6.ceviz festivali dinleyin

Tanıtıyoruz

ÖZLÜ SÖZLER

"HAFTA SONU PAZAR ÖMRÜN SONU MEZAR ZENGİN OLSAN NE YAZAR MEZARINI EL KAZAR"

Aşık Ali Yaralandım

Yaralandım Gurbet elde

Eczaneler

ECZANELER İLETİŞİMÇAĞLAYAN ECZANE
------İLETİŞİM -----
TEL: 0344 351 2515
FAX: 0344 351 2515
GSM:0536 377 0836
********


DEVA ECZANESİ
----- İLETİŞİM -----
TEL: 0344 351 2204
FAX: O344 351 2204
GSM: 0533 543 2362
********

sayaç.Belgesel

ANASAYFA arrow DİĞER BAŞLIKLAR arrow Kim Kimdir? arrow FATMA ATAŞ KİMDİR?
FATMA ATAŞ KİMDİR?
        FATMA ATAŞ KİMDİR?
        Fatma Ataş 01 07 1913 Tarihinde dünyaya gelir, babası iki evliymiş. Kendisi 11 yaşında iken annesi ölür. Her nedense o günece Fatma’nın nüfusa kaydı yapılmamış. İkinci eşi olan Ayşe Berk’in üzerine kaydını yaptırır. Ayşe berk analığıdır. Fatma’nın kız kardeşi yok 5 erkek kardeşi vardır. Babadan bir anadan ayrılar. Babaları Gıro Ahmet, Bir müddet sonra babaları da ölür. Fatma hem öksüz hem yetim kalır. Anne baba günü görmez. Okuma yazması yoktur. Kızıllı aşiretinden Kara Bekir’in torunudur. Lakabına Gıro’nun kızı derlerdi. Fatma’nın Ali isminde bir amcası olduğunu amcasının çocuğunun olmadığını babası ölünce amcası evlatlık olarak yanına almış amcasıyla 8 yıl beraber yaşamış. Gelinlik çağına geldiğinde Veli Ataş ister fakat amcası vermez. Evladı olarak gördüğü yeğenini gözü gibi korur. Amcasının değirmen gözünde ki o coşkun suyun altında etrafı ceviz ağaçlarıyla çevrili
      14 dönüm sulu tarlasını yeğeni Fatma’ya verir. Kızım evlendiğinde oğlun olursa benim adımı koy beni yaşat der. Zaman gelir amcası ölür. Fatma yine aralıkta kalır. Tekrar gider analığının yanına sığınır. Fakat analığı rahat ettirmez. Bir gün aç bir gün tok yatar. Ve çok çileler çeker. Bir müddet sonra Veli Ataş’a haber salar. Gelsin beni kaçırsın der. Veli Ataş gider kaçırır. 25 Haziran 1931 tarihinde evlenirler. 1933 yılında bir erkek evlatları dünyaya gelir.
         Babasının ismini koyar. Ahmet evlatlarının en büyüğüdür. Sonra bir kızı olur oda 14 yaşında vefat eder. Peşinden bir erkek evlatları daha olur. Oda 7 yaşında vefat eder. 1942 yılında bir kızı dünyaya gelir. Adını Annesinin adını koyar. 11 Temmuz 1946 tarihinde Ali amcasının kendisine verdiği tarlada ekin biçerken beni dünyaya getirir.
          Ogün o anda adımı Ali amcasının adını koyar. Rahmetli amcasının çok zekâlı olduğunu onu çok sevdiğini amcasının okuma yazması olmadığını okumayı yazmayı kendi kendine öğrendiğini güzel kaval çaldığını şiir yazdığını irticalen türküler söylediğini anlatırdı. Bana oğlum inşallah sende amcam gibi olursun gözüm arkada kalmaz derdi.
          Şiirler yazdım saz çaldım, irticalen türküler okudum, eminim Annemin gözü arkada kalmadı. Amcası gibi olduğum için rahmetli çok sevinirdi. Biz 5 erkek üç kız 8 kardeşiz. Kardeşimiz Mehmet 13 Eylül 1986 tarihinde geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti.
            Evliydi 1 oğlu 1 kızı vardı. Annemizin adı olan Fadime bacımız 16 Ocak 2010 tarihinde vefat etti. Annem 22 Ocak 1996 tarihinde vefat etti. Babam 10 Ocak 1998 tarihinde vefat etti. Tüm ölmüşlerimize anneme, babama Allah’tan rahmet diliyorum… Âşık Ali Ataş  
 
Kommentare (0) >>
Kommentar schreiben

Sie müssen angemeldet sein, um einen Kommentar abzugeben. Bitte registrieren, wenn Sie noch kein Konto haben.


busy
 
< Önceki   Sonraki >