6.ceviz festivali dinleyin

Tanıtıyoruz

ÖZLÜ SÖZLER

"HAFTA SONU PAZAR ÖMRÜN SONU MEZAR ZENGİN OLSAN NE YAZAR MEZARINI EL KAZAR"

Aşık Ali Yaralandım

Yaralandım Gurbet elde

Eczaneler

ECZANELER İLETİŞİMÇAĞLAYAN ECZANE
------İLETİŞİM -----
TEL: 0344 351 2515
FAX: 0344 351 2515
GSM:0536 377 0836
********


DEVA ECZANESİ
----- İLETİŞİM -----
TEL: 0344 351 2204
FAX: O344 351 2204
GSM: 0533 543 2362
********

sayaç.Belgesel

ANASAYFA arrow YILLIK HABER ARŞİW arrow 2010 YILI HABER ARŞİV
2010 YILI HABER ARŞİV
                    2010 Haber Arşiv
 
    FATİH İLKOKUL’UNDA
    BİR İLKE İMZA ATILDI
     Çağlayancerit İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Ali ÖZTÜRK, Fatih İlköğretim Okulu’nun bütün öğretmenleri ve öğrencileriyle ile el ele vererek azimli çalışmaları sonucu yeni bir ilke imza attılar. (FATİH’İN TORUNLARI)  adı altında 8 sayfalık yerel bir gazete çıkarttılar. Gazete şimdilik ayda bir yayınlanacak. Gazetede yer alan bazı başlıklar şöyle.
     Fatih İlköğretim Okulu ve diğer okullar ile ilgili güncel haberler. Başarılı öğrencilerin isim listeleri. Okulun sportif faaliyetleri, fakir ailelere yardım kampanyası ve çeşitli köşe yazıları ile şiir bölümü gibi konuların yanında;  araştırma aşamasında olan Cerid’in tarihi ile ilgili bilgiler, Çağlayancerit’ten insan manzaraları,  ilçenin ileri gelen büyükleri ile yapılan röportajlar ve esnaf tanıtım sayfaları yer almaktadır.
 
     GAZETEYE EMEĞİ GEÇENLER
     İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Ali ÖZTÜRK
     Genel yayın yönetmen Sayın Murat MALKOÇ,
     Sorumlu yazı işleri müdürü Sayın Serdar BEŞİRİK,
     Haber editörü Sayın Emrah AYDINLIOĞLU,
     Görsel yönetmen Sayın Ahmet GENÇ,
     Yorumcu Sayın Muhsin DAŞDEMİR,
     Fotoğraflar Sayın Ümit VAKTİYOK, 
     Muhabir. Hatice CANTAŞ,
     Muhabir. Cennet Tuğba SÜRMEN,  
     Muhabir. Arife Betül DOKUMACI
     -----------------------------------------------------
    Ayrıca gazeteye emeği geçen tüm öğretmenlerimizi ve esnaflarımızı kutluyorum. Çalışanlarına başarılar diliyorum. Çağlayancerit halkının ve tüm esnaflarımızın bu gazeteye desteklerini bekliyoruz. Lütfen herkes üzerine düşeni yapsın.     
Haber: Âşık Ali
 
