6.ceviz festivali dinleyin

Tanıtıyoruz

ÖZLÜ SÖZLER

"HAFTA SONU PAZAR ÖMRÜN SONU MEZAR ZENGİN OLSAN NE YAZAR MEZARINI EL KAZAR"

Aşık Ali Yaralandım

Yaralandım Gurbet elde

Eczaneler

ECZANELER İLETİŞİMÇAĞLAYAN ECZANE
------İLETİŞİM -----
TEL: 0344 351 2515
FAX: 0344 351 2515
GSM:0536 377 0836
********


DEVA ECZANESİ
----- İLETİŞİM -----
TEL: 0344 351 2204
FAX: O344 351 2204
GSM: 0533 543 2362
********

sayaç.Belgesel

KÖYÜN KAYASI .
    KÖYÜN KAYASI VE BOĞAZ
    Çağlayancerit ilçesinin kuzeyinde bulunan kayalığın adı köyün kayasıdır. Bu jayalık ilçe ile bitişiktir. Kayalıkların uç noktalarına yapılmış ahşap evler mevcuttur. Evlerden aşağı bakmaya korkulur İki geçeli kayalığın ortasına boğaz denilir. Şimdi susuz ve kuru görünen boğaz zamanında ceviz ağaçlarıyla sebze meyve bahçeleriyle doluydu. Bahara doğru zorkun, ve kavak, yaylasından, gelen yağmur ve kar suları ile dolar taşardı. Bahar aylarında kolay, kolay geçit vermezdi.
    Yağmurların bol olduğu yıl boğazdan çok büyük seller gelirdi. Boğaz dediğimiz yer bir deredir burası engizek mahallesinin yaya yolu idi. ilçe girişinde Hacı Demiröz’e ait masere vardı. Zamanında köyün tüm üzümleri burada pekmez haline gelirdi. Maserenin çevresinde ceviz ağaçları sıralıydı.
    Masere nin yüz metre yukarısında Ali Karagöz’e ait sebze, meyve, bahçesi ceviz ve kavak ağaçları vardı. Yine bu bahçenin yüz metre yukarısında Hacı Demiröze’e ait sebze, Meyve bahçesi çevresinde sıralı ceviz ağaçları vardı. Bahçenin yüz metre yukarısında çok büyük üç tane ceviz ağacı vardı. Bu derenin kenarlarından çıkan şırıl, şırıl akan pınarlar vardı. Eski yıllarda bu derenin suyu yaz kış kesilmeden akardı.
   Cevizlerin elli metre yukarısında Yüksek kayalıktan çağlayan su ve birkaç büyük göl vardı. Yaz aylarında köyün gençleri serinlemek için bu göllere girerek serinlerlerdi. Göller balık doluydu. Çağlayandan iki yüz metre yukarıda Karahasan Ahmet Derebent’e ait sebze, meyve bahçesi ve ceviz ağaçları vardı. Bahçenin yüz elli metre yukarısında boğazın girişinde Çömez lakaplı köylünün sebze bahçesi bu bahçede büyük kavaklar ceviz ağaçları meyve ağaçları ve çınar ağacı vardı.   
   Şimdi bahçenin bulunduğu yere kızandere göletinin set duvarları örüldü. Gölet yapımı devam ediyor. Göletin bulunduğu bölge arazi tarla, bağ, bahçe, ceviz, ağaçlarıyla doluydu. Bu araziler devlet tarafından istimlâk edilerek gölet alanına dâhil edildi. Tekrar boğaza dönersek o günlerde boğazda bulunan bahçeler cevizler kesilip yok edildi.  
    İlçeyi selden korumak için bu dereye 200 metre arayla yüksek duvarlar yapılarak dere ıslah edildi. Gelen yağmur suları buralarda eğleşerek büyük selin gelmesi önlenmiş oldu. Ancak yapılan set duvarlarının arkası yağmur sularıyla gelen kumlarla kısa zamanda doldu. Eskisi gibi şimdi sel de gelmiyor.
   28 yıldır ilçenin ortasından geçen zorkun deresi ilçenin çöplüğü idi. Siyasiler miting sırasında her belediye başkan adayı derenin kapatılması için vaatlerde bulunurlardı. Maalesef seçim bittiği gün zorkun deresinin adı bile telaffuz edilmez. Bu günece belediye başkanlarının el atmadığı zorkun deresi 2013 Yılında devlet su işleri derenin ıslahı için iki yakaya yüksek duvarlar örerek üzerine korkuluk demirleri yaptırıldı. Bu güne kadar ilçenin tüm lağım suları atık suları zorkun deresine akardı. Bu pislik pınarın boşa akan sularına karışıp giderdi. Gittiği gibi ilçenin önünde bulunan araziler sebze bahçeleri meyve bahçeleri sulanırdı. Vatandaşımız bu pisli suyun altında yetiştirdiği sebze, meyveleri yiyordu.
   Devlet su işleri şimdi bu lağım sularını derenin dışında bırakarak özel borular ile atık sular aksu köprüsünün yakınına kadar gideceği söyleniyor. Bu çalışmalar sona erdiğinde ilçenin hiçbir yerinde lağım suları olmayacağı gibi karasineklerde olmayacak.
Kommentare (0) >>
Kommentar schreiben

Sie müssen angemeldet sein, um einen Kommentar abzugeben. Bitte registrieren, wenn Sie noch kein Konto haben.


busy
 
Sonraki >