6.ceviz festivali dinleyin

Tanıtıyoruz

ÖZLÜ SÖZLER

"HAFTA SONU PAZAR ÖMRÜN SONU MEZAR ZENGİN OLSAN NE YAZAR MEZARINI EL KAZAR"

Aşık Ali Yaralandım

Yaralandım Gurbet elde

Eczaneler

ECZANELER İLETİŞİMÇAĞLAYAN ECZANE
------İLETİŞİM -----
TEL: 0344 351 2515
FAX: 0344 351 2515
GSM:0536 377 0836
********


DEVA ECZANESİ
----- İLETİŞİM -----
TEL: 0344 351 2204
FAX: O344 351 2204
GSM: 0533 543 2362
********

sayaç.Belgesel

YEMEK ÇEŞİTLERİ
       YEMEK VE ŞİRE ÇEŞİTLERİ
     İlçemiz Coğrafi bakımdan, Akdeniz Bölgesinde bulunmasına rağmen, hem Güneydoğu hem Doğu Anadolu bölgelerine yakın olduğundan, bu bölgelerin de yemek kültürünü taşımaktadır. Özellikle Güneydoğu Anadolu yemek kültürünü yansıtır... 
 ---------------------------------
     AĞARTI ÇEŞİTLERİ
     Süt ve süt Kaymağı, Yoğurt ve Kaymağı, Katık, Çalkama, Süzme, Peynir, Çökelek, Tere Yağ, Ağız, Teleme,
 ------------------------------
     AĞARTILI YEMEKLER
    Yoğurtlu Çorba, Yoğurtlu Pilav, Yoğurtlu Sarma, Katıklı Çorba, Katıklı Aş, Sütlü Pirinç Aş’ı sütlaç. Yoğurtlu Cacık, Yoğurtlu Mantı, Yoğurtlu Narpızlı.  Yoğurtlu Dövme pilavı,
Isırgan Otundan Yoğurtlu Çorba,
 -------------------------------
     BORANILAR
     Pirpirim Boranısı, Narpız Boranısı, Baldırcan Boranısı, Kenger Boranısı, Yemlik Boranısı gibi çeşitleri çoktur.
 --------------------------------
     BÖREK, ÇÖREK, KÖMBE
     Su Böreği, Kıymalı Börek, Katmerli Börek, Etli börek, Tavuklu börek, Isırgan böreği, Ebegümeci böreği Bazlama, yağlama Közleme, Kömbe, Kül Kömbesi, Değirmen Kömbesi, Mısır Kömbesi, çeşitleri devam eder.
 ------------------------------
   CERİT’TE YETİŞENLER
   Cerit dört mevsimi doya doya yaşayan bir tabiata sahiptir. Taşı toprağı bereket fışkırır. Sebzesi, meyvesi, cevizi bir başka lezzettir. Köyde aklınıza gelen her tür meyve, sebze ve tahıl çeşitleri yetişir. Cerit’in taşında, toprağında, kayasında, ovasında, beton çatlaklarında her çeşit meyve sebze yetişmektedir. Köyde her ailenin kendisine yetecek kadar toprağı, bahçesi, bağı vardır. Her tarafı yeşillik meyve ağaçları, sebze bahçeleri, buğday tarlaları çok çok ünlü cevizi vardır. Her bir yanından sular fışkırır. Bağıyla bahçesiyle, dağıyla, ovasıyla, piknik alanları, alabalığıyla ünlü bir köydür.
-------------------------------
     ÇORBA ÇEŞİTLERİ
     Aşure çorbası Mercimek Çorbası, Ezogelin, Bulgur Çorbası, Erişte Çorbası, Sütlü Çorba, Katıklı çorba yoğurtlu çorba yoğurtlu aş boş şora, Pir pirim çorbası Narpızlı çorba Gibi çeşitlere ayrılırlar.
 --------------------------------
     ÇORBA’NIN YAPILIŞI
     Çorbanın yapılışı akşamdan bir tencereye su ve tarhana ilave edilir. Islatılır. Sabahleyin gerekirse çorbaya nohut ilave edilerek kaynatılır. Çorba piştiğinde ocaktan alınarak soğumaya bırakılır çorbaya az tereyağı yakılır gerekirse bir baş samursak dibekte dövülerek hafif tuz ilave edilerek karıştırılır. Çorbaya ekmek doğramak çorbayı yiyenin isteğine bağlı isterse ekmek doğramadan yenilebilir. Yanında pekmez ve helva bulundurulur.
 --------------------------------
     KURU ÇEŞİTLERİ
     Patlıcan, kabak, Mantar, salatalık, biber gibi sebzeler kurutularak, Bağ yaprağı, dut yaprağı gibi yapraklarda salamura halinde yapılarak kışın nefis sarmalar yapılmaktadır. Elma, Armut, Ayva, şeftali, Kayısı, gibi meyve türleri Et dürmesi kurutularak kış mevsiminde dolma sarma gibi çeşitleri yapılır.
 ------------------------------
     KÖFTE ÇEŞİTLERİ
     Sulu Köfte, İçli Köfte, Mercimekli Köfte, Sümüt Köfte, Eşgili Köfte, Çiğ köfte Patates’li köfte Sarımsaklı Köfte, daha birçok çeşitleri vardır.
 -------------------------------
 
