6.ceviz festivali dinleyin

Tanıtıyoruz

ÖZLÜ SÖZLER

"HAFTA SONU PAZAR ÖMRÜN SONU MEZAR ZENGİN OLSAN NE YAZAR MEZARINI EL KAZAR"

Aşık Ali Yaralandım

Yaralandım Gurbet elde

Eczaneler

ECZANELER İLETİŞİMÇAĞLAYAN ECZANE
------İLETİŞİM -----
TEL: 0344 351 2515
FAX: 0344 351 2515
GSM:0536 377 0836
********


DEVA ECZANESİ
----- İLETİŞİM -----
TEL: 0344 351 2204
FAX: O344 351 2204
GSM: 0533 543 2362
********

sayaç.Belgesel

ANASAYFA arrow Vefat haberi arrow ÇAĞLAYANCERİT İLÇESİ
ÇAĞLAYANCERİT İLÇESİ
 
    ÇAĞLAYANCERİT İLÇESİ:       
    Çağlayancerit zamanında Türkiye ve Kahramanmaraş’ın en büyük köylerinden biri idi. 1986 Yılında belediye 1987 Yılında Anavatan Partisi’nin hükümeti döneminde ilçe oldu. İlçenin ilk Belediye Başkanı Hasan Kekil, İlk kaymakam Sayın İzzet Ercan’dı.
------------------------------
    BELEDİYE BAŞKANLARI:
    İlçeye iki belde on dokuz köy bağlandı. Bağlanan Bertiz köyleri bir yıl sonra tekrar dilekçe vererek ilçeden ayrıldılar. Hasan Kekil (1986/1989), 1994 Yılları arasında Anavatan Partisinden iki dönem Belediye Başkanlığı yaptı.
    A.Nazım Engizek (1990/1994), (1999/2003) Yılları arasında Doğru Yol Partisinden belediye başkanlığı yaptı. 2002 Yılında akparti tek başına iktidara geldi. 2004 Yılında yapılan yerel seçimlerde K.Mehmet Yıldızlı Belediye Başkanı oldu. Yine 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde ikinci defa belediye başkanlığını kazandı. 30 Mart 2014 Tarihinde Cerit büyük ilçe olarak tarihe geçti. Köyler mahalleye dönüştürüldü.
-----------------------------
   BAŞKANLAR:
    Hasan KEKİL.
A. Nazım ENGİZEK.
K. Mehmet YILDIZLI.
Üzeyir KIZILSEKİ.
  ----------------------------
    İLÇE MERKEZİ:
    Zorkun, Engizek ve Devrent Deresi birbiriyle birleşerek ilçenin merkezinden geçmektedir. Dere ilçeyi iki mahalleye ayırır. İlçenin beş yüz metre aşağısında Ulu Dereye kavuşur. Sekiz kilometre aşağıda Aksu ile birleşir, Bozlar Mahallesinin doğusundan geçer. Adıyaman, Gölbaşı sularına karışarak, Pazarcık Kartal kaya Barajına dökülür.   
   Cerit belediye oluncaya kadar ilçede okuma yazma oranı % 0 idi, memuru yoktu. İlçe oluşundan sonra okuma yazma oranı % 90 arttı. Dağdaki davar çobanı davarı dağda bıraktı, okula başladı. Kız, erkek herkes okumaya yöneldi. Gençleri memur olma telaşı sardı.
   Şimdilik ilçenin beş tane doktoru vardır. Birçok genç tıp okumaya devam etmektedir. İlçemizin ilk doktorlarından Sayın Mustafa Çolak, Pazarcık Devlet Hastanesi Başhekimi ve Operatör doktor. İlçede birçok gencimizin doktor olmasına öncü olmuştur. DR. Şaban Dilik, DR. Kenan Duymaz, DR. Gökan Demir, DR. Önder Malkoç, DR. Yaşar Duymaz. 
Bazıları özel hastanelerde, bazıları devlet hastanelerinde çalışmaktadır. Çalışan binlerce memur, hâkim, savcı, avukat, subay, polis ve yüzlerce öğretmeni vardır.      
------------------------    
    COĞRAFİ KONUM:
    Çağlayancerit coğrafi konum bakımından Akdeniz Bölgesinin iklimini taşır. İlçemiz Sosyal ve Kültürel olarak kuruluşundan bu yana köy izleri hafızalardan silinmedi. Halk’ın gelir kaynağı; Çukurova, Şanlıurfa, Gaziantep, Diyarbakır gibi illerde fabrika işçiliği, pamuk işçiliği işlerinde günlükçü olarak çalışmaktadırlar. Ayrıca portakal, mandalina hasatı gibi işlerde çalışmak üzere Kuzey Kıbrıs’a ve Mersin’e giderler. İlçe’de ceviz üretimi, hayvancılık ve arıcılık dikkati çekmektedir. Elma, armut, hurma, şeftali ve kiraz bahçeciliğine önem vermektedir. İlçenin denizden yüksekliği bin yüz elli metre olup, yüksek dağlara çıkıldıkça bin beş yüz metreye kadar ulaşır.
-------------------------------         
   SINIR KOMŞULARI VE DAĞLAR:
   Şirin bir ilçe olan Çağlayancerit, K.Maraş’ın Kuzeydoğusuna düşer. Komşu olarak İlçenin Doğusunda; Gölbaşı ilçesi ve Adıyaman ili vardır. Kuzeyinde; Elbistan ve Nurhak, Güneyinde; Pazarcık, Kahramanmaraş, Batısında; Bertiz ve Zeytin Ilıcası vardır. Ulaşımı iki yönlüdür. Pazarcık üzerinden Kahramanmaraş’a yüz on kilometre, Nacar ve Peynirdere üzeri altmış üç kilometredir. İlçe’nin etrafı dağlarla çevrili, Kuzey’i Engizek, Güney’i Öksüz Dağı, Doğusu Erinci, Batısı Kazıklı ve Topal Ali Dağları ile çevrilidir. 
-----------------------------  
   EĞİTİM DURUMU:
   İlçede bir adet Çok Programlı Lise, bir adet Genel Lise, bir adet İmam Hatip Lisesi, bir adet Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü, bir adet Pansiyonlu İlköğretim Okulu, on iki adet birleştirilmiş sınıflı İlköğretim Okulu ve dokuz adet İlköğretim Okulu bulunmaktadır. Fatih Mahallesinde Milli Eğitime bağlı üç katlı hizmet binası vardır. Binanın zemin katı Öğretmenler Lokali, ikinci ve üçüncü katı öğretmen evi misafirhanesi olarak hizmet vermektedir.
------------------------------
    BANKA VE TİCARET:
    İlçede tek banka T.C. Ziraat Banka Şubesi olarak faaliyet göstermektedir. Söz konusu bu bankadan İlçede bulunan memur, işçi ve maaş alan yaşlılar ve emekli sandığı ile diğer sosyal kuruluşlardan emekli olanların maaşları ödenmektedir. 2014 Yılında belediye civarına İşbankası tarafından bir ATM cihazı takıldı. Ayrıca PTT Şubesine bir ATM cihazı takıldı. İlçede on beş adet limitet şirket ve taşımacılık kooperatifi, doksan üç adet gerçek gelir mükellefi ve üç yüz adet basit usul gelir vergisi mükellefi bulunmaktadır. İlçede genelde tüketim malları ticareti ağırlıktadır.
----------------------------  
   RESMİ KURUMLAR:
   Kaymakamlık ve Yazı İşleri Müdürlüğü, İlçenin önemli kurumu Adliyesi vardı. AKP iktidara geldiğinde kapatılarak Cerit Halkı’nı Pazarcık’a yönlendirdiler. PTT vardı kapatıldı. PTT Şubesi devam etmektedir. 2014 Yılında Engizek yolu üzerine (SGK) binası yapıldı. Tapı sicil müdürlüğü kapatıldı. Şube olarak devam etmektedir. Mal Müdürlüğü, Özel İdare Müdürlüğü, İlçe Tarım Müdürlüğü, İlçe Müftülük, Ziraat Odası Müdürlüğü, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Nüfus Müdürlüğü, beş adet Özel Veteriner Hekimi vardır.
----------------------  
   NÜFUSU:
   31 Aralık 2007 itibari ile  ADNKS sayımı sonuçlarına göre ilçe nüfusu 13.500 erkek, 13.346 kadın olmak üzere toplam 26.846 ‘dır. Bu nüfusun 12.454 nbsp ilçe merkezinde, 14.392' si ise beldeler ve köylerde yaşamaktadır. Beldeler ve köylerin nüfus durumları şöyledir. 
MAHALLELER                                           NÜFUSU    
Bozlar Mahallesi                                               2.168
Helete Mahallesi                                               6.070
Boylu Mahallesi                                                   428
Bölükdamlar Mahallesi                                          28
Emiruşağı Mahallesi                                            106
Soğukpınar Mahallesi                                       1.245
Kale Mahallesi                                                     805
Küçükcerit Mahallesi                                         1.735
Küçüküngüt  Mahallesi                                         846
Oruçpınarı Mahallesi                                            851
Zeynepuşağı Mahallesi                                        110
------------------------------------
Erkek                             :13.500’dir.
Kadın                             :13.346‘dir.
Bu nüfusun           :12.456’ sı ilçe merkezinde yaşıyor.
Erkek sayısı                  :6.298’ dir.
Kadın sayısı                   :6.156 dir.
Köylerinde yaşayan        :14.392’ sı köylerde yaşıyor.
Erkek sayısı                   :7.202’ dir.
Kadın sayısı                   :7.190’ dir.
-------------------------------------    
    İlçe merkezi ve köylerde yıllık ortalama nüfus artış hızı 9.44, nüfus yoğunluğu yetmiş birdir. Son yıllarda bebek ölümlerinin azalması nedeniyle nüfus artış hızı artmış, ancak bu artış doğum kontrolü yöntemlerinin yaygınlaşmaya başlaması nedeniyle dengelenmiştir.  İlçemiz dışarıya çok göç vermektedir. Genelde Kahramanmaraş, Gaziantep, Pazarcık, Karaziyaret ve Türkiye’nin birçok illerinde Cerit’liler yaşamaktadır. Edindiğim bilgilere göre beş mahallenin nüfusu 12218’dir. Mahalleler: Engizek, Fatih, İstiklal, Akdere, Aksu Mahalleleridir.
----------------------------   
   ULAŞIM:
   İlçe’ den her 45 dakikada Kahramanmaraş’a bir ticari minibüs kalkar. Bozlar Mahallesinden geçerek Pazarcık üzeri Narlı‘dan Kahramanmaraş’a gider. İlçenin uzaklığı 110 kilometre. İkinci bir yol Kazıklıdan, yol İlçenin batısında K.Maraş’a 63 kilometredir. Boylu köyünden bir kilometre aşağıdan yol ikiye ayrılır. Biri Bertiz köylerine, diğeri K.Maraş’a gider. Yol üzerindeki köyler; Boylu, Beşenli, Peynirdere, Yusufhacı’lı ve Dere köyü Cerit Halkı kış aylarında bu yolu kullanmamaktadır. Yol asfalttır.
                       ------------------------------- 
                        PİKNİK ALANLARI:
 
