, birlikte fotoğraf çektirdi. Öğrencilere gelecekte Kahramanmaraş’ı yönetecek kişiler olarak hitap eden MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, öğrencilerin çok çalışmalarını ve her kademede Kahramanmaraş’ı yönetmelerini istedi. 
 
Çağlayancerit'te salçalık
biber fidesi dağıtıldı
Kahramanmaraş'ın Çağlayancerit ilçesinde çiftçilere salçalık biber fidesi dağıtıldı. Çağlayancerit Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ilçede şalçalık biberi geliştirmek için biber fidesi dağıttı. T-304 ve Arena isimli biber...
Kahramanmaraş'ın Çağlayancerit ilçesinde çiftçilere salçalık biber fidesi dağıtıldı. 
Çağlayancerit Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ilçede şalçalık biberi geliştirmek için biber fidesi dağıttı. 
T-304 ve Arena isimli biber çeşitlerini dağıtımında çiftçilerle görüşen İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Veyis Tuncer, ilçe genelinde ilk sene olması münasebeti ile 4 çiftciye verilen biber fidelerinin olumlu sonuçlanması halinde gelecek yıl herkese vermeyi planladıklarını belirtti. 
Biber fidelerinin demonstrasyon amacıyla Bozlar kasabasında Ali Uyan'a, Aksu Mahallesi'nden Taner Kurt’a ve İstiklal Mahallesi'nden Veli ve Adem Tunç'a verildiğini belirten Tuncer, fidelerin 500 metrekare alana dikileceğini belirtti. Dikilecek fidelerin ziraatçı gözetiminde takibatının yapılacağını belirten Tuncer, "Bu çalışmanın rantabl olması halinde kaliteli ve verimli salçalık biber sunmuş olacağız, salçalık oranının yüksek olması kendi salçasını yapan çiftçilerimizin lehine olacak. Mevcut biber fidelerinden 3-4 kg arasında biber meyvesi alınıp kilogramdan yüzde 28-32 oranında salça elde ediliyor. Bizim dağıttığımız bin 400 adet biber fidesinden 4 bin 200 kg biber meyvesi ve bin 100 kg biber salçası beklemekteyiz." 
 
        KAYMAKAM OLGUN ÖNER’E VEDA TÖRENİ
Çağlayancerit Kaymakamı ve vatandaşlar veda töreninde gözyaşlarına boğuldu
Kahramanmaraş'ın Çağlayancerit ilçesinde tayini çıkan kaymakam, vatandaşlar tarafından araç konvoyu yapılarak uğurlandı.
Yaklaşık 2 yıldır görev yaptığı Çağlayancerit ilçesinden Tunceli'ye vali yardımcısı olarak tayini çıkan Kaymakam Olgun Öner, ilçe halkı tarafından 200 araçlık konvoy yapılarak uğurlandı. Sabah saatlerinde Çağlayancerit hükümet konağı önünde buluşan vatandaşlar, Kaymakam Olgun Öner'i uğurlamak için araçlarla korna çalarak Bozlar beldesine kadar eşlik etti. Belde içerisinde duran konvoy, Olgun Öner'le vedalaşarak yeni görevinde başarılar diledi.
19.08.2013
 
       FİKRET SARP İNTİHAR ETTİ
      Çağlayancerit ilçesine bağlı Oruç pınarı köyünde   genç bir fidan  intihar  etti.  Alınan  bilgilere göre   8.sınıf öğrencisi olan  Fikret Sarp  evlerinde asılarak intihar etti […]
Çağlayancerit ilçesi oruçpınarı köyünde   genç bir fidan  intahar  etti.  Alınan  bilgilere göre   8.sınıf öğrencisi olan  Fikret Sarp  evlerinde asılarak intihar etti.  ne sebeble intihar ettiği  bilinmeyen  Fikret sarpın, cenazesi   otopsi  nin ardından  pazar  günü ikindi namazına  müteakip  oruçpınarı mezarlıgına  defnedildi. 
19 Ağustos 2013, Pazartesi, 
 
