6.ceviz festivali dinleyin

Tanıtıyoruz

ÖZLÜ SÖZLER

"HAFTA SONU PAZAR ÖMRÜN SONU MEZAR ZENGİN OLSAN NE YAZAR MEZARINI EL KAZAR"

Aşık Ali Yaralandım

Yaralandım Gurbet elde

Eczaneler

ECZANELER İLETİŞİMÇAĞLAYAN ECZANE
------İLETİŞİM -----
TEL: 0344 351 2515
FAX: 0344 351 2515
GSM:0536 377 0836
********


DEVA ECZANESİ
----- İLETİŞİM -----
TEL: 0344 351 2204
FAX: O344 351 2204
GSM: 0533 543 2362
********

sayaç.Belgesel

ÖKSÜZ DAĞI
    ÖKSÜZ DAĞI
    Öksüz dağı Çağlayancerit ilçesinin kıblesinde yer alır. Dağın girişi bozlar köyünden başlar kazıklı da biter. Uzunluğu 25 kilometre, eni 1 kilometredir. İlçeye giden yol bozlar’dan başlayarak dağın kuzey eteğinden devam ederek Aksu Arap’ın bahçesi denilen bölgeye kadar devam eder. Bu yolun uzunluğu ilçeye 18 kilometredir.
    Kar çok yağdığı yıllarda yola çığ düştüğünde yol haftalarca kapalı kalırdı. Zamanla yağan yağmur neticesi dağdan inen sel sularının getirdiği moloz ve taş çamur yığınları nedeniyle yol günlerce ulaşıma kapanırdı. Dağın güney yamacında ve eteklerinde Oruçpınarı, miliyanlı, Zeynep uşağı, Boylu, köyleri vardır. Kuzeyinde ilçenin bahçe evleri ve bağ baçeler mevcuttur. Yılın ilk kar’ı engizek ve öksüz dağına yağar kış ortalarında öksüz dağına yağan kar kalınlığı 5 metreyi bulur.
     Dağın tepesi çıplak, orman yok. Su kaynağı hiç yok. Ancak dağın eteklerinin her iki tarafı güney kuzey olmakla beraber gözlü pınarlar vardır. Baharın gelişiyle birlikte öksüz dağında hayal bile edemediğimiz ot çeşitleri yünlü çay aydın çayı dediğimiz ada çayları ve beyaz çiğdem dolu olur. Dağın her iki tarafı kamalak yani sedir, ağacı Meşe ve Ardıç, ağaçlarıyla doludur. Köylü vatandaşlar bu ormanları bölüm, bölüm sahiplenerek 1983 yılına kadar korumuşlardır. Sahipsiz olan bölgelerin ağaçları köylüler tarafından kesilerek odun edilmiştir.
     1982 1990 yılları arasında devlet öksüz dağını yeniden ağaçlandırmak için kolları sıvadı. İlk yıllarda çam ve meşe ağaçları dikildi fakat ilerlemedi. Tekrar kamalak ardıç ve badem fidanı dikilerek dağın yamacı tekrar yeşermeye başladı. Bu dağda orman işçiliği yapan birçok insanlar emekli oldular. Şimdilerde öyle kamalak ağaçları yetiştirildi ki içerisine gitmeye korkulur hale geldi. Meydana gelen ağaçları korumak için etraf tel örgüyle çevrildi. Eskisi gibi ormana koyun keçi sığır sürüleri giremez. Ayrıca ormanın üç beş tane koru bekçisi vardır.
    Öksüz dağının yamaçlarına bu ağaçlar dikilmese kuzgeçe denilen yerlerde toprak ve ağaç kalmaz hepsi ulu dereye akardı. Devlet baba sayesinde topraklarımız erozyona uğramaktan kurtuldu. Dağın eteklerinin bir bölümüne kısığın içi bir bölümüne kuz geçe bir bölümüne hatın holuğu denilir. Bu bölgelerin her yanı bağ bahçe meyve ağaçları ve ceviz ağaçlarıyla doludur.
     Zamanında yağan yağmurlarla birlikte öksüz dağından gelen sel birçok tarlayı bağı bahçeyi kocaman ceviz ağaçlarını kökünden söküp götürmüştür. 1967 yılında öksüz dağının en geniş su yatağı ayeek denilen çat’tan gelen sel ulu derenin önünü kapatarak derenin bir saat akmadığı baraj haline geldiğine şahit oldum. O yıllarda çok toprak heder oldu dağın kuzeye bakan yamacı kamalak ağacı ve ardıç ağaçlarıyla süslü. Akdere mahallesinin yamaçları ardıç ve meşe ağacıdır. Gücük obasının bulunduğu yerler su çıkan’a doğru meşe ardıç ağaçlarıyla doludur. Su çıkan ile bozlar köyü arasında pek meşe ormanı bulunmamakta. Çalı tipi ormanlıklardır.
    Dağın tepesinden bir araba gidecek kadar yol vardır belediye başkanı sayın Hasan Kekil zamanında Oruçpınarı köyünden başlayıp gücük obasını takip ederek traktör ve taksi gidecek kadar ilçeye yeni bir yol yapıldı. Dağın ilçeye bakan yüzü kuzeyden orman bölge müdürlüğü her hangi bir yangına karşı korunması ve bakımı için yol yaptı. Yolun girişi kazıklıdan başlar gücük obasında son bulur.
    Kazıklı yönünden ilçenin Kahramanmaraş’a giden
60 kilometre’lik bir yolu mevcut olup bu yol son yıllarda asfalt yapıldı. Yol yaz aylarında çalışsa da kışın bu yol pek kullanılmaz. Yıllar önce öksüz dağı yamaçlarında vatandaşların sahiplendiği kendilerine ait ormanların içine köm damı dediğimiz evler yaparak kışın davarlarını buralarda barındırırlardı.
     Su çıkanda balalılar ve Gavızların ve Hasan ahmet’e ait köm damları vardı. Akdere karşısında kara Veli’lerin köm damları ayrıca ilçenin yamacında Teslimeler ve Yusuf Ataş’a ait köm damları. Yusuf Ataş yaz kış köm damında yaşardı damın etrafı bağ tarla ve badem ağaçlarıyla doluydu. Yavşan bölgesinde Ahmet Ağalara ve gül Ali’ye ait köm damları vardı köm damının anlamı davar barınağı yani sürü sahibi olan aileler bu evlerde ikamet ederlerdi.
    Köm damlarının bir tarafında davar koyun yatar diğer tarafında aile yatardı. Vatandaşlar kışın kamalak dalını kesip davara yedirirlerdi. Meşe ağaçlarını yazdan keserek ağaçların aralarına yığar kışın davarlarına yedirirlerdi.
    Bu evlere yakın su kaynağı olmadığı için kışın ateş üzerinde kar eritilerek su elde edilir. Hem aile’nin su ihtiyacı karşılanır hem davarlarını sularlardı. Şimdiyse bu köm damlarından eser kalmamıştır.
    Son zamanlarda öksüz dağına 2016 yılından itibaren başlanacağı söylenen elektrik üretmek için rüzgâr ile çalışan kanatlı sistemlerin yapılması için çalışmalar devam etmektedir.
Kommentare (0) >>
Kommentar schreiben

Sie müssen angemeldet sein, um einen Kommentar abzugeben. Bitte registrieren, wenn Sie noch kein Konto haben.


busy
 
< Önceki   Sonraki >