bayrak taşıyanlar

Aşık Ali Aksu tvde

Aksu tv deyim

Üye girişi


Kayıp Parola?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

VİDEO LİNKLERİ

Aşık Ali Seçme Şiirleri

ÖZLÜ SÖZLER

"HAFTA SONU PAZAR ÖMRÜN SONU MEZAR ZENGİN OLSAN NE YAZAR MEZARINI EL KAZAR"

Aşık Ali Yaralandım

Yaralandım Gurbet elde

Eczaneler

ECZANELER İLETİŞİMÇAĞLAYAN ECZANE
------İLETİŞİM -----
TEL: 0344 351 2515
FAX: 0344 351 2515
GSM:0536 377 0836
********


DEVA ECZANESİ
----- İLETİŞİM -----
TEL: 0344 351 2204
FAX: O344 351 2204
GSM: 0533 543 2362
********

sayaç.

ANASAYFA arrow Güncel Haber arrow Çcerit cevizciliğinin önemi
Çcerit cevizciliğinin önemi
ÇAĞLAYANCERİT CEVİZCİLİĞİNİN ÖNEMİ (GOZ)
Kahramanmaraş ili dünya üzerindeki konumu bakımından 270C 11’- 380C 36’ kuzey enlemleri ile,360C, 15’- 370C 42’ boylamları arasında yer almaktadır. K.Maraş, Akdeniz Bölgesinin doğusunda yer alarak Doğu  Anadolu, İç Anadolu ve Güney Doğu Anadolu’nun kesiştiği yerde ve Akdeniz ile karasal iklim arasında geçit konumunda bulunmaktadır. Bölge iklim yapısı ve verimli toprakları nedeniyle özellikle ılıman iklim meyve türleri olmak üzere bir çok meyve türünün yetiştiriciliği açısından oldukça önemli bir konuma sahiptir. Anadolu birçok meyve türünde olduğu gibi cevizin de anavatan bölgeleri arasında yer almaktadır. Türkiye,  4.5 milyon civarında bir  ceviz ağacı varlığına sahip olup ceviz üretimi bakımından 115.000 ton ile Çin ve ABD’  den sonra dünyada 3. Sırada yer almaktadır.
Ceviz, ekstrem iklim özelliklerine sahip yerlerin dışında ülkemizin hemen her yerinde yetişebilmektedir. K.Maraş her geçen gün daha da artan ağaç sayısı (186.675 adet) ile Türkiye ceviz yetiştiriciliğinde ilk sırada      yer alırken, üretim yönünden 3. sırada yer almaktadır. . K.Maraş’ın sahip olduğu toplam tarım alanı içerisinde meyveciliğin oranı ancak %10 dolayındadır. Bu meyvecilik potansiyeli içerisinde ceviz yetiştiriciliği açısından K.Maraş cevizciliğinin Türkiye ceviz yetiştiriciliğinde ilk sıralarda yer alması bölgede cevize verilen önemin bir göstergesidir. Kahramanmaraş’ta da kendine  uygun yetişme şartları bulmuş olan ceviz; meyvesinden kerestesine, yaprağından kabuğuna  kadar bölge halkının ekonomik hayatında önemli bir yere sahip olmuştur.
K.Maraş’ın sahip olduğu toplam tarım alanı içerisinde meyveciliğin oranı ancak % 10 dolayındadır. Bu meyvecilik potansiyeli içerisinde ceviz yetiştiriciliği açısından K.Maraş cevizciliğinin Türkiye ceviz yetiştiriciliğinde ilk sıralarda yer alması bölgede cevize verilen önemin bir göstergesidir.
Cevizin çok önemli seviyelerde yetiştirilip önem verildiği K.Maraş bölgesi içersinde ceviz yoğunluğu bakımından Çağlayancerit çok önemli bir yer almaktadır. İlçe sahip olduğu ceviz potansiyeli ile adeta K.Maraş ın bir ceviz bahçesi konumundadır. Bu özelliği ilede Çağlayancerit halkının ekonomik hayatında Ceviz çok ama çok önemli bir konuma sahiptir. Bu yüzden ilçede ceviz ağaçları birer dumansız baca olarak kabul edilir öylecede kaıymet verilir.
.
Çağlayancerit ilçesi coğrafik olarak sahip olduğu konum itibariyle ceviz bölgesidir. Adeta ilçe cevizi için yaratılmış tüm şartlara sahiptir denilebilir. Bu da ilçe cevizlerinin kalite verim bakımından üstün özelliklere sahip olmasına neden olmuştur.
Çağlayancerit ilçesi gürül gürül akan soğuk su kaynakları ile bu su havzaları arasında yer alan ceviz  ağaçları ile su ve cevizin yeşilinin birleştiği bir cennet görünümündedir.   
