bayrak taşıyanlar

Aşık Ali Aksu tvde

Aksu tv deyim

Üye girişi


Kayıp Parola?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

VİDEO LİNKLERİ

Aşık Ali Seçme Şiirleri

ÖZLÜ SÖZLER

"HAFTA SONU PAZAR ÖMRÜN SONU MEZAR ZENGİN OLSAN NE YAZAR MEZARINI EL KAZAR"

Aşık Ali Yaralandım

Yaralandım Gurbet elde

Eczaneler

ECZANELER İLETİŞİMÇAĞLAYAN ECZANE
------İLETİŞİM -----
TEL: 0344 351 2515
FAX: 0344 351 2515
GSM:0536 377 0836
********


DEVA ECZANESİ
----- İLETİŞİM -----
TEL: 0344 351 2204
FAX: O344 351 2204
GSM: 0533 543 2362
********

sayaç.

ANASAYFA arrow Güncel Haber arrow Çağlayancerit Halkının Canı Bu Kadar Ucuz mu?
Çağlayancerit Halkının Canı Bu Kadar Ucuz mu?

 Çağlayancerit Halkının Canı Bu Kadar Ucuz mu?

“Öksüzlükten Doğan Yalnızlık” Başlıklı yazımızda şunu yazmıştık.
“Yalan kusurları gizlemenin merhamet ve iyilik kılığına girmiş. Kırk yıl aynı vaazı veren adamların yalanlarını dinliyoruz. Derde derman yok. Ozanın dediği gibi”ağam buradan gidelim, bu yerler viran oldu”. Yalan iktidar olunca hakikat susturulur. Hakikat öksüzdür. Galipler mağlupların hikâyesini yazar. Yalan yine egemendir. İdrakin ve anlayışın yok edildiği bir toplumda sloganlar süslü yalanlardır. Hakikat yalanın puslu havasında görünmez olmuştur. Menfaatlerin onurun yerini aldığı bir yalan dünyasındayız.”

Her yıl olduğu gibi bu yılda memleketime geldim. Herkesin kaçmak istediği ve gidenlerin bir daha dönmek istemediği (ç)ağlayancerit’e. Belki haklı oldukları çok şeyler vardır. O kadar çok şeyler var ki saymakla bitmez. Çağlayancerit gerçekten adının öksüz olduğu Öksüzdağı kadar öksüz. Öksüzün yüzü soğuktur. Öksüz yalnızdır. Öksüz sahipsizdir. Öksüzün hamisi yoktur. İçimden zaman zaman acaba Adana gibi bir yerde yaşarken neden her yıl bir sürü sıkıntılara rağmen Çağlayancerit’e geliyorum ve beni bu diyara bağlayan ne? Kendi akrabalarımdan dahi yakınlık ve sıcaklık bulamadığım bir diyarda benim işim ne? Galiba burayı seviyorum. Öksüzdağı’nın iniş ve yokuşları kadar, içimde iniş ve yokuşlar oluşuyor. Bu duygular içinde bir olayı örnek olsun diye anlatacağım.

Bir gün Hanımın protez dişi düştü ve yerine yapışması gerekiyor. Basit bir işlemle yerine yapıştırılıyor. Çünkü daha geçen yıl aynı olayı yaşamıştık. Bu basit işlem için Düzbağ’ dan Pazarcığa uzanan bir serüvenle.Tabi Fatih Sağlık Ocağı'na gittik. Devlet buraya diş hekimi atamış. Sıra aldık ve beklemeye başladık. Sıra bize geldi. Durumu anlattık. Doktor bu işlemi burada yapamayacağını söyledi. Nedenini sorduk. Bu işlem için malzemeleri yokmuş. Malzeme ne biliyor musunuz? Protezin içine yapışmış olan dolgu malzemesini çıkarmak. Bize bu protezi üç gün suya ıslarsak içindeki dolgu malzemesi kendini bırakırmış ve o zaman yapıştırabilirmiş. Şu ilkelliğe bakın. Tabi biz büyük bir şokla çıkıp gittik. Bize Pazarcık yolu gözükmüştü. Pazarcık Devlet Hastanesine gittik ve sadece on dakikamızı aldı ve çıktık (ç)ağlayancerit’e geldik. Tabi gelirken ve giderken “ Çağlayancerit Devlet Hastanesi”nin önünden geçtik. Görkemli bir bina. Dışı eli içi beni yakar hesabı. Bomboş bir bina. Adı var işlevi yok. Ne demiştik” Yalan kusurları gizlemenin merhamet ve iyilik kılığına girmiş”

Çağlayancerit halkının canı bu kadar ucuz mu? Otuz bin nüfuslu bir ilçenin kaderine bir bakın. Çok basit sağlık sorunları için düştüğümüz hale bakın. Devlet ne zaman doktor gönderecek bu hastaneye? Devlet ne zaman öksüz muamelesi yapmaktan vazgeçecek (ç)ağlayancerit’e. Bu sadece münferit bir sorun. Diğer sorunlara burada değinmiyoruz.

Yine aynı şeyi söylüyorum. Ey bakışları miyoplaştırılmış kardeşim, kardeşlerim! Görüntülerin arkasındaki hakikati ara. Arama bul. Ayak uçlarına dikilmiş bakışlarını ufka döndür. Yarının tarihi sana ne diyor? Ne zaman silkinecek ve kendine geleceksin? Hakkını neden aramıyorsun? Ne oldu size ki donmuş kalmışsızınız? Sesiniz neden çıkmıyor? Öksüzlüğü kabul mü ettiniz?

***

Cerit dört dağ içinde

Gülü var bağ içinde

Ceriti Hak saklasın

Bir evim var içinde

***

Noldu yârime noldu

Sarardı benzi soldu

Kalk buradan gidelim

Bu yerler viran oldu

Kommentare (0) >>
Kommentar schreiben

Sie müssen angemeldet sein, um einen Kommentar abzugeben. Bitte registrieren, wenn Sie noch kein Konto haben.


busy
 
Sonraki >