22 yıl sonra şehit arkadaşlarını
ziyaret ettiler
Haber Tarihi: 22.08.2013 15:47
Şırnak’ta vatani görevini yaparken şehit olan Çağlayanceritli asker, silah arkadaşları tarafından 22 yıl sonra mezarı başında anıldı.
Şırnak ili Cizre ilçesi Çağlayan köyünde, 3 Haziran 1991'de su ikmali yaparken teröristlerce pusuya düşürülerek şehit edilen P. Onbaşı Ahmet Yiğit’in mezarını silah arkadaşları ziyaret etti. Aynı timde görev yapan Konyalı Er Arif Yıldırır, Sakaryalı Er Nazmi Karagöz, Zonguldaklı Er Ramazan Karakök, uzun yıllar aradığı ama ulaşamadığı şehit arkadaşlarının ismini, Çağlayancerit Kaymakamlığı'nın 2013 yılında kendi sitesinde yaptığı şehit ziyareti haberi ile görünce, Çağlayancerit ilçesine gelerek şehit Ahmet Yiğit’in mezarı başında dua etti.
Şehit askerin ailelerine uzun zamandır ulaşmaya çalıştıklarını belirten Karagöz, 18 Martta kaymakamlık sitesinde çıkan haber üzerine kaymakamlık ile irtibata geçerek şehit ailesine ulaştıklarını belirtti. Karagöz, "Allah, bir daha o günleri kimseye yaşatmasın. Hayatınız tek bir kurşuna bağlı askerde iken terörün ne demek olduğunu arkadaşınız şehit olduğunda ancak anlarsınız." dedi. Yumaklıcerit Belde Belediye Başkanı Murat Ceyhan, şehit ailesine ve misafirlerle ilgilenerek, belediye olarak ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduklarını belirtti. 3 gazi arkadaş, diğer illerde bulunan asker arkadaşlarını ve ailelerini de ziyaret etmek için ayrıldı.
 
  YENİ KAYMAKAMIMIZ GÖREVE BAŞLADI
     Adana Tufanbeyli Kaymakamı iken Çağlayancerit Kaymakamı olarak atanan Ersin TEPELİ 26.08.2013 tarihinde ilçemizdeki görevine başladı. Kaymakamlığa gelişinde ilçede görev yapan kamu kuruluşlarının müdür ve temsilcileri tarafından karşılandı.
      Karşılamanın ardından kurum amirlerini makama davet ederek, makamında “hayırlı olsun” dileklerini kabul eden TEPELİ, yaptığı açıklamada; “Görev süresi içerisinde ilçenin ihtiyaçları çerçevesinde uygun, güzel ve hayırlı işler yaparak, Çağlayancerit’e ve vatandaşlara faydalı olmayı amaçladıklarını ifade ederek, kurum müdürlerimiz ve kamu personelimiz ile halkımızın ne ihtiyacı varsa kanunun belirlediği şekilde görevlerimizi ifa etmeye  çalışacağız. Umarım çalıştığımız süre içerisinde vatandaşlarımıza hayırlı güzel işler yaparak buradan ayrılırız” diye konuştu.
30 Ağustos 2013,
 