Çağlayancerit ilçesi sahip olduğu bu ceviz varlığı ile ilçe bazında Türkiye içerisinde çok önemli bir yere sahiptir. İlçede tohumdan yetişmiş ağaç sayının çok fazla olması bölgenin adeta bir ceviz ıslah merkezi olmasına neden olmuştur. Bu durumda ilçe cevizliğinin önemini dahada artırmış ve araştırıcıları dikkatini çekmiştir.
Tohumdan yetişmiş ağaç sayısının çok fazla olmasından dolayı burada ilk etapta K.Maraş Sütçü İmam Üniversitesi tarafından seleksiyon çalışmaları başlamış ve yaklaşık 10 yıllık bir çalışma yapılarak ilçe cevizleri tek tek incelenerek çok önemli özelliklere sahip ceviz tipleri elde edilmiştir.    
Dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de cevizde çeşit seçimine yönelik olarak yürütülen ilk araştırmalar seleksiyon ıslahı çalışmalarıdır. Bugüne kadar dünyada en çok yetiştirilen Franquette, Parisienne, Corne, Marbot, Sorrento, Sibişel ve Payne gibi standart çeşitler seleksiyon çalışmaları sonucu elde edilmişlerdir
K.Maraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Dr. Mehmet SÜTYEMEZ tarafından K.Maraş bölgesinde 1994 yılından bu yana yürütülen seleksiyon ıslahı çalışmasında bölge cevizlerinin hemen hemen tamamı incelenmiş ve dünya standartları dikkate alınarak çağlayancerit bölgesinde önemli özelliklere sahip çok sayıda ceviz tipi üzerinde çalışılmaya değer bulunmuştur. Bölgeden selekte edilen ve ilk 20 içerisinde yer alan ceviz tiplerinin kalite ve verim (örneğin bir salkım şeklinde meyve tutan) bakımından dünyada standart olarak yetiştiriciliği yapılan birçok ceviz çeşidinden çok daha üstün özelliklere sahip olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmada elde edilen ceviz tiplerinden 18 tanesinin 20 gramın üzerinde olması oldukça önemlidir.
Örneğin kabuklu meyve ağırlığı açısından; Tip NO 186 ceviz tipi 26 g  ile meyve ağırlığı ile bugüne kadar Dünyada ve Türkiye‘de yetiştiriciliği yapılan tüm standart ceviz çeşitlerinden daha büyük ağırlığa sahip olduğu bulunmuştur (Yani Tip No 186 ceviz tipi şuanda Dünyanın en iri cevizi durumundadır). Dünyada standart olarak yetiştiriciliği yapılan en ağır
yabancı ceviz çeşitlerinden Plovdivski (17.20g) ile kıyaslama yapıldığında seleksiyon ıslahı ile selekte ettiğimiz tiplerin çok daha ağır olduğunu görmekteyiz. Oysa ki ağırlık bakımından Türkiye’de bugüne kadar en ağır ceviz olarak ortalama 24.00 g ağırlığı ile Kaplan 86 ceviz çeşidi bilinmekteydi. Yine K.Maraş ‘da selekte edilen bu tiplerin Türkiye’de standart olarak yetiştiriciliği yapılan, Yalova 1,2,3, Bilecik, Şebin gibi önemli ceviz çeşitlerinden ortalama 9– 12 g daha ağır olduğu belirlenmiştir.
Araştırmada selekte edilen Tip No 186’da  iç ağırlığı (12.94 g) bakımından bugüne kadar yurt içinde ve yurt dışında belirlenen çoğu ceviz çeşitlerinden daha yüksek değere sahiptir
K.Maraş’da selekte edilmiş olan ceviz tiplerinin iç randımanı açısından da oldukça önemli bir yere sahip oldukları görülmektedir. Örneğin iç oranı Tip no 700(Maraş 12)’ de %67.00 iken, bilinen yerli çeşitlerinden 60 Tu 1’ de %63.30 ve yabancı çeşitlerden en yüksek iç oranına sahip Champion’da % 58.00 dir.
Yine meyve tutumu bakımundan Tip No 700 (Maraş 12) ceviz tipi bir salkımda 26- 30 adet meyve tutumu ile verimlilik bakımından oldukça büyük bir öneme sahiptir
Uzun yıllar süren yoğun  çalışmalar sonunda, herbiri bir standart çeşit olabilecek özelliklere sahip 171 ceviz tipinin selekte edilmesi, Kahramanmaraş ve il içerisinde Çağlayancerit gibi bir ilçemizin ceviz potansiyelini ortaya koyması bakımından oldukça büyük önem taşımaktadır. Bölgeden selekte edilen 186 (S-1), 249 (Maraş 19), 432 (S-2), 94 (KSÜ 14), 310 (Maraş 19), 491/1 (Maraş 21), 700 (Maraş 12), 908 (Maraş 1), 914 (Maraş 2), 919  (Maraş 3), 926 (Maraş 4) ve 933 (Maraş 5), 500 (KSÜ 5) ve158 (KSÜ 55) no’lu ceviz tiplerinin kalite ve   verim bakımından yerli ve yabancı birçok standart ceviz çeşidi ve tipinden çok daha üstün özelliklere sahip    olduğu belirlenmiştir.
