6.ceviz festivali dinleyin

Tanıtıyoruz

ÖZLÜ SÖZLER

"HAFTA SONU PAZAR ÖMRÜN SONU MEZAR ZENGİN OLSAN NE YAZAR MEZARINI EL KAZAR"

Aşık Ali Yaralandım

Yaralandım Gurbet elde

Eczaneler

ECZANELER İLETİŞİMÇAĞLAYAN ECZANE
------İLETİŞİM -----
TEL: 0344 351 2515
FAX: 0344 351 2515
GSM:0536 377 0836
********


DEVA ECZANESİ
----- İLETİŞİM -----
TEL: 0344 351 2204
FAX: O344 351 2204
GSM: 0533 543 2362
********

sayaç.Belgesel

Aksu televizyonundayım

AKSU TELEVİZYONUNDAYIM
ANASAYFA arrow BENİM YAZDIKLARIM arrow TARİHİ BÜYÜKPINAR
TARİHİ BÜYÜKPINAR
    TARİHİ BÜYÜK PINAR
    Tarihi kez ban hatun caminin alt tarafında bulunan tarihi büyük pınardır. Bu pınar kayaların altından çıkan su yıllardır Çağlayancerit’in içme suyu olarak kullanıldı. Köyün gelini kızı bu pınardan bakraçlarla evlerine su taşıyarak içme suyu çamaşır ve bulaşık yıkamada kullanılırdı. Köylü hayvanlarını bu pınarda sularlardı. Suyun bol olduğu yıllarda camiye çıkılan eski taş merdivenden caminin avlu duvarlarından sular fışkırırdı.1984 yılında ilkbahar’a doğru yağan şiddetli yağmur sonucu zorkun çayının taşmasıyla pınar başında bulunan 3 adet dut ağacı yıkıldı. Pınar tamamen kaya ve çamurlarla doldu. Halk pınardan haftalarca çamur ve taş temizledi.
    Bu su Çağlayancerit’in hayat suyudur. Çağlayancerit köy iken akan bir çeşmesi yoktu. Hiçbir ailenin evinde suyu, banyosu, Tuvaleti yoktu. Pınarın 20 metre yakınına zamanında köylüler tarafından yapılmış çevirme denilen geniş bir mekân vardı. Pınarın coşkun suyu bu çevirmenin içinden akardı. İnsanlar karşıdan karşıya geçmeye cesaret edemezdi. Köy kadınları nöbetleşerek en az 10 aile bir arada ateş yakıp su ısıtarak bu çeşmede çamaşırlarını yıkarlardı. O zamanda pek sabun bulunmadığı için meşe külü’nü sabun yerine   
    Kullanırlardı. Şimdiki adıyla İstiklal ve Fatih Mahallelerinde bulunan yüzlerce dönüm araziler bu suy ile sulanmakta idi. Bu arazilere Buğday, Arpa, Nohut, Gilgil darı, konak darı, kızıl darı, çeşitleri ekilirdi. Bazı aileler sebze bahçesi yapardı. Şimdiyse pislikten pınarın suyunun içileceği kalmadı Günümüzde bu suy sade arazi sulamada kullanılıyor. Kış aylarında buğulanır ılık akar. Yaz aylarında bu su çok soğuk olur. Geceleri pınarın gölünde balık sürüleri takla atarak dolaşırdı. Sabah namazı suyun gözüne geri dönerlerdi.
    Balık avlamak için bir vatandaş tarafından pınarın gözüne dinamit atıldı. Hiç bir balığın ölmediği söylenir. Patlama sonucu pınarın suyu azaldı. Kimilerine göre bu balıklar kutsaldır. Bazı gençler geceleri yakaladıkları balığın çok kötü koku yaydığı ve yakaladıkları balıkların tekrar pınara bırakıldığı. Köye zamanında bazı mühendisler gelirdi pınarın kaynağının büyük bir nehir olduğunu caminin altından çıktığını bir bölümünün karşı kayalıkların altından geldiğinin söylemişlerdi. Pınarbaşı Köyün eski pazaryeri olarak ta bilinir. Cuma günleri çevre köylerden gelen insanlar bu pazardan alış veriş yapıp evlerine dönerlerdi.
    Yıllardır üzerine şiir’ler yazılan büyük pınar 2012 yılında Çağlayancerit belediyesi’nin hışmına uğradı. Bu pınara milyarlarca para harcandı. 2013 yılında zorkun deresinin yapılmasıyla kepçelerle tarumar edildi. Büyük pınar yeniden yapılmaya başlandı.
    Devlet su işleri tarafından zorkun deresinin iki yakasına üç buçuk metre yükseklikte duvarlar örülmesi nedeniyle pınarın çevresi hafriyatla dolduruldu. Pınar en az üç metre çukurda kaldı. Zamanında balıklar takla atarken pınarın doğal hali daha bir başkaydı.
     Şimdi ise balık filan yok. Yine Keziban Hatun Camii imamı Mehmet Kekil’in çabaları ile caminin bitişiğinde bulunan Ç.Cerit’in ilk ahşap ilkokulu Molla Yusuf’a ait olan evin yeni sahibi Mehmet Gök’ ten satın alınarak Keziban Hatun camisine ait tuvaletler yapıldı.
 
Kommentare (0) >>
Kommentar schreiben

Sie müssen angemeldet sein, um einen Kommentar abzugeben. Bitte registrieren, wenn Sie noch kein Konto haben.


busy
 
< Önceki   Sonraki >