Hacı adayları dualarla uğurlandı
12 Eylül 2013
Hacı adayları dualarla uğurlandı
Çağlayancerit ilçesinde hacı adayları Merkez Arıoba Camii’nde yapılan törenle kutsal topraklara uğurlandı.
Çağlayancerit Müftüsü Adem Bozkurt yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Kabe, İbrahim (as) tarafından yapıldığı günden bugüne, Allah’a ibadet maksadıyla ziyaret edilir, inananlar Allah’ın evinde Allah’a misafir olurlar. Ne mutlu sizlere ki bu yıl seçildiniz ve Allah’ın misafirleri olarak kutsal bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Bu yolculuğun bereketli  bir yolculuk olduğundan hareketle bol bol dua edin. Ev sahibinin, misafirlerinin isteklerini mutlaka önemseyeceğini aklınızdan çıkarmayın. Allah’a misafir olmanın keyfini çıkarın. Kimseyi üzmeden, incitmeden, itip kakmadan, münakaşa ve mücadeleye girmeden, göğsünüzde taşıdığınız bayrakla bir milleti temsil ettiğinizi unutmadan, sağlık ve esenlikle gidin ve dönün sevdiklerinize. Döndüğünüzde de Hac  ibadetini yerine getirmenin tüm güzellikleri özünüze, sözünüze, tavır ve davranışlarınıza yansısın. Ömür boyu Kâbe’den aldığınız nur ve bereketle yaşayın.”
İlçe Müftüsü Âdem Bozkurt ‘un yaptığı duadan sonra hacı adayları ile tek, tek kucaklaşan vatandaşlar, dualarla uğurlandılar.
İSİMLER:
-------------
1- Ali Uzun,
2- Yusuf ÇETİNKAYA,
3- Hüseyin KUZU 

Kale Köyü’nden
4- Bayram Kuru (Hasan Bayram)
5- şi Hatice KURU

Oruçpınarı Köyü’nden 
Hüseyin KURU ( eski muhtar)
***********************
 
      DOLANDIRILDILAR
      20.09.2013 Çağlayancerit’e Dışardan gelen kim oldukları belli olmayan iki kişi kendilerini Türk Telekom mütaitleri olarak tanıtıp vatandaşlara iş vadi ile Ahmet Ö’den noter tasdikli dört bin beş yüz TL parasını alıp kasap Nezir S’dan seksen beş kilo et alarak. Parasını kısa zamanda ödeyeceklerini söyleyip iki kişiyi dolandırarak kayıplara karışmışlardır. Olay emniyete bildirilmişse de iş işten geçmiştir. Türkiye geneline ve Çağlayancerit halkına sesleniyoruz lütfen tanımadığınız kişilerle iş anlaşmalarında bulunmayın. Onların istediği hesaplara para yatırmayın. Herhangi bir Noter anlaşması yapmayın. Şüphelendiğiniz kişileri 155 polis imdat hattın arayarak ihbarda Bulunun…
 
Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesine bağlı Aşağı Azaplı Köyü girişinde virajı alamayan otomobilin takla atması sonucu 2 kişi ağır yaralandı.
Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesine bağlı Aşağı Azaplı Köyü girişinde virajı alamayan otomobilin takla atması sonucu 2 kişi ağır yaralandı. 
Edinilen bilgiye göre Gölbaşı istikametinden Kahramanmaraş'ın Çağlayancerit ilçesine gitmekte olan Recep Kumru idaresindeki 46 AV 694 plakalı otomobil sürücüsü Aşağı Azaplı Köyü girişinde virajı alamayarak takla attı. Otomobilde bulunan sürücü Recep Kumlu ile otomobilde bulunan kız kardeşi Aysel Babuççu ağır yaralandı. Yaralılar kazayı gören köylülerin yardımı ile otomobilden çıkarılıp, otomobil ile Gölbaşı Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Hastanede tedavi altına alınan yaralıların sağlık durumlarının ciddiyetini koruduğu öğrenildi. 
 
          KAZIM DEMİRÖZ TRAFİK KAZASI GEÇİRDİ
          Karacasu kavşağında ışıklarda meydana gelen kazada Çağlayancerit  Ak Parti İl genel meclis üyesi kazım DEMİRÖZ trafik kazası geçirdi
Aniden önüne çıkan arabaya vurmamak için kendi aracını kaldırıma  çarptı.  Aracının 100 metre kadar sürüklendiği. Ve aracında sıkışıp kalmıştır. Kaza  yerine gelen ambulans ve polis itfaiye ekipleri tarafından sıkıştığı yerden güçlükle çıkarılan Kazım DEMİRÖZ.  Ambulansla Kahramanmaraş yeni şehir devlet hastanesine kaldırılarak tedavi altına alınmıştır. Vücudunun muhtelif yerlerinde sıyrıklar ve kırıklar olduğu durumununsa iyi olduğu öğrenildi. Kendisine Tüm Çağlayancerit halkı adına geçmiş olsun dileklerimizi ileterek. Acil şifalar diliyoruz. İnşallah kısa zamanda sağlığına kavuşur kendisini aramızda görürüz…
24 Eylül 2013
 
