6.ceviz festivali dinleyin

Tanıtıyoruz

ÖZLÜ SÖZLER

"HAFTA SONU PAZAR ÖMRÜN SONU MEZAR ZENGİN OLSAN NE YAZAR MEZARINI EL KAZAR"

Aşık Ali Yaralandım

Yaralandım Gurbet elde

Eczaneler

ECZANELER İLETİŞİMÇAĞLAYAN ECZANE
------İLETİŞİM -----
TEL: 0344 351 2515
FAX: 0344 351 2515
GSM:0536 377 0836
********


DEVA ECZANESİ
----- İLETİŞİM -----
TEL: 0344 351 2204
FAX: O344 351 2204
GSM: 0533 543 2362
********

sayaç.Belgesel

Aksu televizyonundayım

AKSU TELEVİZYONUNDAYIM
ANASAYFA arrow BENİM YAZDIKLARIM arrow ANNE BABA HAKKI
ANNE BABA HAKKI
   ANNE BABA HAKKI
   Sevgili okurlarımız öyle bir zamanda yaşıyoruz ki sormayın gitsin. Zamanın bazı evlatları anne ve babayı incitir oldular. Büyük küçük tanımaz oldular. Birçok ailenin yapısı bozuldu.
   Annelik babalık kutsal bir görevdir. Her anne bebeğini dokuz ay karnında taşır. Bin bir zahmetlerle dünyaya getirir. Onu en güzel kundaklarda büyütür. Bir yıl kucağında taşır. Yinede uf demez. Gecenin tatlı uykularında kalkar yavrusuna meme verir. Uykumdan oldum demez. Anneler öyle vefakâr ki anlatılması zor.
   Anne cefakârdır. Yemez yedirir giymez giydirir. Kendisi üşür yavrusunu üşütmez. Kendisi aç kalır yavrusun aç koymaz.
   Bir bakar ki evlatlar büyümüş. Vatan borcudur deyip oğlunu askere gönderir. Askerden gelinceye kadar anne ve baba oğlunun arkasından dualar ederler. Oğlu askerden gelir ayağına kurban kesilir. Mürvetlerini görelim diye; evlendirirler.
   Bir an önce torunlara kavuşalım diye can atarlar. Torun sahibi olmak her anne baba için bambaşka bir duygudur. Anneler babalar da evlat ayırımı yapmamalı birin ileride diğerini geride görmemeli evlatlarına aynı gözle bakmalıdır.
   Zaman gelir anneler babalar yaşlanır. Karı, koca, baş başa kalırlar. Yaşları ilerlemişse her zaman hastadırlar. Gözlerin feri dökülür dizleri yorgun evinin merdivenini çıkamazlar. Cebinde ya parası olur ya olmaz. Hastalıklarına çare aramak için doktor kapılarında beklerler. Gözleri gibi baktıkları ev bark sahibi yaptıkları evlatlardan arayıp soran olmaz
   Hele de sosyal bir güvenceleri yoksa beklerler. Altmış beş yaşını üç ayda üç beş kuruş yaşlılık maşı alırlar. O üç beş kuruşu yesinler mi? Elektrik, su, telefon parası hele de evleri yok kirada oturuyorlarsa o parayı kiraya mı versinler? Yaş tamamen ilerleyip elden ayağa kaldıklarında vay o anne babanın haline.
   Evlatlarda hayırsız ise bakın başlarına gelenlere.
Bazı evlatlar anne ve babanın İki dakikalık da olsa sıkıntısına katlanamazlar. Bazı aileler tanıyorum Anneleri yatalak olmuş bakmak istemiyorlar evlatlar sen bak ben bakmam diye birbirleriyle çekişiyorlar.
   Anneyi el arabasına koyarak kapı, kapı dolaştıranları biliyorum. Ve hiç biri kabullenmiyor. En sonu götürüp mahalle muhtarının kapısına bırakıyorlar. Nihayeti karakolluk oldular. Soruyorum size (bumu evlatlık?)  
   Annesine babasına gözü gibi bakan evlatlarda yok değil. Anneye babaya bakmayan evlatlar yarın aynı durumun kendi başlarına geleceğinden haberleri yokmuş gibi hareket ederler. Bu dünya etme bulma dünyası. Herkes ettiğini bu dünyada çeker.  
   Bazı evlatlar tanırım benim annemdir babamdır deyip iyi günlerinde kötü günlerinde hep yanlarında olurlar. Allah böyle evlatları eksik etmesin. Allah her anne babaya hayırlı evlatlar her evlada da hayırlı anne baba nasip eylesin.
   Evlatlar anne ve babaları sağ iken onlara sahip çıksınlar. Anne baba öldükten sonra geri getiremezler. Anne ve babanın yerleri doldurulamaz. Allah her anne babaya hayırlı evlatlar nasip eylesin.
--------------------------
   Yaşadığım bir olayı anlatmak iterim. Günün birinde sekiz on kişi bir ailede misafir idik. Ortaya bir konu açıldı birisi bu konuyu anlatırken ev sahibi baba konu hakkında bir görüş bildirmek istedi. O anda devreye Üniversite okumuş oğlu girdi. Babasına öyle bir kızdı ki sen her şeye burnunu sokma terbiyesiz dedi.
   Bumu? Üniversite okumak bumu? Evlatlık, İnanın hepimiz şaşırdık. Babanın söylemek istediği söz boğazında düğümlenip kaldı. Baba bu üniversite okumuş oğlunu hoş karşıladı. Oğluna karşılık vermeden tamam oğlum sen haklısın dedi konuyu kapattı.
   Hepimiz babayı takdir ettik. Fakat bu kadarda saygısızlık olamazdı. Bu genç babasına böyle acı kelimeler kullanmak için mi? üniversiteyi okumuş. Babasına böyle konuşan bir insanın Çevresindeki büyüklerine ve topluma karşı davranışlarını artık sizler düşünün. İnsan bu kadarda saygısız olamaz.
 
Kommentare (0) >>
Kommentar schreiben

Sie müssen angemeldet sein, um einen Kommentar abzugeben. Bitte registrieren, wenn Sie noch kein Konto haben.


busy
 
< Önceki   Sonraki >