6.ceviz festivali dinleyin

Tanıtıyoruz

ÖZLÜ SÖZLER

"HAFTA SONU PAZAR ÖMRÜN SONU MEZAR ZENGİN OLSAN NE YAZAR MEZARINI EL KAZAR"

Aşık Ali Yaralandım

Yaralandım Gurbet elde

Eczaneler

ECZANELER İLETİŞİMÇAĞLAYAN ECZANE
------İLETİŞİM -----
TEL: 0344 351 2515
FAX: 0344 351 2515
GSM:0536 377 0836
********


DEVA ECZANESİ
----- İLETİŞİM -----
TEL: 0344 351 2204
FAX: O344 351 2204
GSM: 0533 543 2362
********

sayaç.Belgesel

İNSANLAR AZACAK

       İNSANLAR AZACAK

      Yazdıklarıma dikkat edin bu yazıyı 29 Mayıs 1982 de yazmıştım. Eski defterleri karıştırırken elime geçti bu yazımı bu gün yayınlama fırsatı buldum. Sevgili okuyucu zamanımızda birçok kıyamet alametleri belirmeye başladı. İnsanlarda büyüğe saygı küçüğe sevgi kalkacak. Ölüye saygı kalkacak. Cenaze toprağa verilmeden düğün dernek devam edecek. Taziyeler azalacak ölü yerinde yemek yenmeyecek. Komşu komşusunu tanımaz hale gelecek. Senlik benlikler başın alıp gidecek. Sokakta gezerken sen niye bana öyle baktın diye kavgalar olacak.

      İnsanlar daha da hırçınlaşarak bir hiç yere bir birlerini vuracak. Herkes mal mülk para araba hırsına kapılacak. Zenginleştikçe tamahlaşacak. Yıllardır yaşadığımız güzelim mevsimler değişecek bir bakarsınız Temmuz’un sıcağında kar boran fırtınalar memleketi sel götürecek. Kış günü aşırı sıcaklar olacak tüm ağaçlar canlanıp çiçek ve yaprak açacak. Tekrar soğuk hava yaşanacak tüm ağaçlar mahvolacak. Dünyada can alıcı virüsler oluşacak devletler çaresiz kalacak milyonlarca insan ölecek.  Birçoklarınız bu sözlerime kızacaksınız ama ben gerçekleri yazmaya devam edeceğim.

      Bilirisiniz güneş balçıkla sıvanmaz. Zaman her şeyi gösterir. Yarım asır’a kalmayacak bu insanlar daha da azacak Müslüman’ım diyen birçok insan hâşâ Allah Peygamber yok diyecekler. Kur-anı kerime inanmayacaklar bu bir Arap yazması diyecekler. Kur-anı kerimi tepeleyip çöpe atacaklar veya yakacaklar. Haşa Allah’a Peygambere dine imana kitaba küfreeck.  

 

       Ahi-ret yok Cennet, Cehennem yok, diyecekler. Birçok insan çığırından çıkacak. Birçok Müslüman dini görevlerini yerine getirmeyecek namazı terk edecek orucu tutmayacak, fitre ve zekât, vermeyecek. Hıristiyanlığı benimseyecek Ama yinede karamsar olmayalım sağduyulu insanlar çoğunlukta olacak. Allah’tan ümidimiz kesmeyelim. Yinede dünyada her konuda Müslümanlar galip gelecek her şeye Müslümanlar sahip olacaklar.                                         Âşık Ali Ataş

**************************************************************

      İLÇEDE CİNAYET

      Değerli okuyucu 20 Temmuz 2020 yılına kadar 9 tane şiir kitabı 1 tane Cerit ile ilgili genel kültüre dayalı 270 sayfa toplam 2200 sayfa kitap yazdım. Sağlığım el verdiği müddetçe yazmaya devam edeceğim. Bu kitaplarımda Cerit’in geçmişini geleceğini hem şiirlerimde hem makalelerimde a dan (Z-Y) anlattım. Kitaplarım büyük bir kültür hazinesine sahiptir. Okuyunca anlarsınız.