        ÇAĞLAYANCERİT’İN SESİ GAZETESİ ÇIKTI
        İşte Çağlayancerit’in yeni gazetesi her yönüyle ilçe halkının gözü kulağı eli ayağı, Bu güne kadar bir Çağlayanceritli bu iş’e cesaret gösteremedi. Bu yolda dirsek çürüten bir gencimiz bu güne kadar hiçbir yetkiliye sesini duyuramayan Çağlayancerit bundan sonra bu gencimizin sayesinde her kesime sesini duyuracak.
         27 yılda 3 belediye başkanı değiştiren ilçemiz hiç birinden de istediği hizmeti alamamıştır. Gelen beş yıl o koltukta oturdular maaşlarını alıp günlerini gün ettiler. Giderken ceketlerini alıp kapıdan çıktılar. Gittikleri gibi arkalarında borç bırakıp gittikleri gibi O kutlukta ne varsa. Dönüp, dönüp tekrar koltuğa talip oluyorlar.
         İlçemizde belediye başkanlığı yapacak başka kimse yok mu? Okumuş Pırıl, pırıl gençlerimiz nerde niye saklanıyorlar çıksınlar meydana. Korkmasınlar cesur olsunlar. 
         Yurt içinde yurt dışında bulunan Çağlayanceritli hemşerilerimiz sesimizi duysunlar. Gazetemize maddi manevi desteklerini esirgemesinler. Çağlayancerit’in sesi haftada bir Cuma günleri çıkmaktadır. İnşallah bundan böyle bu gazete tüm dünyaya sesimizi duyurur. İlçe halkının Gazeteye sahip çıkmalarını abone olmalarını bekliyoruz.
   
          İLÇEMİZDE ADAY ADAYI PATLAMASI
      Çağlayancerit’te 2014 Yerel Seçimleri için Ak Parti’de aday adayı patlaması yaşanıyor
2014 Yerel seçimlerine 1 yıla yakın bir zaman kala belediye başkanlıkları için hem ilçelerde hem de merkezde siyaset kazanı kaynamaya başladı. Geçtiğimiz günlerde Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve Merkez ilçelerimiz 12 Şubat ve Dulkadiroğlu Belediye Başkanlıkları için Ak Parti kulislerinde konuşulan isimleri açıklayan MaraşHaberi.Com, Şimdi de Çağlayancerit Belediye başkanlığı için ismi geçen ve çalışmalarını hızlandıran aday adaylarını açıklıyor.
       Kahramanmaraş yeni Büyükşehir Yasası ile yerel seçimlere Büyükşehir statüsünde girecek. Önceki seçimlerde Çağlayancerit ve Çağlayancerit’in Kasabaları Helete ve Bozlar ayrı ayrı Belediye Başkanlıklarını seçerken yeni yasa ile Bozlar ve Helete’nin tüzel kişilikleri kaldırılıyor. Çağlayancerit’e bağlı Helete Kasabası, Bozlar Kasabası, Zeynepuşağı Köyü, Soğukpınar Köyü, Oruçpınarı Köyü, Küçüküngüt Köyü, Küçükcerit Köyü, Kale Köyü, Emiruşağı Köyü ve Bölükdamlar Köyü, Boylu Köyü vatandaşları Çağlayancerit Belediye başkanını seçecek.
       Hal böyle olunca Çağlayancerit Belediye Başkanlığı için aday adaylarının sayısında patlama yaşanıyor. Öyle ki Çağlayancerit nüfusuna oranla en fazla aday adayının bulunduğu ilçemiz. Resmi olarak aday adaylarından bir açıklama yapılmasa da Başkanlığa talip birçok aday adayı kulis çalışmalarına hız verdi.
       Şuanda iktidar partisi Ak Parti. Haliyle aday adaylıkları için en fazla ilgi de Ak Parti’ye. AK Parti Çağlayancerit Belediye Başkanlığı için Çağlayancerit’te şu ana kadar gayri resmi 10 aday adayı bulunuyor.
 