Selekte edilen 171 tip arasından seçilen ve ilk 20 tip üzerinde yapılan döllenme biyolojisii çalışmaları sonucunda üzerinde çalışılan tiplerin çiçek tozu canlılık, çimlenme ile çiçek tozu üretim düzeyleri  ve morfolojik  homojenlik yönünden oldukça olumlu özelliklere sahip oldukları ve döllenme biyolojisi bakımından da bir problemin olmayacağıda belirlenmiştir.
.
           Bu araştırmada bitkisel özellikleri incelenerek ümitvar olarak seçilen verimli ve kaliteli tiplerin soğuklardan da pek etkilenmemeleri nedeniyle Türkiye’nin hemen her yerinde bahçe tesisinde rahatlıkla kullanılabilecekleri düşünülmektedir. Bunun kesin olarak ortaya konulabilmesi amacıyla seçilen tiplerin en önemlilerinin hızla aşılanıp çoğaltılarak kontrollü ortamlarda yetiştirilmesi ve adaptasyon denemelerinin yapılmakta, çeşit standartizasyonu yönündeki çalışmalar devam etmektedir.
             Nitekim bu konuda ilk etapta 186 (Sütyemez 1), 249 (Maraş 19), 432 (Sütyemez 2), 94 (KSÜ 14), 310 (Maraş 18), 491/1 (Maraş 21), 700 (Maraş 12), 908 (Maraş 1), 914 (Maraş 2), 919 (Maraş 3), 926 (Maraş 4) ve 933 (Maraş 5), 500 (KSÜ 5) ve158 (KSÜ 55) no’lu ceviz tipleri olmak üzere aşılama, çoğaltma ve değişik yerlerde adaptasyon deneme çalışmalarına başlanılmış ve olumlu sonuçlar alınmaya başlanmıştır.
Eylül 2000 Fransa’da, Kasım 2004 İtalya‘da  yapılan Uluslararası 4. ve 5. Ceviz simpozyumlarında K.Maraş (Özellikle Ç.Cerit)  cevizleri hakkında bilgi verilmiştir. Bu simpozyumlarda Dünyanın çok değişik ülkelerinden gelen bilim adamalarına K.Maraş ‘da selekte edilen cevizler hakkında bilgiler sunulmuştur. Özellikle   şu anda dünyada en iri olarak selekte edilen ceviz ve bir salkımda 26 adet meyve tutan ceviz tiplerimiz çok büyük ilgi gömüş ve çalışmalarımız simpozyuma katılanlar tarafından takdirle karşılanmıştır. Bu da K.Maraş da yetişen cevizlerinin ve K.Maraş’ın cevizcilik bakımından ne kadar büyük öneme sahip olduğunun küçük bir göstergesi   olsa gerektir. Ayrıca bu simpozyum sayesinde  K.Maraş cevizlerini Dünyaya tanıtma imkanı sağlanmıştır. 
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesine bağlı Gafarlı mevkiinde SEKAMER’de (Sert Kabuklu Meyveler Araştrma ve Uygulama Merkezi) meyvecilik çalışmaları modern tekniklerle yürütülmektedir. Bu merkezde bir çok yerli ve yabancı çeşitten meydana gelen ve damla sulama sistemiyle sulanan modern ceviz bahçeleri kurulmuştur. Bu sayede birçok yerli ve yabancı ceviz çeşitlerinin K.Maraş bölgesindeki performansları belirlenmektedir. Ayrıca SEKAMER’ de K.Maraş bölgesinden selekte edilen yaklaşık 20 ceviz tipinin “SELEKSİYON 2” aşamasına ait çalışmalar devam etmektedir. Çok sayıda ceviz çeşidiyle kurulan bahçelerinden dikim yılından itibaren meyve alınmaya başlanmıştır.
Bölgemiz ve ülkemiz için çok önemli ve vazgeçilmez meyve türlerinden birisi de hiç şüphesiz ceviz meyve türüdür. Dr. Mehmet SÜTYEMEZ tarafından K.Maraş bölgesinde selekte edilen meyve kalitesi ve verimi yüksek olan bazı ceviz tiplerinin üretim aşamasına gelinmiştir. Dünyada yetişen bir çok ceviz çeşidinden daha kaliteli ve verimli olduğunu
Belirlediğimiz bu ceviz çeşitleri hakkında bilgi edinmek isteyenlerin KSÜ Ziraat Fakültesi  Bahçe Bitkileri Bölümün’e başvurmaları yeterli olacaktır.
.
Yrd. Doç.Dr. Mehmet SÜTYEMEZ KSÜ ZİRAAT FAKÜLTESİ
Kaynak: http://www.caglayancerit.gov.tr
                       **************************
 
