6.ceviz festivali dinleyin

Tanıtıyoruz

ÖZLÜ SÖZLER

"HAFTA SONU PAZAR ÖMRÜN SONU MEZAR ZENGİN OLSAN NE YAZAR MEZARINI EL KAZAR"

Aşık Ali Yaralandım

Yaralandım Gurbet elde

Eczaneler

ECZANELER İLETİŞİMÇAĞLAYAN ECZANE
------İLETİŞİM -----
TEL: 0344 351 2515
FAX: 0344 351 2515
GSM:0536 377 0836
********


DEVA ECZANESİ
----- İLETİŞİM -----
TEL: 0344 351 2204
FAX: O344 351 2204
GSM: 0533 543 2362
********

sayaç.Belgesel

ANASAYFA arrow DİĞER BAŞLIKLAR arrow Kim Kimdir? arrow FATMA ATAŞ KİMDİR?
FATMA ATAŞ KİMDİR?
          FATMA ATAŞ KİMDİR?
     Kendisinin anlattıklarına göre Fatma Dinler 1327 yılında dünyaya gelir, babası iki evliymiş. Kendisi bir yaşında iken annesi ölmüş. Annesi ölünce babası ikinci eşi Ayşe Berk’in üzerine kaydını yaptırmış. Ayşe berk analığıdır. Fatma’nın 5 erkek kardeşi vardır. Babadan bir anneden ayrılar. Babaları Gıro Ahmet,  Bir müddet sonra babaları da ölür Fatma hem öksüz hem yetim kalır. Anne baba günü görmez. Halk arasında ismi Fadime nüfus kayıtlarında Fatma olarak geçer. Okuma yazması yoktur. Kızıllı aşiretinden Kara Bekir’in torunudur. Lakabına gıronun kızı derlerdi. Ali isminde bir amcası olduğunu söylerdi amcasının çocuğu yokmuş babası ölünce amcası evlatlık olarak yanına almış. Gelinlik çağına geldiğinde Veli Ataş ister fakat amcası vermez. Evladı olarak gördüğü yeğenini gözü gibi korur.
        Amcası Ali’nin değirmen gözünde etrafı ceviz ağaçlarıyla çevrili 12 dönüm sulu tarlasını yeğeni Fatma’ya verir. Kızım evlendiğinde oğlun olursa benim adımı koy beni yaşat der. Çok sürmez amcası ölür. Yine aralıkta kalır. Tekrar gider analığının yanına sığınır. Fakat analığı rahat ettirmez. Bir gün aç bir gün tok yatar. Ve çok çileler çeker. Bir müddet sonra Veli Ataş’a haber gönderir. Gelsin beni kaçırsın der. Veli Ataş durur mu? Gider kaçırır. 1933 yılında bir erkek evlatları dünyaya gelir. Babalarının ismini koyarlar. Ahmet evlatların en büyüğüdür. Sonra bir kızları olur 14 yaşında vefat eder. Peşinden bir erkek evlatları daha olur. Oda 7 yaşında vefat eder. 1942 yılında bir kızları olur. Ona da kendi adını koyar.
      4 yıl sonra 11 Temmuz 1946 tarihinde Ali amcasının kendisine verdiği tarlada ben dünyaya gelmişim. Benim ismimi de Ali amcasının ismini koyar. Benimde annem olur. Rahmetli annem amcasını çok sevdiğini okuma yazması olmadığını okumayı kendi kendine öğrendiğini güzel kaval çaldığını irticalen türküler söylediğini anlatırdı. Oğlum inşallah sende amcam gibi olursun gözüm arkada kalmaz derdi.
      Allah nasip etti bende annemin amcası gibi oldum. Amcası kaval çalarmış onu yapamadım. Fakat flüt çaldım, saz çaldım, irticalen türküler okudum, şiirler yazdım. Annemin dileği kabul oldu. Amcası gibi olduğum için çok sevinirdi. Biz 5 erkek üç kız 8 kardeşiz. Kardeşimiz Mehmet 13 Eylül 1986 yılında geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti. Bir kızı bir oğlu yetim kaldı. Çocukları anneleri büyüttü. Evlenme çağına geldiklerinde İkisini de anneleri evlendirdi. Çoluk çocuğa karıştılar. Fatma bacımız 16 Ocak 2010 yılında vefat etti. 22.01.1996 yılında annemiz vefat etti. 10.01.1998 yılında babamız vefat etti. Annemize babamıza ve ölen kardeşlerimize ayrıca tüm ölmüşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.   
                                                                                      Âşık Ali Ataş
                                                           

 

Kommentare (0) >>
Kommentar schreiben

Sie müssen angemeldet sein, um einen Kommentar abzugeben. Bitte registrieren, wenn Sie noch kein Konto haben.


busy
 
< Önceki   Sonraki >