      Gelelim diğer konulara babam ve annem 327 doğumluydular. Ben çocuk iken rahmetli anneme babama köyümüzün geçmişi hakkında sorular sorardım. Bazen bana kızarlar bazen tatlı, tatlı anlatırlar dinlerdim. Annemin şahit olduğu bir olayı anlatmıştı.1940’lı yıllarda bir genç kadı lakaplı birinin altından eşini kaçırmış. Kadı’nın Tohollar sülalesinden olduğunu söylerdi.

      Kadı çelimsiz ve zayıf biriymiş. Arkadaşları gence dikkat et kadı seni öldürecek demişler. Genç boş verin kadı kim oluyor cürmü kadar yer yakar demiş. Gün gelmiş Köyün Meydanına o kocaman ceviz ağaçlarının altına yatsı vakti bir düğün kurulmuş kimi sinsin oynuyor kimi halay çekiyormuş O genç de halay çekiyormuş. Arkadaşları genci defalarca uyarmışlar boş verin o bir şey yapamaz demiş. Kadı kimseden habersiz beline nacağı sokup ceketini üstüne giyinmiş. Halayın bir gerisinde gencin önüne gelmesini beklermiş.

     O genç önüne geldiğinde Kadı nacağı kaptığı gibi gencin boynunu vurup orada öldürmüş. Kadı Köyün ortasından akan zorkun deresinin o coşkun suyundan atlayarak gidip muhtarlığa teslim oluyor. O zamanlarda köyde karakol yok polis yok Muhtarlık kadıyı karakola götürüp teslim ediyor. Köylü aylarca bu gencin yasını tutmuş ne düğün ne nişan herhangi bir şenlik olmamış. Bizlerde geldik yetiştik köyümüzde bir kişi öldüğünde köylü haftalarca yas tutardı. Şimdiyse ilçemizde bu geleneğimiz yok oldu. Sevgili okuyucu eski Cerit İle yeni Cerit’i kıyaslamamız için anlattım bunu.

      2 Ağustos 2020 tarihinde ilçemizde tatsız bir olay yaşandı bu olay birçoğumuzu derinden yaraladı. Aralarında yaşanan bir sebepten dolayı Ali Yavuz Eşi Sevgi Yavuz’u babasının evinde pompalı tüfekle öldürdüğünü öğrendim. Ali Kayın validesini de yaralamıştır. Sevgiye Rahmet aileye sabır ve baş sağlığı diliyorum. Cenaze gün aşarken defnedildi o akşam belediye meydanına bir düğün kuruldu. Bu da ilçemizin en büyük ayıplarından biridir. O düğün üç gün veya bir hafta ertelenemez miydi? Cerit’te artık ölüye saygı, büyüğe saygı, küçüğe sevgi kalmamıştır. Her şey bitmiş herkes kendi çıkarı ve menfaati peşinde.

      Bu olay Cerit halkının çoğunu derinden yaraladı. İlçenin ileri gelen sorumlularını ve yaşlılarını kınıyorum. Bu düğün durdurulamaz mıydı? Bu tür olaylarda halka öğüt nasihatte bulunup gereği yapılamaz mıydı? Bumu komşuluk bumu dostluk bumu insanlık? Yazıklar olsun bize. İkinci bir konu bu olaydan sonra 4 Ağustos 2020 günü Cerit’in ileri gelen orkestracılarından müzisyen İsmail Kurt kısıkta geçirdiği motosiklet kazası sonucu hayatını kaybetti. Aynı gün akşam namazı cenaze defnedildi yine belediye meydanına bir düğün kuruldu. Yazıklar olsun bize tüm Cerit’lilere. İki gencimize de Allah’tan rahmet ailelerine sabırlar diliyorum. Cerit halkı olarak acı üstüne acı yaşadık. Allah sonumuzu hayır eylesin. Saygılarımla.  Âşık Ali Ataş

 

 
 
< Önceki   Sonraki >