ÇAĞLIYANCERİT’E NEDEN GİTMELİSİNİZ?
     1.Temiz ve yayla havasını koklamak ve doğal manzarasını seyretmek için. Çağlayancerit ilçesi gürül, gürül akan soğuk su kaynakları ile bu su havzaları arasında yer alan ceviz ağaçları ile su ve cevizin yeşilinin birleştiği bir cennet görünümündedir.
     2.Buz gibi soğuk sularından içmek için. Suları öyle soğuk ki parmağınızı 1 dakika suda tutamazsınız. Pınarlar ve su gözleri şeklinde yeryüzüne çıkmaktadır. Ayrıca akarsu olarak da çağlayıp akmaktadır. Her gittiğiniz yerde bir pınara rastlarsınız.
     3.Sakin ortamı ile kafa dinlemek için.Kuşlar cıvıl cıvıl öterken belki rüzgarın sesini ağaçlarda duyarsınız. Kışın yağan karı ile bambaşka bir ruh haline girersiniz. Issızlığın ötesine bir kuru bir yaprağın ayağınız altında çıkardığı sesle geçersiniz sonbaharda. Çiçeklerin büyülü gözlerine ilkbaharda bir sevgili gözüne bakar gibi bakar ve yüreğinizi hoplatan bir an yaşarsınız ilkbahrda. Yazın lezzetin doruklarında yaşayacağınız meyvelerinden yer ve doyumsuzluğun hissine burada ulaşırsınız.
     4.Değirmenin Göz denilen subaşında piknik yapmak için. Burası büyük ceviz ağaçlarının gölgesinde buz gibi bir subaşı yeri olup, gurbetçi ve çevre insanının dinlenmeye ve eğlenmeye geldiği en önemeli turistik yerdir. Burada kurulu bulunan lokantalarda canlı alabalık, yemek ve kebap hizmetleri verilmektedir. Kesinlikle tavsiye ederiz. Bundan başka Dağşir denilen bir su gözümüz daha vardır. Burası da çok güzel bir yerdir. Ancak ulaşım sorunundan dolayı fazla rağbet görmemektedir. Ayrıca ilçe sınırları içerisinde çıkan Aksu Su Gözü de önemli meysire ve piknik alanlarındandır.
     5.Av yapmak için. İlçenin Aksu çayında doğal alabalık yetişmekte olup avlanmak çoğuzaman yasaktır. Bıldırcın, keklik, veyk, kurt, tilki gibi av hayvanları vardır.
    6.Ceviz (goz) yemek ve satın almak için. Büyük ceviz ağaçları ilçenin önemli tarım ürünlerinin başında gelir. Çağlayancerit ilçesi coğrafik olarak sahip olduğu konum itibariyle ceviz bölgesidir. Adeta ilçe cevizi için yaratılmış tüm şartlara sahiptir denilebilir. Bu da ilçe cevizlerinin kalite verim bakımından üstün özelliklere sahip olmasına neden olmuştur.
    7.Tarihi ören yerlerini gezmek görmek ve define aramak için. Çağlıyancerit ilçesi çok eski bir tarihe sahip olduğundan çeşitli tarihi ve ören yerleri vardır. Bu alanlarda zaman zaman define bulgularına rastlanmaktadır. Nitekim bu konuda yapılan kaçak kazılarda tarihi eserler bulunmuştur. İlçe genlinde Hitit, Roma ve Bizans dönemine ait tarihi eserlere rastlanmaktadır
    8.Keziban Hatun Mescidi’ni görmek için. Caminin 1812 yılında Kezban Hatun adında bir kadın tarafından yaptırıldığı biliniyor. Caminin hemen yanında bulunan pınarda da geceleri balıkların göründüğü rivayet ediliyor.
    9.Sıcak, konuk sever,  fedakâr, yoksul ama gönlü zengin, hoş sohbet, neşeli, bir kenarda kalmış, gözden uzak bir yerde kendi halinde, barışçı, geleneklerine bağlı, sevecen halkıyla dertleşmek, belki de bu güzel insanları zengin, bilgili, daha müreffeh kılmak için     
    Bilgilendirmek, yol yordam öğretmek, ürettiklerini somut bir şekilde değerlendirmelerini sağlamak için girişimlerde bulunmak için.
   10.Üzümünden, elmasına, böğürtleninden, kaysısına, kirazından vişnesine, armututundan daha bin bir çeşit meyvesini tatmak için, Çağlıyancerit’i ziyaret etmelisiniz.
***************************************************
CERİT CEVİZİ HER DERDE DEVA
Araştırmacılar, ceviz ile beynin fiziki benzerliği üzerinde son yıllarda çok kafa yoruyor. Cevizdeki besinlerle, beynin ihtiyacı olan vitaminlerinbenzerliği de şaşırtıcı.Bir cevizi elinize alınca, en dışında bir yeşil kabuk, sonra tahta bir yapı, daha sonra ince bir zar ve en i çte de tartışmasız şekilde insanbeynini hatırlatan beyaz bir yapıyla karsılaşırız.Ceviz, dışındaki yeşil kabuğu ile kafa derisine, sert kabuğu ile kafatasına, içindeki zarı ile beyin zarına,asil meyvesi ile de beyine benzeyen harika bir gıdadır.Beynimizin küçültülmüş bir modeli olan cevizin meyveler arasında gümüş iyonu ihtiva eden tek meyve olması elbette harikadır. Fakat bu gümüş iyonuna, icra ettiği elektronik vazife açısından ihtiyaç duyan tek organın beyin olduğunu söylersek, sanırız bu muhteşem benzerlik ve mükemmel yaratılış karşısında tüylerimiz diken diken olmaktadır.Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Ordu Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Turan Karadeniz, cevizin kanda zararlı kolesterolün birikmesini önlediğini ve yüksek kolesterolü düşürdüğünü söyledi.Prof. Dr. Turan Karadeniz, taze cevizde yüzde 5-6 oran ında C vitamini bulunduğunu belirterek, "Kuru ceviz bol miktarda C, B1, B2, A ve Evitaminlerini içermektedir" dedi.Cevizin mide, bağırsak, böbrek ve deri rahatsızlıkları gibi bir çok hastalığa iyi geldiğini vurgulayan Prof. Dr. Karadeniz, "Cevizin sadecemeyvesi değil, kabukları ve yaprakları da bir çok rahatsızlık için kullanılmaktadır" dedi.Cevizin kanda zararlı kolesterol ün birikmesini önledi ğini, yüksek kolesterolü düşürdüğünü ifade eden Karadeniz, "Ceviz, damar tıkanıklığıve şeker hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır. Mide gazını giderir.Grip ve nezleye iyi gelir. Öksürüğü keser. Sindirim sistemi bozukluğunu giderir. Ceviz, vücudu soğuktan korumak için de yenir. Yorgunluğu ve bitkinliği giderir. Zehirlenmelere ve zehre karşı etkilidir. Zindeleşmeyi sağlar" diye konuştu.Karadeniz, cevizin yapraklarından elde edilen juglon maddesinin eczacılıkta kan temizleyici ve kuvvet verici olarak kullanıldığını kaydederek, şöyle devam etti: " Şeker hastaları ceviz yaprağını kaynatıp içmelidir. Ceviz yaprağı ve kabukları kaynatılıp balla karıştırılarak içildiğinde kansızlığa iyi gelmekte, bu çay kanı temizlemekte, kalbi güçlendirmekte, ishali ve dizanteriyi kesmekte, sinir sistemini güçlendirmektedir. Ceviz meyvesi çocuklar ın gelişmesini hızlandırmaktadır.Ceviz beyin için gerekli olan gümüş iyonlarını ihtiva ettiğinden,bebekten yaşlıya kadar herkes için ideal bir meyvedir ."Doğanın insanlara sunduğu en büyük nimetlerden biri olan cevizin, şekerden kolesterole kadar yararlarını okuduğunuzda şaşıracaksınız...***Cevizin faydaları saymakla bitmezYüksek kolesterolü düşüren ceviz, damar tıkanıklıklarını ve şeker hastalığı tedavisine yardımcı oluyor. İçerdiği demir sayesinde kansızlığa iyi geliyor. Kötü kolesterolün düşmanı Cevizin, damar tıkanıklığı ve şeker hastalığının tedavisinde kullanılabileceğini söyleyen, Karadeniz Teknik Üniversitesi Ordu Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Turan Karadeniz, cevizin kanda zararlı kolesterolün birikmesini önlediğini ve yüksek kolesterolü düşürdüğünü söylüyor.
*************************************
CEVİZ YAPRAĞINI KAYNATIN
Prof. Dr. Karadeniz, taze cevizde yüzde 5-6 oranında C vitamini bulunduğunu belirterek, "Kuru ceviz bol miktarda C, B1, B2, A ve E vitaminlerini içermektedir" diyor. Prof. Dr. Karadeniz, şeker hastalarının ceviz yaprağını kaynatıp içmelerini öneriyor ve cevizin beyin için gerekli olan gümüş iyonlarını da ihtiva ettiğini söylüyor.
*************************************
VEREMDE TEDAVİYE DESTEK CEVİZİN,
verem hastalığında hem besleyici hem de tedavi edici özellik gösterdiğini söyleyen uzmanlar, her sabah kahvaltıda bir miktar ceviz içi yenmesinin zekayı geliştirdiğini belirtiyor. Nasırlar üzerine konulan ceviz yağı zamanla bunların yok olmasını sağlıyor. Ceviz yapraklarından yapılan çay iştah açıyor. Mideyi kuvvetlendirip boğaz hastalıklarına iyi geliyor. Ceviz yağı yüz lekelerinin üzerine sürülüp masaj yapılırsa lekeler "Bilimsel çalışmalar sonucunda cevizin damar koruyucu, ishal kesici, cildi temizleyici, siğil giderici, hipoglisemik, antifungal, antiviral, tümör engelleyici özelliklerinin olduğu belirlenmiştir. Ceviz kanın pıhtılaşmasını önler, kan dolaşımını düzenler, kan pıhtılarını bozar, antialerjik özellik gösterir, karaciğer fonksiyonlarını düzenler, protein sentezini teşvik eder, serum kolesterolünün azalmasını sağlar, bağışıklık fonksiyonları korur ve anormal antikor oluşumunun engeller. Yapılan son epidemiyolojik çalışmalar, sert kabuklu meyvelerin kalp-damar hastalıklarının neden olduğu ölüm oranlarını azalttığını ve bu etkinin, yaş, egzersiz, sigara, alkol, diyetteki yağ oranı, lif, meyve, sebze ve vitamin E ile ilişkili olduğunu göstermektedir." yok oluyor.
***********************************
 