     MANTILAR
     Etlimantı, Tepsi mantı, Peynirli mantı.
 -----------------------------
      PİLAV ÇEŞİTLERİ
      Bulgur pilavı, Yumurtalı Bulgur Pilavı, Pirinç pilavı, Narpuzlu pilav, Körmenli pilav, Etli ve havuçlu Pirinç Pilavı, Erişte Pilavı, Gus gus Pilavı, Salçalı Pilav, Dövme Pilavı, fasulyeli Pilav, Patatesli pilav, Keşkeh Güveç, Tava,  çoban Aşı, Tamtum  aşı, Eşgili Aş, Kabaklı pilav
 -------------------------------
     PİDELER
     Normal Pide, (etli) pide, Tahinli pide, Peynirli pide, Közleme. Kömbe,
 ------------------------------
     SALATA ÇEŞİTLERİ
     Domates, salatası pirpirim, salatası ve soğuklaması, Marul, salatası Narpuz, Bostan salatası Kenger salatası, Ebegümeci, salatası bu salataların içine zeytinyağı ve siyah zeytin taneleri suda pişmiş yumurta ve peynir ilave edilir.
 ------------------------------
     SARMA VE DOLMALAR
     Dut, ve Bağ, yaprağı Lahana Sarması, Kabak, Sarması, Pancar, Yaprağı Yarması Ebelik, Sarması. Olarak yapılır.
    Patlıcan, Dolması Domates, Dolması Biber, Dolması Kabak, Dolması Soğan, dolması Bostan, Dolması Patates, Dolması Patlıcan, karnıyarık gibi çeşitleri vardır.
 ------------------------------
     TATLILAR
    Baklava, normal tatlı Tel kadayıf, Oklavadan çekme, Kıvrım Un helvası, İrmik tatlısı (Hapsa), Tahin – pekmez, Helva, (Ballı kaymak), Oğul Balı, Sütlü, Pekmezli Bulamaç, Yağlı Pekmez. Kuymak.
 ------------------------------
    TARHANANIN YAPILIŞI
    Tarhana  nasıl yapılır tarhana yarma Yani dövme ile yapılır Tarhanamızın gevrek olması için dört şart aranır Bunun dördü bir arada gerçekleştirilmez ise tarhana gevrek ve güzel olmaz.
---------------------------------------
1- Buğdayı sert olmayacak Elbistan yazlığı denilen buğday olmalıdır.
2- Çok iyi pişirilecek, bilhassa ocakta kürekleme işi ustaca yapılmalıdır.
3- Tarhana sabah erken serilmeli havalar güneşli olmalıdır. Esinti ve fırtına olmamalıdır.
4- Yoğurt yarı yağlı yarı yavan koyun keçi inek yoğurdu ve ayranı olmalıdır.
------------------------------------------------------------------------