   DEĞİRMEN GÖZÜ:
   İlçemizde piknik yapılacak pek çok yer mevcuttur. Özellikle Öksüz Dağı eteklerinde çıkan su kaynaklarının başında piknik yapılacak en gözde yerlerdir. Bunlar evgozu, değşir, Teslimeler, Kürdün Pınarı, Gücük Pınarı.
   Bunların içinde en çok ziyaretçi çeken yer değirmen gözü ve Aksu Göz’ü. Burayı görmeyenlerin gelip görmelerini tavsiye ediyoruz. Çay bahçesi, lokantalar faaliyete geçecek olan otel ve inşaatı devam eden yaz, kış konaklama evleri yapılmıştır.
   Yaz mevsiminde buradan daha serin bir yer bulamazsınız. Bahsettiğimiz bu yerler Mayıs Ayı ile Eylül Ayı arasında hizmet vermektedir. Yeni açılan çağlayan lokantası yaz kış müşterisine hizmet vermektedir.
-------------------------   
   AKSU GÖZÜ:
   Aksu, İlçe’ ye bağlı Küçükcerit Mahallesinin bir kilometre doğusunda yer alır. 2010 yılında Çağlayancerit Belediyesi Küçükcerit’ten göze kadar parke taşı döşeterek yol sorunun çözmüş oldu. Çok güçlü bir su kaynağına sahiptir. Bu suyun çevresinde henüz bir alt yapı mevcut olmasa da piknik için gelen vatandaşlar kaynağın alt kısmında ceviz ağaçları çevresinde meşe, kamalak, ardıç ağaçları ve büyük kayalıkları mevcuttur.
   Helete ve Bozlar Mahallelerinin içme suyu yüz beşlik çelik borularla buradan sağlanmaktadır. Yapımı devam eden ilçenin ikinci içme suyu da buradan gidecek.
   Küçükcerit Halkı’nın içme suyu gözden elektrikle pompalanmaktadır. Suyun altında en az bir asırlık iki tane su değirmeni mevcut olup bu değirmenlerde un, bulgur, dövme işleri yapılır. Ayrıca gözden bir kilometre aşağıda bir su değirmeni bulunmaktadır.  
   Bu değirmen Helete Mahallesine giden yolun üzerindedir. Günümüzde faaliyet gösteren değirmenler vatandaşa hizmet vermektedir. Su çok soğuk olup bir dakika bile elinizi suyun içinde tutamazsınız. Aksu doğal alabalığı ile de çok ünlü. Gözden iki kilometre aşağıda Aksu Mahallesinde alabalık yetiştirme tesisleri mevcut olup, bu bölgede piknik alanları yapılmaktadır. Genelde Adıyaman, Gaziantep ve Kahramanmaraş’tan gelen misafirler Aksu Göz ’ünü tercih etmektedirler.
--------------------------------
    DEVRİŞ ALİ BAHÇESİ:
    Aksu Mahallesinde Derviş Ali bahçesine yeni piknik alanı açılmıştır. Bu piknik alanında alabalık yetiştirme tesisleri vardır. Gelen misafirlerin rahat edebilmeleri için özel dinlenme yerleri mevcut. Ayrıca Aksu çayı üzerinde dinlenme yerleri mevcut.
 Günün yirmi dört saatinde piknik yapmak için gelen misafirlere hizmet verilmektedir. Çağlayancerit İlçe’miz insanlarıyla misafirperverliği öne çıkmaktadır.
---------------------------------   
   DERELER KÖPRÜLER:
   İlçe merkezinin iki önemli Mahallesi var. Fatih ve İstiklal Mahalleleridir. Muhtarlıkları ayrı iki ilçe merkezinin ortasından Zorkun Deresi akar. Kış mevsiminde sular çoğalır. Engizek ve Kavak’dan gelen yağmur ve kar suları ilçenin beş yüz metre aşağısında Ulu Dere ile birleşir. Kış mevsiminde bu dereler geçit vermez. Dere yazın kurur. Bu dere Aksu’ da Küçükcerit gözünden gelen su ile birleşerek Bozlar’ın altından geçer. Adıyaman, Gölbaşı suları ile birleşir. Pazarcık Kartalkaya Barajına dolar.
   İlçe merkezinde dere üzerinde dört tane köprü var. Bir tanesi tarihi taş köprü yapılış tarihi bilinmemektedir. Diğer iki köprü Keziban Hatun Cami karşısında, diğer köprü ana cadde üzerindedir. Diğeri Ulu Dere üzerindedir.
   Bu köprü Bertiz köylerine ve Kahramanmaraş’a giden Kazıklı yolunun üzerindedir.
Urumeli köprüsü, börklüler evlerinin yakınıdadır. Diğer iki köprünün biri evgozu Mucuklar yaz evlerine, diğeri Teslimeler ve Fakılar yaz evlerine gider. Aksu’nun üzerinde de üç tane köprü bulunmaktadır. Bir tanesi Helete yolu üzerinde, bir tanesi Karacalar Mahallesine geçit sağlar, bir tanesi Erinci Evlerine geçit sağlar.
Uludere değirmen gözü su kaynağından beslenir. Bu kaynağın % 70’şi ilçenin içme su ihtiyacını karşılar. Kalan % 30’u arazilerde kullanılmaktadır. Zamanında bu suyun altında beş tane su değirmeni vardı.
-------------------------
   DAĞLAR:
   Çağlayancerit civarındaki dağların genel adları doğusunda; Erinci Dağı; meşe ve çalılık sık ormanlık bir alandır. Erinci Dağı’nın Güneyindeki dağ Keklicek dağıdır. Bu dağda genelde meşe, ardıç azda olsa kamalak ağaçları vardır. Güneyinde; Öksüz Dağı, Kuzeyinde; Engizek Dağı vardır. Burada da genelde kamalak, ardıç, tiken ardıcı vardır. İlçe Öksüz Dağı ile Engizek Dağı arasındadır. Batısında Kazıklı ve Topal Ali Dağı vardır.
 ------------------------ 
    TEPELER:
    İlçedeki tepelerin genel adları doğusunda; Ziyaret Tepesi, Batısında; Topal Ali Kuzeydoğusunda; Daz vardır. Arif’in Tepesi, Yala Tepesi. Tepelerin adı: Kızıl belek, Say, Arılık, Hüsübela, Acesi, Peygamber Tepesi, Taşlık Hanifoğlu ve Toraman tepeleridir.      
-------------------------  
   MAĞARALAR:
   Toraman tepesinin eteğinde dört tane sıralı mağara vardır. Günümüzde bir tanesi açık mağaraların kapısı 1,5 metrekare genişlikleri 3 metrekaredir. Mağaranın içerisinde, sağında, solunda, arkasında kemer şeklinde yirmi santim derinliğinde oyuklar bulunmaktadır. Mağaralar Ulu Dere kenarındadır. Anlatılanlara göre zamanında Ermeniler bu mağaralarda domuz beslemişler bu yüzden bu mağaraların adı domuz ahırıdır.     
---------------------------
   YAZ EVLERİ VE MAHALLELER:
   Karafirez Evleri ilçeye uzaklığı üç kilometre, Kahramanmaraş’a yüz yedi kilometre. Bir yatılı okul var.Camisi yok. Gücük evleri ilçeye uzaklığı beş kilometre, Kahramanmaraş’a yüz beş kilometre bir ilkokul, bir camisi var. Yalangoz evleri ilçeye uzaklığı altı kilometre Kahramanmaraş’a yüz dört kilometre okulu yok, bir camisi var.