     Ç.Ceritli duyarlı vatandaşlarımızdan
                 İlçeye yeni bir hizmet
    Atalarımız ölüsüne saygısı olmayan kişinin dirisine de saygısı olmaz demiştir. İlçemizin büyük bir eksiği olan morglu cenaze yıkama aracı halkımızın hizmetine sunulmuştur. Bir eksiklik dedik gerçekten eksiklikti. Bir cenaze olduğunda yıkayacak yer olmadığı için cenazeye yakışmayan yerlerde tabiri caizse Çağlayancerit diliyle hayat dediğimiz ahır balkonlarında yıkanıyordu. Su ısıtmak için kazan`teş ve teneşir aranıyordu ve durum çok ilkeldi şu yaşadığımız çağa göre. Elin adamı aya gidiyor biz daha bir cenazemize karşı son görevimiz iyi bir şekilde yapamıyorduk. İşte bu konuyu duyarlı üç kardeşimiz
     Kezban Hatun Camii İmamı Mehmet KEKİL Mollaoğlu iletişim. Dursun GÜNEŞ ve Çağlayan pastanesi Sahibi Hasan KELEBEK 13 bin nüfuslu Bozlar kasabasında olan morglu cenaze yıkama aracı bizim İlçemizde neden olmasın. Diyerek bu aracın Çağlayancerit için alınmasına öncülük yaptılar. Bu araç için İlçe Kaymakam’ımızın da izni alınarak işe başlandı. Bu aracı yapan bazı firmalardan teklif alarak en sonunda Kırklareli ilimizin Lüleburgaz İlçesindeki Bursalı Kardeşler firması ile anlaşıldı ve Çağlayancerit teslimi bu aracı 12 bin 250 TL karşılığında alındı. Ve aracın üzerine de
     BU ARAÇ ÇAGLAYANCERİTLİ ESNAF VE VATANDAŞIN HAYRATIDIR yazıldı çünkü bu araç esnaf ve vatandaşın yardımıyla alındı resmi hiçbir kurumdan maddi bir destek alınmadı. Ve araç ilçemize geleli bir hafta gibi kısa bir zaman oldu 6 bin TL toplandı yani yarısı ödendi sizde bu araç için yardımda bulunmak isterseniz Kezban Hatun Camii İmamı Mehmet Kekil’e 05432583750 veya Dursun Güneşe 03443512007 No lu telefonlardan ulaşabilirsiniz.
-----------------------------
     Şehir dışında ve yurt dışından yardım yapabilecek arkadaşlarımız için
Banka hesap numarası  (5001 TL hesabı) (1385 şube kodu) 25818183 No lu hesaba Muhammed Güneş adına yapabilirsiniz. İrtibat: Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır Tel:0(344)3512007
 
     Araçta özellik olarak bir tane morg mermerden yıkama yeri kefenleme yeri sıcak su Araç içinde tüp ve elektrik şofbenleri ile ısınıyor temiz su tankı ve altında pis su tankı mevcuttur. Araç cenaze sahiplerine ücretsiz hizmet verecektir çünkü hayrattır. Son bu Araç için maddi destek veren hayırsever kardeşlerimize ve manevi destek veren Kardeşlerimize de teşekkür ediyorum rabbim yardımlarınızı kabul etsin.
  
     
NİŞANLISINI VURDU İNTİHAR ETTİ
      03.04.2010 K.Maraş'ta inşaat işçisi genç 16 yaşındaki nişanlısını öldürüp intihar etti.
KAHRAMANMARAŞ'ın Pazarcık İlçesi'nde, inşaat işçisi 24 yaşındaki Oruç Bal, nişanlısı 16 yaşındaki Elif Babat'ı pompalı av tüfeğiyle öldürüp, aynı silahla yaşamına son verdi.
Olay, ilçeye bağlı Şahintepe Köyü'nde bugün saat 14.00 sıralarında meydana geldi. Babasıyla birlikte ilçe merkezindeki bir inşaatta çalışan inşaat işçisi Oruç Bal, hastaneye gideceğini söyleyerek babasından bir miktar para aldı. Hastane yerine köye giden Oruç Bal, önce evlerine gidip pompalı av tüfeğini aldı, ardandan da nişanlısı Elif Babat'ın evine gitti.
Oruç Bal, nişanlısı Elif Babat'ı hiçbir şey söylemeden pompalı av tüfeğiyle vurarak öldürdü, daha sonra aynı tüfekle yaşamına son verdi.
Art arda 2 silah sesini duyan köylüler koşarak eve gittiklerinde nişanlı genç çiftin cansız bedenleriyle karşılaştı. Cenazeler, otopsi için Pazarcık Devlet Hastanesi morguna konuldu. Oruç Bal'ın cinnetinin nedeni henüz belirlenemedi. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.
 