Ç.Cerit ilçesi AK Parti’den 12 kişi aday adaylığı başvurusu yaptı
--------------------------------------
Çağlayancerit İlçe Belediye Başkan Aday Adayları           ADI SOYADI:
01- Hasan KEKİL
02- K.Mehmet YILDIZLI
03- Mehmet Zahid AYDEMİR
04- Üzeyir KIZILSEKİ
05- Mehmet KEKİL
06- Mustafa AYDEMİR
07- Veli İNCECİK
08- Yunus ŞAHAN
09- Mustafa ÇOLAK
10- Hayri UYAN
11- Mehmet SAYGAZİ
12- İsmail CELFİN
-------------------------------
Milliyetçi Hareket Partisinin Çağlayancerit İlçe Belediye başkan Adayı  
                               A.Nazım ENGİZEK
                               ------------------------------
Cumhuriyet Halk Partisinin Çağlayancerit İlçe Belediye Başkan Adayı                       
                                  Ali ALAGÖZ
 
         Kahramanmaraş Çağlayancerit'te
     Âşıklık Geleneğinin Bir Temsilcisi
     Ali Ataş'ın Hayatı, Sanatı ve Şiirleri
       Salim Ulu Türk Dili ve Edebiyatı temalı tezinde şu konulardan bahsetti.
''Tezimiz, Türk edebiyatı içerisinde âşık edebiyatının mahiyeti, Kahramanmaraş, Çağlayancerit âşıklık geleneği ve âşıklarından başlayarak Âşık Ali Ataş’ın hayatı, edebî şahsiyeti ve şiirlerini incelemeye yönelik hazırlanmıştır. Bu konuyu seçmedeki amacımız, çalışmamızla Kahramanmaraş Çağlayancerit âşıklığını ve
        Âşık Ali ataş’ın hayatını, edebî şahsiyetini, eserlerini değerlendirmek; Türk millî kültürüne, Türk edebiyatına katkı sağlamak ve 20. yüzyıl âşık edebiyatının, âşıklık geleneğinin değerlendirilmesine yardımcı olmaktır. Ataş’ın yetiştiği kültürel ve coğrafi yapıyı tanımak için girişte Kahramanmaraş ve Çağlayancerit’le ilgili tarih, coğrafya, kültür, dil vb. yönlerden umumi bilgiler verilmiştir. Girişin son kısmı âşıklık geleneğinin tarihî gelişimi, Kahramanmaraş âşıklık geleneği ve âşıklarına ayrılmıştır. Birinci bölümde âşığın hayatını ve âşıklık geleneği
        İçerisindeki yerini değerlendirdik. İkinci bölümde şiirleri biçim ve üslup yönünden inceleyerek âşığın edebî şahsiyetini tahlil ettik. Üçüncü bölümde Âşık Ali Ataş’ın şiirlerini içerik açısından inceledik. Dördüncü bölümde şiirlerini topluca verdik. Âşık Ali Ataş’ın incelediğimiz 532 şiirinden 20’si millî; 9’u dinî; 177’si sosyal konularla ilgili; 26’sı tabiatla ilgili; 124’ü ailesi ve diğer kişilerle ilgili; 29’u aşk-sevgili-güzellik
        Konulu; 59’u şair dostlarıyla ilgili, 88’i kişisel durum ve duygularla ilgili konulardan oluşmaktadır. Âşık Ali Ataş’ ın incelediğimiz 532 şiirinden 148 adedi sekizli, 383 adet 11’li ve bir şiiri de 14’lü hece
        Ölçüsüyle yazılmıştır. Şiirlerde durak kullanılmıştır; ancak bazı şiirlerde durak değişebilmektedir. Şiirlerde kafiye kadar rediflerle ve tekrarlarla ahenk sağlanmaya çalışılmıştır. Redifler, tekrarlar, kafiye ve ayaklarla şiirlerde ahenk kurulmuştur. Kullanılan kafiye genellikle yarım kafiyedir. Ataş aynı şiirde tek tip kafiye kullanımına özel bir dikkat göstermez. Ataş âşık edebiyatının şekil ve tür hususiyetlerinin tüm
           Mahiyetlerini bilmekten ziyade şekil ve türleri geleneğe dayalı, gelenekten öğrendiği gibi kullanmaktadır. Şiirlerinin tamamı koşma ve semai tarzındadır. En çok kullandığı türler taşlama, öğüt ve güzellemedir. Ataş’ ın şiir dili sade halk dilidir. Yöresel kelimeler, söz kalıpları şiirlerde kullanılmıştır. Âşık, halen Çağlayancerit? te ikamet etmekte ve şiir yazmaya devam etmektedir.'' dedi.
Salim Ulu Türk Dili ve Edebiyatı temalı tezi.
KAYNAK:
 