   Mercen evleri ilçeye uzaklığı yedi kilometre, Kahramanmaraş’a yüz üç kilometre camisi ve okulu yok.
Kızılseki evleri ilçeye uzaklığı on bir kilometre, Kahramanmaraş’a yüz bir kilometre okulu yok, bir camisi var. Erinci evleri ilçeye uzaklığı on iki kilometre,
   Kahramanmaraş’a uzaklığı yüz on üç kilometre okulu ve camisi yok. İçme suyu Aksu’dan elektrik ile pompalanır.
Engizek Mahallesinin İlçeye uzaklığı sekiz kilometre, Kahramanmaraş’a yüz on sekiz kilometre bir ilkokulu, bir camisi vardır. Alikocalar Evlerinin İlçeye uzaklığı yedi kilometre, Kahramanmaraş’a uzaklığı yüz on yedi kilometre bir ilkokulu, bir camisi var.
   Hatunholuğu Evleri ilçeye uzaklığı üç kilometre, Kahramanmaraş’a yüz on üç kilometre okulu yok, bir camisi var. Ark başı ilçeye uzaklığı yedi kilometre, Kahramanmaraş’a yüz on beş kilometre bir okulu, bir camisi var.
    Biçmoluk Evleri ilçeye uzaklığı on dört kilometre, Kahramanmaraş’a yüz yirmi dört kilometre okulu ve camisi yok. Devrent Evleri ilçeye uzaklığı on iki kilometre, Kahramanmaraş’a yüz yirmi bir kilometre okulu ve camisi yok. Cüceler Evleri ilçeye uzaklığı on beş kilometre, Kahramanmaraş’a yüz yirmi altı kilometre okulu ve camisi yok.                 
--------------------------------
    PKK İLE ÇATIŞMADA ŞEHİT DÜŞENLER:
    Şırnak İli, Cizre İlçesinde 3 Haziran 1991 tarihinde Pkk ile girdiği çatışmada şehit olan er Ahmet Yiğit’in kabri Ç. Cerit Mezarlığındadır. Ailesi Pazarcık’ta ikamet etmektedir.
   Nur Doğan Zorkun, Aslen Engizek Mahallesinden olup, K.Maraş' ta İkamet Etmekteydi. Kabri Kahramanmaraş Şeyhadil Şehitlik Mezarlığın’dadır. 
    Çağlayancerit İlçesi Alikocalar Mahallesi on üç Temmuz 1991 Yılında Çoban Gök Pkk ile Alikocalar da girdiği çatışmada şehit olmuştur.  Ayrıca Bu çatışma sonucu aynı mahallede iki kardeş Duran Özbek İlkokul 5. sınıf öğrencisiydi. Zeynep Özbek İlkokul 4. sınıf öğrencisiydi.
11 Ocak 1996 Tarihinde Ayran Pınarı yakınlarında şehit edilen üç avcımızın isimleri: Ömer Kurt, Salman Çolak, Mehmet Gök, aslen Ç. Cerit İlçesinden olup Mersin’in Soğucak Beldesinde ikamet eden, Duran Engizek’in oğlu Hayrullah Engizek yirmi üç yaşında idi 26 Eylül 2012 Tarihinde Hakkâri’nin Çukurca İlçesinde PKK ile girdiği çatışmada Şehit düşmüştür.
-------------------------------
   İLETİŞİM:
   İlçede Vodafone, Turkcell, Avea şebekeleri bulunmaktadır. İlçe Halkı’nın %99’unda cep telefonu vardır.
RESMİ TELEFONLAR:
Emniyet amirliği:                0 344 351 2050
Kaymakamlı santral:           0 344 351 2193
Kaymakamlık Fax:             0 344 351 2106
Kaymakamlık yazı iş:          0 344 351 2099
Belediye başkanlığı:            0 344 351 2054
Belediye Santral:                 0 344 351 2054
Belediye nöbetçi Telefon:   0 344 351 2223
Belediye Fax:                      0 344 351 20 53
 -------------------------------