   Tarhananın suyu ocakta iyice ısıtılır. Daha sonra yarma temiz suda iyice yıkanır. Dövme kızgın suya dökülerek pişmeye bırakılmalı. Bir saat sonra bu iş için özel yapılmış tarhana küreği ile devamlı karıştırılmalıdır. Dövmenin kıvamı tamam olunca kazanın ağzı kapatılarak beş on dakika kadar bekletilmeli.
    Daha sonra satır dediğimiz bakraçlarla kazandan alınarak beton zemin üzerine temiz bir bez serilerek üzerine boşaltılmalı. İki veya üç saat gibi dinlenmeli. Üç beş hanım bir araya gelerek yağlı yoğurt yavan yoğurt veya ayran karıştırarak Büyük teşt dediğimiz leğenlerde yoğrulurken dövmenin içerisine kurutulmuş Nane, Kekik, Çörekotu, Narpız karıştırılır.
    Yoğurulma dan önce Tarhana için özel bir kuyu hazırlanır. Tarhana bu kuyuda 12 saat dinlenmeye alınır Sabahın erken saatlerinde kavak, çınar, meşe dalına veya bu iş için özel hazırlanmış çığ üzerine sıkma halinde veya ağaç mala ile serilir.
    Kurumaya bırakılır bir gün sonra firik olur yani yarı kuru yarı yaş olarak ceviz ile yenilir. İki gün güneşte kuruduktan sonra toplanarak yün çuvallarında veya teneke kazanlarında saklanır Kolay, kolay bozulmaz en az bir yıl tazeliğini korur.
-------------------------
1- Tarhana yeni kurumaya başladığında (firik) halinde, yenilir
2- Kurumuş haliyle çerez olarak ta yenilir
3- Çorbanın içerisine çalgam doğranarak pişirilir. Çok hoş olur
4- Tarhana Sıcak et suyuna batırarak ta yenilir
5- Soğan ile tereyağında kızartılarak, yenilir
6- Ateş üzerinde ekmek sacında gevretilerek, yenilir
7- Ceviz fındık badem yer fıstığı ile birliktede yenilir.
8- Hafif sıcak suda yumuşatılır sulu halde pekmez
    Tef, helva kuymak ile yenilir.
------------------------------
     TURŞULAR
     Turşu genelde acı ve tatlı biberden yapılır. Domates patlıcan ve havuç ayva dilimi ve sirke karışımından olur. Turşu genelde güz mevsiminde hazırlanır. Hazır turşu patlıcan dolma biberi hafif limon ekşisi karıştırılarak yenilir.
 -----------------------------
     YAHNİLER
     Kuru Fasulye, Taze fasulye, Nohutlu, Patatesli, Mantar yahnisi, Bezelye yahnisi, ebe gümeci yahnisi, Paça
***************************************
 