   Nurhak ve Çağlayancerit'te terör operasyonu
    Güvenlik kuvvetleri tarafından Kahramanmaraş'a bağlı Nurhak ve Çağlayancerit'te yapılan çalışmalar sırasında teröristlere ait çok sayıda yaşam malzemesi ele geçirildi. 
    Alınan bilgilere göre Kahramanmaraş Jandarma Komutanlığı
Güvenlik kuvvetleri tarafından Kahramanmaraş'a bağlı Nurhak ve Çağlayancerit'te yapılan çalışmalar sırasında teröristlere ait çok sayıda yaşam malzemesi ele geçirildi. 
    Alınan bilgilere göre Kahramanmaraş Jandarma Komutanlığı tarafından Nurhak ve Çağlayancerit ilçeleri kırsalında bölücü terör örgütü üyelerine, kış üslenmesi ve deşifre edilmesine yönelik icra edilen faaliyetler çerçevesinde bir sığınağa ve 2 depoya ulaşıldı. 
    Yapılan arama tarama çalışmaları sonunda, gıda malzemeleri, bomba yapımında kullanılması muhtemel kablolar, güneş enerjisi paneli, benzin, tüp, kış için hazır bekletilen sobalar, inşaat malzemeleri, giyim eşyaları ve jeneratör ele geçirildi. Bulunan malzemeler, ilgili makamlara teslim edildi.
02 Kasım 2013 Cumartesi
 
     SIĞINAKTA ELE GEÇİRİLENLER
       Güvenlik güçlerinin Nurhak ve Çağlayancerit kırsalında düzenlediği operasyonda, bir sığınak ve 2 depoda güneş enerjisi paneli ve bataryası ile çok sayıda yaşam ve inşaat malzemeleri ele geçirildi.
       Konuyla ilgili Kahramanmaraş Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı özel harekat birliğinin Nurhak ve Çağlayancerit ilçesi kırsalında terör örgütü PKK’nın kış üslenmesine yönelik operasyon gerçekleştirdiği bildirildi. Birliğin arazi arama tarama faaliyetleri kapsamında bir sığınak ve iki depoda güneş enerjisi paneli ve bataryası ile çok sayıda yiyecek, giyecek ve inşaat malzemeleri bulduğu belirtildi.
Açıklamada, '1 jeneratör, 1 güneş enerjisi paneli, 4 deri kütüklük, 42 büyük boy pil, 1,5 litre motor yağı, 5 litre benzin, 4 adet 100 metrelik elektrik kablosu, 1 akü, 1 telsiz aküsü, 1 piknik tüpü, 1 soba, 9 soba borusu, 20 battaniye, 1 kablo lehimi, 3 ağaç kesme testeresi, 7 ağaç kesme bıçağı, 2 balta, 1 çekiç, 3 tornavida, 1 fener, 3 tepsi, 1 tava, 1 yastık, 1 sırt çantası, 1 DVD, sabun, 100 kilogram un, 70 kilogram bulgur, 35 kilogram toz şeker, 2 kilogram bal, 4 kilogram kuru fasulye, 1 kilogram çay, 1 kilogram mercimek, ve 1 kilogram tütün' ele geçirildiği kaydedildi.
Ele geçirilen malzemeler, adli makamların talimatı ile imha edildi. Operasyon anı jandarma kamerası tarafından kaydedildi.
 