RESMİ KURUM ADI

TELEFON NUMARASI

Kaymakamlık Santral

0 344 351 21 93

Kaymakamlık Faks

0 344 351 21 06

Emniyet Amirliği

0 344 351 20 50

Belediye Başkanlığı

0 344 351 2054

Belediye Başkanlığı Faks

0 344 351 2053

 

 

 

 

   İŞ YERLERİ:
4 Adet Market,
4 Adet Hızar Atölyesi,
2 Adet Ekmek Fabrikası,
1 Adet Un fabrikası, Akdere Mahallesinde,
3 Adet taş fırın, pide ve somun,
3 Adet elektrik değirmeni,
2 Adet kasap,
6 Adet Demirci,
3 Adet köşker,
3 Adet kalaycı,
4 Adet kuyumcu, 
2 Adet semerci, 
2 Adet nalbant,
4 Adet tekel bayi, 
1 Adet saatçi,
1 Adet televizyon tamircisi,
1 Adet radyo tamircisi,
4 Adet iletişim Türktelekom, Avea,Vodafone, Turkcell,
6 Adet Pastane,
15 Elektrikçi ustası, sayılamayacak kadar yüzlerce bakkalı, manifaturacı, esnafı vardır.
-----------------------------
   CAMİLER:
Fatih Mahallesi: Merkez Arıoba Camii,
Fatih Mahallesinde Konukoğlu Camii,
Fatih Mahallesinde Bahçelievler Camii,
İstiklal Mahallesi'nde Tarihi Keziban Hatun Camii,
İstiklal Mahallesinde Hafız Ahmet Camisi, bu cami belediyenin yol çalışmaları nedeniyle 2013 Yılında yıkıldı.
İstiklal mahallesinde Mülayimoğulları Camii,
İstiklal mahallesinde Sultan Camii.
Kale Köyü’nde bir camii,
Soğukpınar (hombur) bir camii,
Boylu Köyü’nde bir camii,
Oruçpınarı Köyü’nde bir camii,
KüçükCerit Köyü’nde bir camii,  
Akdere Mahallesi’nde bir camii,
Aksu Mahallesinde iki camii,
Helete Mahallesinde dört camii,
Gücük Evlerinde bir camii,
Yalangoz Evlerinde bir camii,
Kızılseki Evlerinde bir camii,
Alikocalar Evlerinde bir camii,
Engizek Mahallesinde bir camii,
Yalangoz Evlerinde bir camii,
Arkbaşı Evlerinde bir camii,
------------------------------
MERKEZ MAHALLER VE MUHTARLAR:
Fatih Mahallesi Hasan Gökburun: 1070 hane
İstiklal Mahallesi Ali Dolgun: 821 Hane
Akdere Mahallesi Hüseyin Kuzu: 274 hane
Aksu Mahallesi Mehmet Öksüz: 250 hane
Engizek Mahallesi Mehmet Tekin: 210 hane
 
< Önceki   Sonraki >