      KAPI, KAPI DOLAŞAN POSTACI:
     Çağlayancerit ilçesinin tek postacısı Bekir KAHRAMAN Soyadı gibi kendiside kahraman bir postacıdır. Hem daire işlerini yürütüyor. Hem altında motosiklet’i ile yılmadan usanmadan Cadde, Sokak, Kapı, Dükkân, dolaşarak evrakları mektupları kolileri halk’ın ayağına kadar götürerek teslim ediyor. Ayrıca evinden çıkamayan yatalak hasta malul aylığı alan insanlarımızın maaşlarını evlerine kadar götürüp hastanın parasını teslim ediyor. Malullerin büyük dualarını da alan Bekir ilçe halkı tarafından çok sevilir sayılır. Bu postacı gece ve gündüz Mesai içi Mesai dışı demeden Çağlayancerit halkına hizmet etmeyi kendisine her zaman bir görev bildiğini söylüyor. Bu güne kadar çocuklarıma haram lokma yedirmedim diyen Bekir. Aldığım maaşın hakkını vermek için canla başla çalışırım. Diyor. Böyle fedakâr böyle mülayim çalışkan postacı kardeşimize vazifesinde başarılar diliyoruz.
 
      YÜREKLERİ BURKAN OLAY:
     Çağlayancerit ilçesi İstiklal mahallesinde ikamet eden Arif Süleyman Lakaplı Süleyman BİLGÖZ’ÜN kızı Duran daha küçük yaşlarında başına bir cisim düşmesiyle hem akli dengesini hem iki gözlerini kaybetmiştir. O tarihlerde doktora götürülmüşse de derdine çare olmamış. Fakir ve yoksul bir Aile’nin kızı olan. Duran 30 yıldır. Evin içinde ve evin avlusunda bazen gezer bazen oturur durur. Kimseyi tanımaz kimseyi göremez. Ancak Anne ve babasını seslerinden tanır. 01.06.2010
                                             ****************
 
NUMARASINI GİZLEYENİ ENGELLEYİN
TURKCELL numaralarını gizli numaraların aramasına izin vermemek için *253# yazıp, arama tuşuna basmak yeterli oluyor.
Servisi iptal etmek için  #253# yazarak arama tuşuna basınız bu defa gizli numaralar sizi arayabilirler.
*************************
AVEA numaralarını gizli numaraların aramasına izin vermemek için doğrudan *253# yazıp, arama tuşuna basmak yeterli oluyor.
Servisi iptal etmek için yine doğrudan #253# yazarak arama tuşuna basınız bu defa gizli numaralar sizi arayabilirler.
************************
VODAFONE
Gizli numaradan sizi arayanları engellemek için telefonunuzun mesaj bölümüne: İri yazılarla GIZLI AC yaz 7046'ya mesaj yollayın gizli numaradan kimse sizi arayamaz.
 Gizli numaradan gelen çağrıları kabul etmek için telefonunuzun mesaj bölümüne: İri yazılarla GIZLI KAPAT yaz 7046' ya mesaj yolla sizi arayanlar size ulaşabilir.
"Vodafone Gizli Numaraya Kapalı" servisi aktif ise gizlenmiş çağrılar (analog, PBX ve yurtdışı çağrıları hariç) engellenir.
 
