bayrak taşıyanlar

Aşık Ali Aksu tvde

Aksu tv deyim

Üye girişi


Kayıp Parola?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

VİDEO LİNKLERİ

Aşık Ali Seçme Şiirleri

ÖZLÜ SÖZLER

"HAFTA SONU PAZAR ÖMRÜN SONU MEZAR ZENGİN OLSAN NE YAZAR MEZARINI EL KAZAR"

Aşık Ali Yaralandım

Yaralandım Gurbet elde

Eczaneler

ECZANELER İLETİŞİMÇAĞLAYAN ECZANE
------İLETİŞİM -----
TEL: 0344 351 2515
FAX: 0344 351 2515
GSM:0536 377 0836
********


DEVA ECZANESİ
----- İLETİŞİM -----
TEL: 0344 351 2204
FAX: O344 351 2204
GSM: 0533 543 2362
********

sayaç.

ANASAYFA arrow Güncel Haber arrow Zorkun Deresi Boğaz Kanyonu,,
Zorkun Deresi Boğaz Kanyonu,,
Zorkun Deresi Boğaz Kanyonu
Kanyo Nedir?
Bir akarsuyun kalkerli bir alanda oyarak oluşturduğu derin, dar boğaza veya dünya yüzeyinde nehirlerce oluşturulmuş derin vadilere verilen addır. Başka bir ifade ile, Kanyon; güçlü ırmakların kireçli olmayan bölgelerde kazdıkları derin vadileri belirtir.Kanyonların kenarları çok sarp boğazlar biçiminde ortaya çıkar.Kayaların kenarları aşındırmaya karşı gösterdikleri dirence bağlı olarak çeşitli şekiller alır.Bunlar çıkıntılı bölümler, basamaklar ve düz etekler şeklindedir. Kanyonların dibinde alüvyonlu ve kumlu çökelti bulunmamaktadır. Çünkü çok dar olan su yatağında seller tarafından süpürülürler. Ülkemizdeki kanyonların en ünlüsü hepimizin bildiği Saklıkent kanyonudur. Fethiye civarında bulunan Saklıkent kanyonu kenarları yüksek derin bir vadi görünümündedir.
 
Elbette kanyonlar bu kuru tanımlamanın çok ötesinde doğa harikalarıdır.Yurtdışında çok uzun zamandır turistik değer taşıyan kanyonlar doğa harikalarıdır. Dünyadaki tipik kanyon örnekleri: Grand kanyonu, Antelope, Bryce, Colarado'daki (ABD) Büyük kanyon…Türkiyede iseSaklıkent, Güver kanyonu, Köprülü Kanyon, Çoruh Vadisi.  Kanyon tiplerine kireç taşı kanyonları ve deniz kanyonları da örnek verilebilir.
 
İlçemizin kuzeyinde bulunan Zorkun dersi vadisinin boğaz tabir ettiğimiz kısmı tam bir kanyon görünümünde doğa harikası bir yerdir. Say dediğimiz dağın zamanında ikiye bölünmesi sonucu oluşan bu kanyon çok bariz bir şekilde kendini göstermektedir. İlçenin ilk kurulduğu yede yer alan bu kanyon çok az su barındırmaktadır. Ancak sel sularının sık rastlandığı bu vadiden ilçe zaman zaman sel sularından nasibini almıştır. Kanyon içersinde sel sularının oluşturduğu derin su göletleri oluşmuştur. Halk arasında bu tür oluşumlara gümbürdek denmektedir. Eskiden bu kanyon Engizek obasına yaya ve hayvanla ulaşımı sağlayan tek geçitti. Kanyonun vadi kısmında eskiden ceviz ağaçları ve meyve bahçeleri vardı. Şimdilerde, birkaç ceviz ağacı ve yılgın dışında pek ağaca rastlanmaz. İlginçtir, bu kanyonun en tepe yerindeki kayalıklarda, ilçenin hiçbir yerinde yetişmeyen sadece o kayalık kısımda yetişen siyah incirden bahsetmemek olmaz. Kanyon  oldukça derin, dar  ve heybetli bir yapıya sahiptir. Kaya oluşumları çok farklılık göstermektedir. Turistik değer taşıyan bu kanyonumuzu tanıtmak turizm açısından gereklidir. Burası tam anlamıyla kanyon tabirine bire bir uymaktadır. Bu açıdan önemlidir
Kommentare (0) >>
Kommentar schreiben

Sie müssen angemeldet sein, um einen Kommentar abzugeben. Bitte registrieren, wenn Sie noch kein Konto haben.


busy
 
< Önceki   Sonraki >