Pazarcık’ta trafik Kazası; 2 Yaralı
Kategori:Bölge HaberleriGenel  Pazarcık ilçesinde iki tırın çarpışması sonucu 2 kişi yaralandı. Edinilen bilgiye göre, Faruk Aygördü (60) yönetimindeki 46 P 1101 plakalı tır Kahramanmaraş-Adıyaman karayolunun 15. kilometresi Akçalar mevkisinde Abdullah Süzgün`ün (41) kullandığı 02 HR 173 plakalı tırla çarpıştı.
       Kazada, sürücülerden Süzgün hafif yaralanırken, araçta sıkışan Aygördü ise vatandaşlarca bulunduğu yerden çıkartıldı. Yaralı sürücüler, olay yerine çağrılan 112 Acil Servis ekiplerince Pazarcık Devlet Hastanesi`ne kaldırıldı. AA
                   ***************************
 
    Kahramanmaraş’ta Deprem Beklentisi
       İran’da geçtiğimiz Nisan ayında yaşanan 7.8 büyüklüğündeki depremi daha önceden tahmin eden Timuçin Özat, 11 Aralık 2013 tarihine kadar Kahramanmaraş’ta 5.7 ila 6.3 büyüklüğü arasında deprem yaşanacağını iddia etti.
       1998 yılından bu yana depremleri araştıran ve bugüne kadar ortaya attığı deprem tahminlerinin tamamı gerçekleşen Kdz. Ereğlili yerel gazete muhabiri Timuçin Özat, Kahramanmaraş’ta 11 Aralık 2013 tarihine kadar yeni bir deprem yaşanma olasılığının çok yüksek olduğunu söyledi.
        27 yaşındaki Timuçin Özat, 2012 yılının Haziran ayında basına demeç vererek Kahramanmaraş’ta Eylül 2012 tarihinden itibaren deprem yaşanacağını açıklamış ve Kahramanmaraş’ta 19 Eylül’de 5,1 büyüklüğünde deprem gerçekleşmişti. Özat, Kahramanmaraş’ta ana depremin Eylül-Kasım 2013 tarihleri arasında yaşanacağını belirtti. Son 1 yılda gelen istasyon verilerini uluslararası boyutta incelediğini dile getiren Özat, “Yaklaşık 30 tane bilimsel metotla inceleme yapıyorum. Gelen istasyon verilerinin sonucu 11 Aralık’a kadar Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesinde ana hareketlenme olarak fayın kırılmasına göre bu değişir. Moment büyüklüğü 5.7 ya da 6.3 arasında bir ana hareketlenme olasılığı var. Eğer bu tür kol altında bir kırılma yaşanmazsa ki zaten orada bir boşluk var. Bu boşluğun dolması içinde depremin olması gerekiyor. Eğer bunda bir gecikme olursa yine aynı sürece kadar yani şuan Kasım ayındayız. Zaten İstatistikler olarak ve gelen İstasyondaki ivme kayıtlarına göre, ayrıca bunun yer kabartma verileri de var. Burada ki gerilme de baz alındığında Kasım ve Aralık ayının ikinci haftasına kadar, yani bunu 11 Aralık’a kadar da nitelendirebiliriz. Kahramanmaraş ve çevresinde bu hareketlenme olmazsa, Doğu Anadolu Fay (DAF) hattının kuzey doğusunda bir gerginlik noktası var. Bu gerginlik noktasında da yine büyüklüğü 5.5’in üzerinde, hatta daha kuvvetlisi olarak moment büyüklüğü 6’ya yakın bir deprem olasılığı, tüm veriler baza alındığında yüzde 75 ile yüzde 80 olasılığı çıkıyor. Ama şunu demiyorum; ben 11 Aralık’ta gün olarak vermiyorum, 11 Aralık’a kadar bu süreç devam ediyor. Eğer bunda gecikme olursa ki o zaman olasılıkta daha çok artış oluyor. Şuan ki olasılık zaten yüzde 75-80 ve gerginliğin uç noktalarına, doyum aşamasına geldiği iki tane hat var burada. Şu anda bu hatta iki bölgeden iki tane gerginlik uygulanıyor. 11 Aralık’a kadar 1 ay,4 hafta diye bunu toparlayabiliriz. 4 haftalık süreç içerisinde Kahramanmaraş Türkoğlu merkezli ya da bu hattın daha kuzey doğu kesimi yani Doğu Anadolu’nun güney hattında gerginlik boşalma olasılığı çok yüksek. Bu depremlerin büyüklüğü de çok yüksek olasılıkla 5,5’in üzerinde hatta 6’ya dayanabilir. Moment büyüklüğü olarak 6’ya dayanabilecektir” dedi.
Özat, Kahramanmaraş’ta deprem olmaması durumunda DAF hattında deprem yaşanabilecek illeri de açıkladı. Özat konuşmasında şunları söyledi:
       “Şuan bu hatta 6 tane daha deprem olmayan, uzun süredir deprem üretmeyen yerler var. Ancak gerginliğin uç noktaları diye bir terim var bilimsel olarak. Bu gerginliğin uç noktalarında da kayaç gerginlik hesaplama katılıyor matematiğe. Artık bu kayaç yıllık gerilme bazına göre kırılma aşamasına geldi. Bu nedenle bu önümüzdeki 4 hafta çok kritiktir. Özellikle Muş’un Bartu ilçesiyle Van çevresinin güneyi. Elazığ ve Kahramanmaraş’ın Türkoğlu İlçeleri bu iki sahanın içerisine girmektedir. Yani buraları bir üçgen olarak da alabiliriz.”İHA
KAYNAK HABER: http://www.haber46.com/
 