            HACI ADAYLARI HACCA UĞURLANDI
Çağlayancerit ilçesinden Hacca giden hacı adayları ilçe halkı tarafından 4 Kasım 2010 tarihinde ikindi namazına müteakip dualarla büyük bir coşku içerisinde hacca uğurlandılar. Hacca giden Hacı adaylarının isimleri şöyle:
---------------------------
1 Mustafa AÇIKGÖZ
2 Gülhatun AÇIKGÖZ
3.Veli TULGAN
4.Rabiye TULGAN
5 Musa YURDAGÜL
6.İdris YURDAGÜL
7.Eşefatma ÇAĞIR
8.Abuzer ENGİZEK
9 Mehmet KAYA
 
 Yedikleri mantardan zehirlendiler
Çağlayancerit fatih mahallesinde ikamet eden Ali SÜRMEN ailesi öksüz dağından topladıkları mantarları yediler ve zehirlendiler. Çağlayancerit devlet hastanesinden pazarcık ve Kahramanmaraş devlet hastanesine gönderilen hastalardan iki sinin durumunun ağır olduğu için Adana’ya gönderildikleri öğrenildi.
07.11.2010
   
   AKDERELİLER CAMİLERİNE
    MİNARE YAPTIRDILAR
Çağlayancerit ilçesine bağlı Akdere Mahallesinde ikamet eden vatandaşlar yıllar önce kendi aralarında para toplayarak mahallelerine yaptırdıkları cami’ye bu defada minare yaptırdılar. Minarenin yapıldığını gören halkın sevinçleri gözlerinden okunuyordu. Çok mutlulardı. Ancak ilçede 5 vakit ezan Çağlayancerit Fatih Mahallesi merkezi arı oba camisinden merkezi sistemle okunmasından memnun değiller. Camimize minare yaptırdık müezzin minareye çıkıp ezan okunmadıktan sonra neye yarar diye dert yandılar. Ve eklediler camimizin kadrolu imamı vardır. Ezanın camimizde okunmasını istiyoruz dediler.
                                                ********************
 
    Ç.CERİT’E YILIN SON KAR’I YAĞDI
10 Aralık 2010 Cuma akşamı başlayan yağmur gece yarısı kar’a dönüşerek yılın son kar’ı öksüz dağı ve engizek dağlarına yağdı kar kalınlığının 20 santimi geçtiği ilçe merkezine yağan yağmur gece ve gündüz son şiddeti ile yağmaya devam etmektedir. 11 Aralık günü ilçe merkezine 20 santim kar yağdı ve bu günde yağmaya devam ediyor. Engizek ve öksüz dağında kar kalınlığı 1 metreyi geçmiştir.
                                          ***********************
      
    FATİH SAĞLIK OCAĞI KAPATIDI.
    Bu gün sabah saat 09 sularında tansiyonumu ölçtürmek için Çağlayancerit Fatih mahallesindeki sağlık ocağına gittim. Gittim gitmesine de sağlık ocağının kapısında şöyle bir yazı ile karşılaştım. “Fatih sağlık Ocağı 30.04.2010 tarihinde hizmete kapanmıştır.”  Daha halkın hizmetine açılmamış Ceridin entegre bir hastanesi varken sağlık ocağının kapanması niye? 2 yıldır 3-4 bin kişiye hizmet veren Fatih sağlık ocağı niçin kapatıldı.
    Bu sorumuza cevap arıyoruz. İki yıl önce belediye binasının bitişiğindeki ek binaya sağlık grup başkanlığı tarafından güle oynaya sağlık ocağı açılmıştı. 1 Doktor 2 Hemşire ve 112 Acil Servisi görev yapmakta idi. Vatandaşımız bir nebzede olsa rahatlamıştı. İki yıldır ilçe halkına hizmet veriyordu.
    Merkez sağlık ocağında muayene olmak için sıra bulamayan vatandaşlar Fatih sağlık ocağına giderek. Rahatlıkla muayenesini olup reçetesini yazdırıp evine gidiyordu. Şimdiyse Fatih Sağlık Ocağı il sağlık müdürlüğü tarafından tekrar kapatıldı. AKP Hükümetimiz sayesinde Fatih sağlık ocağının kapanmasıyla Cerit halkının bir bölümü sağlık hizmetinden mahrum bırakıldı.
 
