6.ceviz festivali dinleyin

Tanıtıyoruz

ÖZLÜ SÖZLER

"HAFTA SONU PAZAR ÖMRÜN SONU MEZAR ZENGİN OLSAN NE YAZAR MEZARINI EL KAZAR"

Aşık Ali Yaralandım

Yaralandım Gurbet elde

Eczaneler

ECZANELER İLETİŞİMÇAĞLAYAN ECZANE
------İLETİŞİM -----
TEL: 0344 351 2515
FAX: 0344 351 2515
GSM:0536 377 0836
********


DEVA ECZANESİ
----- İLETİŞİM -----
TEL: 0344 351 2204
FAX: O344 351 2204
GSM: 0533 543 2362
********

sayaç.Belgesel

Aksu televizyonundayım

AKSU TELEVİZYONUNDAYIM
ANASAYFA arrow BENİM YAZDIKLARIM arrow ON BİR AYIN SULTANI
ON BİR AYIN SULTANI

  ON BİR AYIN SULTANI: 
        Eskiden köyümüzde Ramazan ayı gelmeden önce birçok insanımız üç aylar orucu tutardı. Aileler Ramazan gelmeden bir hafta önceden hazırlıklar yapardı. Evler temizlenir çeşitli yemekler, tatlılar, hoşaflar hazırlanırdı. Bizim çocukluğumuzda Ramazan ayının bir an önce gelmesini oruç tutup büyüklerimize vermeyi ve onlardan harçlık almayı sabırsızlıkla beklerdik. Ramazan bayramı geldiğinde büyüklerimizi tek, tek dolaşarak ellerini öper bayram harçlığı alırdık. Ramazanın son günü bayram namazını kılan halk topluca mezarlığa giderdi. Mezarların üzerine şeker lokum gibi yiyecekler bırakırlardı. O şekerleri alıp yerdik ve mezarda yatanların ruhuna Fatiha okuyup dönerdik. Bayramda şekerler biriktirirdik. Eski Ramazanlar ve Bayramlar neşe ve huzur doluydu. Bizler o tarihlerde yoksulluklar içinde yaşasak da Ramazan ayı daha bir başka olurdu. Herkes yaptığı yemekten komşusuna gönderir. Fakir komşulara yiyecek giyecek yardımı yapılırdı.
Eski insanlarda hastalık yoktu. Yaşlı ve genç insanlarımız çok sağlıklıydı. Büyük küçük herkes orucunu tutar kimse kolay, kolay oruç yemezdi.
Sahura kalkmak için şimdiki gibi insanlarda gece sokaklarda mahallelerde davullar çalarak halk uyandırılmazdı. Bazı ailelerde çalar saatler vardı. Saatler sahur vaktine ayarlanarak sahura kalkılırdı. Eskiden şimdiki gibi teknolojiler yoktu. Ramazan ayı başladığında ilk akşam iki tane silah sıkılırdı. Oruç bitiminde üç silah sıkılırdı. Bu silahlar Ramazanın başlangıcı ve bitişine işaret ederdi. Akşam iftar saatlerinde ve gece sahur vaktinde köyün en yüksek tepesine çıkılarak bir defa silah sıkarlardı. Silahı Fakılar sülalesinden Mustafa Tükel ve kardeşi Sıddık sıkardı.       Âşık Ali Ataş

Kommentare (0) >>
Kommentar schreiben

Sie müssen angemeldet sein, um einen Kommentar abzugeben. Bitte registrieren, wenn Sie noch kein Konto haben.


busy
 
< Önceki   Sonraki >