    HERGÜN CEVİZ YİYİN
    Türkiye'de üretilen sert kabuklu meyvelerden cevizin daha sağlıklı ve mutlu yaşamak isteyen herkesin günlük diyetine mutlaka eklemesi gereken bir meyve olduğu bildirildi.
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Ziraat Fakültesi öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. Mehmet Sütyemez ve Yrd. Doç. Dr. Muharrem Ergun'un hazırladığı raporda, cevizin insan sağlığına faydaları anlatıldı.
Yrd. Doç. Dr. Sütyemez, cevizin mükemmel besleyici değeri ve insan vücuduna faydaları ile diğer meyvelerden ayrı düşünülmesi gereken özel bir meyve olduğunu belirterek, raporu cevizin faydaları konusunda halkı bilgilendirmek için hazırladıklarını söyledi. 
Sütyemez, “Ülkemiz için hem ekonomik hem de kültürel yönden önemli bir ürün olan ceviz, Akdeniz diyetinin vazgeçilmez parçasını oluşturuyor. Diğer sert kabuklu meyveler gibi ceviz, uzun süre depolanabilme özelliği sayesinde insanlığın var oluşundan bu yana günlük diyetin önemli bir parçası olmuştur” dedi.
Sütyemez, ceviz bitkisinin hem meyvesi hem de yapraklarının yıllardır ilaç olarak kabul gördüğünü ifade ederek, şöyle konuştu: 
“Avrupa'da uzun yıllar ceviz yaprakları içeren bir ilaç şekli kas tedavisinde ve sindirim sistemini yatıştırmada kullanılmıştır. 16 ve 17. yüzyıllarda bazı bitkiler benzedikleri vücut azalarının rahatsızlıklarının tedavisinde değerlendirilmiş, bu bitkilerden biri olan ceviz, baş rahatsızlıklarının tedavisinde, zihni geliştirmede, duygu, his ve heyecanı kontrol altına almada bitkisel ilaç olarak kullanılmıştır.
Son yıllardaki klinik ve bilimsel çalışmalar, cevizin sağlığa etkisinin söylenti olmaktan daha ötede olduğunu kanıtlamış, kanıtlamaya devam ediyor. Cevizin insan sağlığına faydalarının bilinenden daha fazla olabileceği de ifade ediliyor. Bu yüzden, ceviz, daha sağlıklı bir yaşam tarzı için her yaştan insanın mutlaka günlük diyetine eklenmesi gereken gıdalardan belki de en önde geleni. Günde 3-5 tane ceviz tüketimi, bir insanın sağlığına katkıda bulunmasının en kolay yolu.” 
     CEVİZ YEMEK İÇİN 10 ÖNEMLİ NEDEN 
1- Dünyada ve Türkiye'de 10 yıldır yapılan klinik ve bilimsel çalışmaların sonuçlarına dayanılarak hazırlanan raporda, cevizin faydalarıyla ilgili olarak şunlar kaydedildi: 
2- Cevizdeki yüksek orandaki omega-3 yağ asitleri kalp hastalıklarını, inmeyi, diyabeti, yüksek kan basıncını ve klinik depresyonu azaltıyor. Ceviz tüketimi kandaki kolesterol seviyesini düşürüyor, kalp atışlarında düzensizliği önlüyor. 
3- Cevizdeki fitosteroller, kalın bağırsak, göğüs ve prostat kanseri gibi kanser türlerinden korunma sağlıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. 
4- Ceviz, damarlarda daha az pıhtılaşma özelliği olan kan tipinin üretimine ve iyi kolesterol oranının kötü kolesterol oranına göre artmasına yardım ediyor, kolesterolün damarları tıkama aşamasında önemli bir adım olan şişme ve kızarıklığı azaltabiliyor. 