        HİZMETLER BİR, BİR ELİMİZDEN ALINIYOR                              
1. Önce Adliyemiz elimizden alındı.
2. PTT Müdürlüğü elimizden alındı.
3. Tapu Müdürlüğümüz elimizden alındı.
4. İcra müdürlüğümüz elimizden alındı.
5. Noterimiz elimizden alındı.
 
Çağlayancerit'te 7 Çoban Yaylada Mahsur KaldıKahramanmaraş'ın Çağlayancerit İlçesinde 7 Çobanın Yaylada Mahsur Kaldığı Bildirildi

Çağlayancerit Kaymakamı Ercan Öter, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçeye bağlı Ayranpınarı Yaylası'nda keçilerini otlatan 7 çobanın kar yağışı nedeniyle mahsur kaldığını söyledi.

Çobanların cep telefonuyla kendilerine ulaşarak yardım istediğini belirten Kaymakam Ercan Öter, çobanlara ulaşmak için yaylanın Çağlayancerit ve Nurhak ilçelerinde iki ayrı çalışma yürütüldüğünü belirtti.

Ercan Öter, çobanlarla telefonla görüştüklerini, çadırlarında beklemekte olan çobanların sağlık durumlarının iyi olduğunu, endişe edilecek bir durum olmadığını ifade ederek, şöyle konuştu:

'Çobanların yaylada mahsur kaldığını öğrenince vakit geçirmeden Çağlayancerit'ten bir dozer ile bir ekip yola çıktı. Yayla yolundaki karı temizleyerek çobanlara ulaşmaya çalışan ekip yoğun sis nedeniyle çalışmalarını güçlükle yürütüyor.

Bu arada, çobanlara daha kısa sürede ulaşabilmek amacıyla yaylanın Nurhak yönünden de bir çalışma başlattık. Nurhak'tan yola çıkan ekip, çobanların 15 kilometre yakınına kadar ulaştı. Çalışmalar güçlükle yürütülüyor ve zaman alıyor. Çobanlara akşam saatlerinde ulaşabileceğiz.'

Ercan Öter, çalışmaları Nurhak Kaymakamlığı ile koordineli bir şekilde yürüttüklerini ve çalışmalara ilişkin Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır'ı da sürekli bilgilendirdiklerini anlattı.

Olayın çobanların kendilerine yapılan uyarıları dikkate almamalarından kaynaklandığına dikkati çeken Ercan Öter, çalışmalara Kahramanmaraş ve Elbistan'dan gelen dağcılık arama ve kurtarma ekiplerinin de katıldığını, Adana'dan gelen bir ekibin de Nurhak'ta hazır bekletildiğini bildirdi.
 16 Aralık 2010
  
     Kolestrolü Olanlara Öneri
      Kabuklu 3 kuru yemiş insan sağlığı için son derece faydalı.
Archives of Internal Medicine adlı tıp dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, içeriğinde bitkisel protein, mineraller, çinko, kalsiyum, vitamin, antioksidan ve magnezyum bulunan bu kabuklu 3 kuru yemiş insan sağlığı için son derece faydalı.
Badem, fındık ve cevizin kolesterol oranının düşmesine katkı sağladığı bildirildi.
Archives of Internal Medicine adlı tıp dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, içeriğinde bitkisel protein, mineraller, çinko, kalsiyum, vitamin, antioksidan ve magnezyum bulunan bu kabuklu 3 kuru yemiş insan sağlığı için son derece faydalı.
Araştırma fındık, ceviz ve badem gibi kuru yemişlerin vücutta yağ alımını artırdığını, ancak bu yağların diğer yağlardan farklı olduğundan kolesterol içermediğini ve böylece vücuttaki kolesterolün düşmesine de katkı sağladığını ifade ediyor.
Araştırma, 7 ülkede, kolesterolü yüksek veya düşük 583 kadın ve erkekte yapılan deneyleri kapsıyor.
Araştırmaya göre, deneye tabi tutulan ve kolesterol düşürücü statin grubundan ilaç almayan kişiler, ortalama 67 gram badem, ceviz gibi kabuklu yemiş tükettiler.
Sonuçta, bu kişilerin kanındaki LDL veya "kötü kolesterol" ortalama yüzde 7,4 azalırken, HDL veya "iyi kolesterolün" yüzde 8,3 artığı tespit edildi.
 