     ŞİRE ÇEŞİTLERİ
   BASTIK
   Pekmeze yeterince su katarak şerbet haline getirilir. Ocakta kaynatılır. Şerbete nişe katarak karıştırılır, kaynatılır. Hapsa haline getirilir. Hapsa cıvık şekilde hazırlanılır. Kıvama geldiğinde yine kazandan bakraçlarla alınarak düz bir zemine serilen iki metre kare beyaz bezler üzerine dökülüp sıva malası ile ince bir şekilde beze yapıştırılır. Kurumaya bırakılır.
  Güneşte iki gün kurutulur, bezler toplanıp üst üste yığılır bastığı bezden almak için bezin arka kısmı ılık su ile ıslatılır. Bez yumuşayınca bastıkta kendiliğinden soyulur. Bir müddet dinlenir. Tekrar bastık birbirine yapışmasın diye beyaz buğday unu ile unlanır. Unda birkaç saat bekletilir. Sonra makaslarla kesilerek küçültülür. Dürülerek şuka yapılır. Kışın yemek için sandıklarda saklanır kolay kolay bozulmaz. Yılın dört mevsimde yenilir.
----------------------------
   BULAMAÇ YAPIMI
   Pekmez bir tavaya konur bir miktar su karıştırılır, ocakta bekletilir. İçerisine halis beyaz buğday unu katılarak ateşin üzerinde karıştırılır. Tam kıvama gelinceye kadar kaynatılır. Bulamaç olgunlaştığında ocaktan indirilir, soğumaya bırakılır. Üzerine tereyağı dökülür ve sofraya getirilir.
----------------------------
   DİRİ OMAÇ
   Pekmezden birkaç çeşit omaç yapılır. Diri omaç için tepsiye pekmez koyulur. Bulgurun ufağı olan sümüt ufağı un haline getirilmişi katılarak kıvama gelinceye kadar karıştırılır. Yemeden önce gerekirse içine ceviz içi doğranır veya sade de yenilir.
--------------------------------
    HAPSA YAPIMI
   Eğer bastık, bestil, sucuk için hapsa yapılacaksa büyük kazanlarda hazırlanır. Acele yemek için küçük tava veya küçük bir kazana pekmez konulur. Yeterince su katılır. Karıştırarak ocakta kaynatılır. Şerbet haline gelen pekmeze nişe ilave edilir. Tam kıvama gelinceye kadar ateşin üzerinde karıştırılır. Katılaşınca ocaktan indirilir, soğumaya bırakılır. Acele yenilecekse üzerine tereyağı dökülür sofraya getirilir.
-----------------------------
     HOŞAFLAR
     Ekşi, Elma, Tatlı Elma, Güz Elması, Şeftali, Ayva, Güz Armut’u, Aşılak, Kuru üzüm, Kayısı, Kara Erik, İncaz Eriği, Vişne, Kiraz, Böğürtlen, Kuşburnu, Yemişen, Bu tür meyveler Yaz mevsiminde cinsine göre dilimlenir kabuğu soyulur erik ve kiraz cinsleri tüm olarak güneşte kurutularak saklanır kış mevsimlerinde kaynatılarak yemeklerin beraberinde yenilir.
--------------------------
   KARSAMBAÇ
   Genelde kış mevsimlerinde yapılır. Bir tepsiye pekmez konulur. İçerisine biraz eskimiş kar karıştırılarak soğuk soğuk yenilir.
--------------------------
    KUYMAK YAPIMI
    Pekmez ve şekerden yapılır. Pekmeze ve şekere su ilave edilmeden pekmeze sade tereyağı ilave edilerek pişirilir. Genelde kuymağı yeni doğum yapmış hanımın yemesi için hazırlanır.
----------------------------
    KURU ÜZÜM
   Kuru üzüm genelde peygamber üzümünden en güzelleri seçilip çürükleri alınır tek tek hetiflenir. Sonra zeytinyağı ile yağlanarak temiz bez ve gazete üzerine serilir. Kurumaya bırakılır. Bir hafta güneşledikten sonra tekrar toplanıp yıkanır. Bir ve ya iki saat güneşletilir daha sonra saklamak için beyaz torbalarda veya sandıkta saklanır. Bozulma ihtimali yok.Yılın dört mevsiminde sade ve ceviz içi ile yenilir.