5- Cevizdeki l-arginin kan damarlarının iç tarafının pürüzsüz ve düzgün olmasını sağlayarak kan-damar sisteminin rahatlamasını sağlıyor. Cevizdeki yağ asitlerinin kalp hastalıklarını önleme etkileri var. 
6- Beyne benzeyen ceviz, kavrama ve anlamayı geliştiriyor. Asya'da ceviz hala beyin gıdası olarak kabul ediliyor, bu ülkelerde öğrenciler, sınavlardan önce ceviz yiyerek notlarını yükseltebileceklerine inanıyor. 
7- Omega-3 yağ oranı düşük çocuklarda daha yüksek hiperaktif olma özelliği, daha fazla öğrenim ve davranış bozuklukları, daha fazla huysuzluk ve uyku düzensizlikleri gözlemleniyor. Ceviz, bu sorunları önleyen omega-3 bakımından çok zengin. 
8- Cevizdeki yağ profili, fitosteroller ve magnezyum, safra taşı oluşumunun önüne geçiyor. 
9- Cevizdeki melatonin, beyin bezesi tarafından salgılanan melatoninin insan vücudunun kullanıma hazır formunu içeriyor. Melatonin, gece çalışan ve zaman farkından dolayı uyku düzensizliği çeken kişilerde uyuma rahatsızlıklarını ortadan kaldırabiliyor. 
Cevizin, antioksidan özelliği dolayısıyla kardiyovasküler ve sinir sistemine zarar veren parkinson ve alzheimer gibi çok kuvvetli hastalıkların gelişimini erteleyebileceği veya azaltabileceği ileri sürülüyor. 
10- Ceviz, antioksidan savunmada önemli olan birtakım enzimlerde zorunlu kofaktörler olarak görev yapan manganez ve bakır içeriyor.
Kaynak Haber:http://www.haber46.com.tr
                     ******************************
KEÇİ SÜTÜ
Keçi sütü, anne sütü gibiYeni doğan bebekler anne sütü alamadığı dönemlerde ihtiyaç duyacağı besin elementlerini keçi sütünden alabilir... Abant İzzet Baysal Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hayri Coşkun, yeni doğan bebeklerin anne sütü alamadığı dönemlerde ihtiyaç duyacağı bazın besin elementlerini keçi sütünden alabileceğini söyledi. Prof. Dr. Coşkun, yaptığı açıklamada, keçi sütünün protein benzerliği açısından anne sütüne yakın olduğunu belirterek keçi sütünde alerji yapan proteinlerin oranının düşük ya da sıfıra yakın olduğunu bildirdi. Yeni doğan bir bebeğin doğum ağırlığının iki katına çıkabilmesi 180 gün geçmesi gerektiğini ifade eden Coşkun, ''Bu süre keçilerde 19 gündür. Çünkü anne sütünde yüzde 1,6 protein olduğu halde keçi sütünde bu oran 4,3'tür'' dedi. Keçi sütünün yağ kürecik çapının, inek sütüne göre oldukça düşük olduğunu vurgulayan Coşkun, şunları kaydetti:''Yağ kürecik çapı keçi sütünde 1 mikronsa inek sütünde 17-18 mikrondur, insan midesinde daha yumuşak pıhtı yapar. Bu açıdan, çocuklar ve midesi zayıf veya hassas olanlar için daha uygundur, sindirilmesi kolaydır. Keçi sütünde alerji riski daha düşüktür. Bu nedenle keçi sütü, inek sütüne göre anne sütüne daha yakındır. Keçi sütündeki yağ, inek sütündeki gibi topaklanıp üstte birikmez. Bu da sindirimi, absorbsiyonu kolaylaştırmaktadır. Keçi sütü doğal homojenizedir.
**************************************
 
