6.ceviz festivali dinleyin

Tanıtıyoruz

ÖZLÜ SÖZLER

"HAFTA SONU PAZAR ÖMRÜN SONU MEZAR ZENGİN OLSAN NE YAZAR MEZARINI EL KAZAR"

Aşık Ali Yaralandım

Yaralandım Gurbet elde

Eczaneler

ECZANELER İLETİŞİMÇAĞLAYAN ECZANE
------İLETİŞİM -----
TEL: 0344 351 2515
FAX: 0344 351 2515
GSM:0536 377 0836
********


DEVA ECZANESİ
----- İLETİŞİM -----
TEL: 0344 351 2204
FAX: O344 351 2204
GSM: 0533 543 2362
********

sayaç.Belgesel

ANASAYFA arrow TANIDIK BİR OZAN
TANIDIK BİR OZAN
    Image

        Âşık Ali: İlçemizin değerli insanlarından biridir. Biyografisini okudum. Bildiğim kadarıyla kendisi İlkokul mezunudur. Amma birçok kültürlü insanlardan daha kültürlüdür. Âşık Ali’nin kendi adına özel bir kaç web sitesi vardır. Sitelerini kısa zamanda okuyuculara tanıttığı gibi Çağlayancerit ilçesini de tüm dünyaya tanıtır. Siteleri herkesin beğenisini kazanmıştır. Kısa zamanda ziyaretçi akınına uğrar. İlçede olup bitenleri haber yapıp dünyaya duyuruyor. Âşık Ali: kendi yaşantısıyla ilgili yazılar yazmış. Okudum. Hem duygulandım hem hüzünlendim.
      Bazen de güldüm. Yokluğu, çileyi, sevinci, sıkıntıyı bir arada yaşamış bir şairimizdir. Cerit hakkında yazdığı Yazıları bir başka. Yıllar önce Çağlayancerit’te bizim bilmediğimiz yaşantıları çileleri anlatmış. Siteyi ziyaret eden ziyaretçiler şairimizin yazılarını Mutlaka okusunlar. İlçe Halk’ının dertlerini, Sorunlarını bazen sazıyla,  Bazen sözüyle, bazen de şiir’leriyle anlatır. Genelde yurt dışında yaşayan Ceritli, Helete'li Bozlar'lı gurbetçilerimiz Cerit ve çevresinde olup bitenleri bu siteden öğrenirler.
      Ben de askerde iken bu siteden haber ve şiirlerini çok takip ederdim. Halen de günlük olarak takip ediyorum. Âşık Ali’yi kimi zaman bir şair, kimi zaman bir ozan, kimi zaman fotoğraf makinesi ve kamerasıyla Düğünlerde şölenlerde görürüz. Kimi zaman camilerde müezzinlik yapar, kimi zaman imam olur millet’in önüne geçer namaz kıldırır. Bir bakarsınız kazmasıyla küreğiyle işçi olur. Tarlasında, bağında bahçesinde çalışır. İşte bizim Âşık Ali bu. Daha önemlisi Türkiye sevdalısı Çağlayancerit sevdalısı bir insandır. Cerit için yazdığı bir şiirinde söyle diyor. 

                                     .
             Yıllar yılı koşup durdum peşinde,
             Cerit ilçem seni düşünüyorum.
             Gündüz hayalimde gece düşümde,
             Cerit ilçem seni düşünüyorum.
                                      .
       Şiirin devamı 5 şiir kitabı Düşünüyorum’un 54. sayfasındadır. Âşık Ali: yeri gelir ilçesini ve insanlarını met eder, yeri gelir sitem eder. Genelde hep güzellikleri öne çıkarır. Bahçeden mi, tarladan mı, geliyordu bir mahalleden geçerken gördüm. Elindeki el arabasıyla gidiyordu. Pek net olmasa da onun engin gönlüne sığınarak kendisinden habersiz cep telefonumla resmini çektim. Ve bu resmini saklıyorum. Âşık Ali tanıdığımız kadarıyla hoş görülü mülayim bir insandır. Bizim yanımızda onun ayrı bir yeri ayrı bir değeri vardır. Ancak her nedense sağlıklı iken böyle insanlarımızın değeri, kıymeti bilinmiyor. Şairimize Allah uzun ömürler versin. Zaman gelip böyle değerli insanlarımız yok olunca değerlerini anlıyoruz. O zaman da iş işten geçmiş oluyor. Böylesi insanlarımıza sağlığında sahip Çıkmamız lazım. Sitesinin birisinde gezerken dikkatimi çeken bir şiir’ini okudum inanın çok duygulandım. Bakınız ne demiş?

                Taşlayın, bakalım beni taşlayın,
                Ben gidersem beni çok ararsınız.
                Ateşlerde yakın beni haşlayın,
                Ben gidersem beni çok ararsınız.
.
                 Bir defada olsa sorulmaz halım,
                 Komşu kabadayı satıyor çalım,
                 Beni burnunuzla yitin bakalım,
                 Ben yanarsam beni çok ararsınız.
 
       Şiirin devamı 5.Şiir kitabı (Düşünüyorum)’un 46. sayfasındadır. Ben bir yazar filan değilim. Öylesine aklıma düştü. Âşık Ali ile ilgili birkaç kelam edeyim dedim. Kısa da olsa kaleme aldım. Sitesinde yayınlayacağına inandığım için Bu yazıyı kendisine gönderdim. Tüm okuyuculara saygılar sevgiler sunuyorum. Allah’ın selamı ve bereketi üzerinize olsun. Allah şairimize ve herkese hayırlı uzun ömürler versin. Şairimize işlerinde kolaylıklar diliyorum. Şairimizin yeni şiir’lerini ve yazacağı makalelerini sabırsızlıkla bekliyorum... Cami İmamı: Mehmet Kekil