-------------------------
   KIRMA YAPIMI
   Kırma, omacın bir başka çeşidi, yine pekmezden yapılır. Pekmeze biraz su katarak şerbet haline getirilir. Ateşte kaynatılır. Şerbet olgunlaştığında içerisine bulgur unu, ufak dövme kırığı ceviz içi badem, fındık, fıstık, bulgur konularak karıştırılıp kaynatılır. Tam katılaştığında ocaktan indirilir, soğumaya bırakılır. Soğuyunca başka bir kaba boşaltılır. Kolay kolay bozulmaz. Tarhana çorbasıyla ve sade olarak veya ekmeğe dürülerek yılın dört mevsimde afiyetle yenilir.
--------------------------------
    MEYVE ÇEŞİTLERİ
    Köyümüzde (goz) ceviz başta gelir. Aşı cevizi, yerli ceviz, kalaycı cevizi, Cevizin yararları saymakla bitmez. Her derdin devasıdır. Meyve çeşitleri: Ayva, hurma, ekşi elma, gürün elma, beyaz elma, kırmızı elma, çilek, beyaz dut, karadut, urumu dut, kara erik, sarıerik, incaz, yonuz eriği, şeftali, aşı şeftali, kiraz, armut çeşitleri hacıhamza, taşlı armut, aşılak, güz armutu, nar, badem gibi çeşitler vardır.
-------------------------
   MASERE    
   Masere yedi farçtan birkaç saldan bir büyük, bir küçük ocaktan meydana gelir. Farçlar bir metre ile iki metre kare halinde bir metre derinliğinde. Masere ocağı yuvarlak ve derin bir kuyu halindedir. Kuyunun etrafı ateşe dayanıklı kiremit taşları ve kireç ile örülür. Ocağın pekmez kaynayan ve tortluk denilen bölümü, özel yapılmış uzun tandır taşlarıyla çevrilir. Bu tandırların ön kısmı biraz dar, arka kısımları geniş olur. Tandırlar kenar kenara dizilir. Araları hamur ile birbirine yapıştırılır. Tandırların ucuna gelen kısmına bakırdan özel yapılmış kalın ve derin bir teş yerleştirilir. Pekmez kaynatılacak hale getirilirken ocakta büyük odunlar yakılır. Şimdiyse maserenin adı bile kalmadı.
-----------------------------
   NİŞE YAPIMI
   Nişe en iyi birinci buğdaydan yapılır. Buğdayın beyaz olmasına önem verilir. Buğday önce bol suda yıkanır. Don kazanı dediğimiz büyük kazana veya kulplu kazana buğday ıslatılır ve ağzı kapatılır. En az bir hafta bekletilir. Nişe olgunlaşırken suyu köpüklenir ve ekşi ekşi kokar. Birkaç tane ele alınır ezilir, olgunlaşıp olgunlaşmadığına bakılır.
   Eğer olgunlaşmışsa büyük teş dediğimiz leğenlere alınarak, ayağa çizme giyerek tepelenir. Eleklerden geçer. Süzme torbası dediğimiz beyaz torbalara koyularak ağzı bağlanır, ekmek tahtası üzerine konur, üzerine bir ağırlık konur. Suyu çekilinceye kadar bekletilir. Torbanın ağzı açılarak sabun kalıbı kalınlığında ki nişe bıçakla kesilir.
 Beyaz bez üzerine serilir. Güneşli havada kurutulur ve bastık, sucuk, bestil yapımında kullanılır.
-----------------------------
   PEKMEZ’İN YAPILIŞI:
   Üzüm olgunlaştığında bağ’dan kesilir. Salkımların çürümüş hetifleri ayıklanır. Yukarıda anlattığımız masere denilen yere götürülerek üzüm farçlara dökülür. Üzümün üzerine bir miktar özel bir beyaz toprak serpilir. Bu toprak pekmezin ekşi olmamasını önler. Ayağa temiz bir çizme lastik giyilerek üzüm tepelenir. Şerbeti çıkarılır. Çıkan şerbet farçtan akarak sala dökülür. Salda bekletildikten sonra holuklar aracılığı ile tortluğa gönderilir. Tortlukta şerbet duruluncaya kadar kaynatılır. Sonra şerbet ocağın kenarında duran büyük sala aktarılır. Sırası geldiğinde şerbet Ana ocağa aktarılır.
   Burada kaynatılır. Kıvama geldiğinde pekmez ocaktan alınarak başka bir sal’a koyulur burada kulplu bir tas ile savrularak pekmez soğutulur. Soğuduktan sonra tenekelerle eve taşınır. Özel yapılmış Sal’lara veya büyük don kazanı dediğimiz kazanlarda saklanır. İyi pişirilmiş bir pekmez kışın donar mutfak bıçakları ile dilim, dilim kesilerek sofraya getirilir. Afiyetle yenilir…
---------------------------------
     PESTİL YAPIMI
    Pestil yine pekmez ve nişeden yapılır. Pekmeze, su karıştırılarak ateşte kaynatılır. Hapsa tam kıvama geldiğinde soğumaya bırakılır. Hapsa yuka tepsilere ve sinilere koyulur, iyice katılaşması beklenir. İki santim kalınlıkta, üç beş santim uzunluklarda mutfak bıçağı ile dilim dilim kesilir. Bezler üzerine serilerek güneşte kurutulur. Kuruma işlemi bitince pestilin birbirine yapışmaması için nişe veya un ile unlanır. Bozulma ihtimali yoktur. Yılın dört mevsiminde yenilir.
---------------------------
    SAMSA
  Samsa bastıktan yapılır. Samsanın bastığı çok ince hazırlanır. Ceviz, fıstık, badem gibi çerezler dibekte dövülür, un haline getirilir. Bastık makaslarla küçük parçalar halinde kesilir. Üzerine ceviz, badem, fıstık ezmesi konulur ve muska gibi üçgen şeklinde dürülür. Sonra nişe ile unlanır kolay kolay bozulmaz.Yılın dört mevsimde sade yenilir.
----------------------------
   SUCUK YAPIMI
   Sucuk, pekmezden ve şekerden yapılır. Yine bastıkta olduğu gibi hapsa hazırlanır. Sucuğun hapsası özel çalılarla ve bu iş için hazırlanmış motorlarla çırpılır, hapısa katılaştırılır. Altmış santim uzunluğunda ceviz içi ipliğe dizilir. Gerekirse badem, fındık, fıstık gibi çerezlerde ipliğe dizilerek sucuk yapılır. Hapsa tam kıvama geldiğinde derince bir kap içerisine koyulur. Ve hapsanın içine birkaç defa batırılıp çıkartılır.
  Bu işlem iki veya üç defa tekrarlanır. Daha sonra uzun bir şapta üzerine birer birer asılarak kurumaya bırakılır. Kuruyunca nişe ile unlanır, sandıklarda saklanır. Yılın dört mevsiminde yenilir.
---------------------------
   SEBZE ÇEŞİTLERİ
   Karpuz, kavun, çapar kavun, domates, dolma biber, kırmızıbiber, cinbiberi, patlıcan, fasulye, bezelye, soğan, sarımsak, patates, yerelması, bamya, turp, beyaz çalgam, havuç, pancar, (Bezzik) uzun kabak, kış kabağı, bal kabağı, su kabağı, bostan, hıyar, (Salatalık) hıta, lahana, karalâhana, marul, maydanoz, kuzukulağı, çiğdem gibi çeşitleri çoktur.
----------------------------
   SEBZE MEYVE KURULARI
   Patlıcan, kabak, mantar, salatalık, biber gibi sebzeler kurutulur. Bağ yaprağı, dut yaprağı gibi yapraklarda salamura yapılarak kışın nefis dolma, sarma gibi çeşitleri yapılır.