'' KALSİYUM ORANI ANNE SÜTÜNDEN 4 KAT FAZLA
 Keçi sütünün, kalsiyum açısından anne sütünden 4 kat daha fazla olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Coşkun, ''100 gram anne sütünde kalsiyum oranı 32, inek sütünde 119, keçi sütünde 134 miligram. Bu şu demek: Keçi sütü, diş ve kemik gelişimi için iyi bir kalsiyum kaynağı'' diye konuştu. Coşkun, keçi sütünün, vitamin A, fosfor, magnezyum ve selenyum miktarı açısından da anne sütüne yakın olduğunu bildirdi. Hiçbir gıda maddesinin tek başına insanı besleyecek güçte olmadığını vurgulayan Coşkun, ''Ancak yeni doğan bebek, anne sütü alamadığı ve çocukluk gelişimi dönemlerinde ihtiyaç duyacağı bazı besin elementlerini rahatça keçi sütünden alabilir'' dedi.
*****************************************
 
 FOLİK ASİT EKSİKLİĞİ VE KANSIZLIK RİSKİH
Her türün sütünün, kendi yavrusu için en uygun ve mükemmel süt olduğunu ifade eden Coşkun, şöyle devam etti: ''Hiç bir şey anne sütünün yerini tutamaz. Sadece, keçi sütünün bazı özellikleri anne sütünden iyi Ancak hiç bir gıda başlı başına her derde deva değildir. Keçi sütünün de eksik yönleri vardır. Folik asit bakımından eksiktir. Bu bir vitamindir eksik alınırsa, gelişim bozukluğu ortaya çıkar. Ayrıca vitamin D açısından da geridedir. Bu, yegâne bir besin değildir. Bebek, sadece keçi sütüyle beslenirse kansızlık ortaya çıkar. Demir, bakır, folik asit ve vitamin B12 eksikliği kansızlığa sebep olabilmektedir.''
Bölümün kaynak kişisi Mehmet BAHÇE
http://caglayancerit.blogspot.com
**************************************
Kommentare (0) >>
Kommentar schreiben

Sie müssen angemeldet sein, um einen Kommentar abzugeben. Bitte registrieren, wenn Sie noch kein Konto haben.


busy
 
< Önceki   Sonraki >