      HASTA ZİYARETİ;
      22.11.2013 Çağlayancerit’in Sesi Gazetesinin 15 Kasım sayı 11 sayfa 1 de yayınlanan haber ilçe Müftülüğü ve personelini harekete geçirmiştir. İmam hatip ortaokulu 6.sınıf öğrencisi Gülben ziyaret edildi.
      Çağlayancerit ilçe Müftüsü ve personeli lösemi hastası genç kızın ailesini ziyaret ettiler. Müftülük çalışanları ve camii imamları kendi aralarında topladıkları yardımı bir zarfa koyarak aileye teslim ettiler. Böyle duyarlı Müftümüze ve tüm personeline teşekkür ediyoruz Hasta kızımıza yüce Allah’tan acil şifalar diliyoruz.
 
 

Þiirin hikâyesi:
Hasan, Emmoðlu, Emmi, Dayýoðlu, Osman, Salman. Birçok isimler adýna yazdýðým þiir’lerimde Halk’ýmýn dertlerini çilelerini Halk’ýma anlatmaya çalýþýyorum. Hangi hasan veya bir baþka isim olmasýný araþtýrmanýza gerek yok. Deðerli üstat Abdurrahim Karakoç’un dediði gibi “Ha hasana ha Hasana”  Sayýn Karakoç’a saygýlarýmý sunuyorum.

Kommentare (0) >>
Kommentar schreiben

Sie müssen angemeldet sein, um einen Kommentar abzugeben. Bitte registrieren, wenn Sie noch kein Konto haben.


busy
 
< Önceki   Sonraki >