       ÇATALAĞAÇTA TRAFİK KAZASI 1 ÖLÜ 4 YARALI
Aslen Pazarcıklı olan Çağlayancerit İstiklal mahallesinde esnaflık yapan Fazilet Mobilya ve YENİTAŞ petrolün sahibi Tunahan YENİTAŞ 03.08.2010 tarihinde akşam saatlerinde özel arabasıyla Kahramanmaraş’a giderken Pazarcık istikametinden gelen  Doğan TUTAY’ın kullandığı 27 UH 832 plakalı araç ile Tunahan’ın kullandığı 27 FR 665 plakalı araç Çatal ağaç muhitinde kafa kafaya çarpışmışlardır. 3 yaşındaki Yusuf Berat yenitaş olay yerinde hayatını kaybetmiştir. Merhum’a Allahtan rahmet diliyoruz. Geride kalan yakınlarına sabır ve baş sağlığı diliyoruz. Yaralılar Tunahan YENİTAŞ, Rukiye, Fatmagül Yenitaş, ve Murat Nurhak Ambulanslarla Kahramanmaraş devlet hastanesine kaldırılmışlardır. Kazazedelere ve ailelerine geçmiş olsun dileklerimizi iletirken yaralılara acil şifalar diliyoruz.
                                    *************************
 
     ÇAĞLAYANCERİT’TE TRAFİK KAZASI 1 ÖLÜ 1 YARALI
Engizek Mahallesi'nde bulunan bir yakınının evine taziye için baş sağlığına giden Azıkçı Kır oğlan Mehmet’in oğlu Süleyman Berker kendi kullandığı motosiklet’i ile
Ali kocalar obasına yakın keskin viraj da hızını alamayıp şarampole yuvarlandığı kazazedenin kaza yerinde hayatını kaybettiği oğlu İsa Berker’in ise ağır yaralandığı. İsa Berker Ambulans ile Kahramanmaraş Devlet hastanesine götürülerek tedavi altına alındı. Yarlıya acil şifalar diliyoruz. Merhum’a Allah’tan rahmet geride kalan yakınlarına dost ve akrabalarına sabır ve baş sağlığı diliyoruz.
Doğum tarihi: 1960
21 Ağustos 2010
 ***********************
 
   ÇAĞLAYANCERİT’TE TRAFİKAZASI 1 ÖLÜ
   Çağlayancerit ilçesi istiklal mahallesinden Cüce Mahmutlar sülalesinden Merhum K.Mehmet BERK’in oğlu ökkeş BERK kendi kullandığı (46 P 5874) plakalı motor sıkleti ile ilçeye 5 kilometre mesafede olan mercen obasında karşı yönden gelen Şahin DEREBENT yönetimindeki (46 P 1463) plakalı kamyon’la çarpıştı Ökkeş BERK kaza yerinde hayatını kaybetmiştir. Merhum’a Allahtan rahmet geride kalan yakınlarına dost ve akrabalarına ve tüm tanıyanlarına sabır ve baş sağlığı diliyoruz. Ayrıca acılı ailenin acılarını paylaşır sabır ve baş sağlığı dileriz.
Doğum tarihi:1988
Ölüm tarihi: 30.08.2010
 
 
Kommentare (0) >>
Kommentar schreiben

Sie müssen angemeldet sein, um einen Kommentar abzugeben. Bitte registrieren, wenn Sie noch kein Konto haben.


busy
 
< Önceki   Sonraki >