---------------------------
   ŞEKER HAPSASI
   Bir kazana yeterince su konulur. Ateşte iyice kaynatılır. Kaynamış suyun içerisine yeterince toz şeker konulur, karıştırılır. Nişe ilave edilerek tam kıvama gelinceye kadar hafif ateşte karıştırılır. Pişince ocaktan indirilir, soğumaya bırakılır. Üzerine tereyağı dökülerek sofraya getirilir.
-----------------------------
   TEF
   Üzümün iyisini pekmez yapmak için ayırırken çürükleri fazla yumuşakları seçilir. Normal yumuşamış hafif çürük olanları da atılmaz. Büyük bir kazan içerisine az pekmez şerbeti karıştırılarak, siyahlaşıncaya kadar kaynatılır. Piştiğinde soğumaya bırakılır. Daha sonra başka bir kaba aktarılır. Yılın dört mevsiminde yenilir. Genelde tarhana çorbası ve ayran ile yenilir.
-----------------------------
   ÜZÜM BAĞLARI
   Güney, Taşlık, Harap, Hanifoğlu, Yalangoz, İğde Üzüm Bağları, Ateş Yusuf Bağı, Hatın Holuğu Bağları, Bilallar ve Gözüböyükler Bağları, Körhasanlar ve Mollalar Bağları, Arılıkta Pendirler Bağları, Cuhla Ömerler, Ateş Veliye ait Bağlar, Toraman Bağları, Demirci Salman’ a ait bağ. Teslimeler, Fakılar, Mucuklar ve Devrent Bağları, Engizek Alikocalar, Biçmoluk ve Cüceler Bağları, Yalancılar Bağları.1956/1967 yılları arası Üzüm Bağları Cerit’linin geçim kaynağı idi.
-----------------------------
    ÜZÜM ÇEŞİTLERİ
    Ezezi, Sultan Ezezi, Kabarcık, Mahrabaşı, Ak Üzüm, Patlak Kara, Peygamber Üzümü, Kurunur Üzümü, Asma Üzümü birçok çeşitleri vardır.
-------------------------------------
   ÜZÜMÜN PEKMEZ OLUŞU
   Üzümler olgunlaştığında güz mevsiminde kesilir. Salkımların çürümüş hetifleri bağda ayıklanır. Katırlarla, merkeplerle masereye taşınır, farçlara dökülür. Üzerine bir miktar beyaz toprak serpilir. Bu toprak pekmezin ekşi olmamasını önler. Ayağa çizme giyilerek tepelenir, şerbeti çıkarılır. Çıkan şerbet farçtan olukla sala dökülür. Salda bekletildikten sonra yine holuklar aracılığı ile tortluk denen ocağa gönderilir. Şerbet duruluncaya kadar kaynatılır. Şerbet ocağın kenarında ki büyük sala aktarılır. Sırası geldiğinde şerbet ana ocağa aktarılır, kaynatılır. Pekmez gıvama geldiğinde ocaktan alınarak başka bir sala boşaltılır.
   Burada kulplu bir tas ile savrularak pekmez soğutulur. Bu arada çıkan köpük özel yapılmış ağaç kaşıklarla yenilir. Soğuduktan sonra tenekelerle eve taşınır. Kalaylanmış büyük don kazanı dediğimiz bakır kazanlara veya özel yapılmış sallarda saklanır. İyi pişirilmiş bir pekmez kışın soğuğunda donar. Bıçak ile dilim dilim kesilerek sofraya getirilir.
--------------------------------
  YATSINCALIK
   Üç öğün yemek dışında yatsıncalık denilen ve özellikle kışın soğuk günlerinde yenilen dördüncü bir öğündür. Bu öğünde tarhana, ceviz, badem, bastık, pestil, sucuk, samsa, kuru üzüm, Cerit elması, portakal, mandalina gibi yiyecekler yenilir.
-------------------------
 
Kommentare (0) >>
Kommentar schreiben

Sie müssen angemeldet sein, um einen Kommentar abzugeben. Bitte registrieren, wenn Sie noch kein Konto haben.


busy
 
< Önceki   Sonraki >