6.ceviz festivali dinleyin

Tanıtıyoruz

ÖZLÜ SÖZLER

"HAFTA SONU PAZAR ÖMRÜN SONU MEZAR ZENGİN OLSAN NE YAZAR MEZARINI EL KAZAR"

Aşık Ali Yaralandım

Yaralandım Gurbet elde

Eczaneler

ECZANELER İLETİŞİMÇAĞLAYAN ECZANE
------İLETİŞİM -----
TEL: 0344 351 2515
FAX: 0344 351 2515
GSM:0536 377 0836
********


DEVA ECZANESİ
----- İLETİŞİM -----
TEL: 0344 351 2204
FAX: O344 351 2204
GSM: 0533 543 2362
********

sayaç.Belgesel

Aksu televizyonundayım

AKSU TELEVİZYONUNDAYIM
EVGOZU PINARI
          EVGOZU PINARI:
      Evgozu ilçenin kıblesine düşer. Öksüz dağı eteklerindedir. Evgozu ismini pınarın başında bulunan ceviz ağacından almıştır. Suyu kışın ılık buğulanarak akar, yaz gelince buz gibidir. Pınarın Yakın çevresinde Hacı Yusufların, Möhürdar Ali ve Kel Hafızın, evleri vardır. Dört yüz metre yukarısında fakılar oymağında deşir su kaynağı, üç yüz metre aşağısında Çete’nin pınarı vardır. Evgozu pınarı yıllar önce çağlayarak akardı. 1965 yıllarında üç bel kalınlığında suyu vardı. Önünde üç tane su arkı, Arkın üçü de sularla dolar taşardı. Bu pınardan fakılar, Mucuklar, Solaklar ve Kel Osmanlar, Hafızlar oymakları ve Boz Aliler, Hıltlar, Yelolar Göy Mıstıklar da faydalanırdı. Binlerce dönüm arazi sulanırdı. Bahar aylarında herkes arazisinin başına göçer, herkesi bir evi veya hayması vardı. Güz ayları gelinceye kadar Evgozu çevresinde ikamet ederlerdi.     
      1955, 1975 Yıllarında Evgozu çevresinde ikamet eden insanlar Hacı Yusuf Yalçın ve eşi, Mühürdar Ali ve eşi, Durmuş Tulgan ve eşi, Yusuf Tulgan ve eşi, Sarı Mehmet Veli ve eşi, Ahmet Tekel ( seydo) ve eşi, Yusuf Tekel ve eşi, Süllü Andız eşi ve oğlu, Kasım Ataş ve eşi, Veli Ataş ve Eşi, Osman Demir (Fakı Osman) ve eşi Yusuf Kelleci (eşik Yusuf) eşi ve oğlu, Kalender Kelleci ve eşi, Mucuk Salman Kelleci ve eşi,Yusuf Kelleci (kırböcük) ve eşi, Salman Kurt (Kör Salman) ve eşi, Ahmet kısa ve eşi Oğlu Mehmet Kısa ve eşi, Cennet Ahmet kısa ve eşi, Cennet Mehmet Kısa ve eşi, Cennet Ali Kısa ve eşi, Osman Onaran (Kel Osman) ve eşi, Ali Dinler ve eşi, Hafız Mehmet ve eşi, Hafız Ahmet ve eşi Hafız Yusuf ve eşi,Vırıt Hava Altun Ahmet Altun ve eşi, Vırıt Yusuf ve eşi, Kel Hafız ve eşi, Oğlu Hacı ve eşi, Boyacı Ömer ve eşi, Pendir Hasan ve eşi, Bu aileler bu pınarın yakın çevresinde ikamet etmişlerdir. Şimdiyse bu kişilerden kimse kalmadı. Oğulları kızları devam etmektedir.
      1959 yılında Maraş’tan iki mühendis geldi. Hem suyu tahlil ettiler hem pınarın başında bulunan ceviz ağacının yaşın ölçtüler. Suyun gayet temiz olduğu, ağacın yüz iki yıllık olduğunu söylediler. Hasat zamanı geldiğinde ceviz çırpılır yirmi otuz bin arası cevizi gelirdi. Ceviz ağacı 2011 yılında Mucukların mirasçıları tarafından kesilerek odun edildi. Zamanın muhtarı Ali Onaran bu pınardan köye içme suyu götürecekti arazi sahipleri karşı çıktı suyu vermediler. Eski belediye başkanı Sayın Hasan Kekil tarafından arazilerin içinden evgozuna yol yaptırıldı. Pınara varması için arazi sahibi kelhafızlar yolu göze kavuşturdular.
         Yolun devamı değirmen gözünden gelen yola kavuşur. Ramazan aylarında köylü iftarlık suyunu bidonlarla buradan Götürürler. Bu suyu ne kadar içerseniz için mideye şişkinlik yapmaz.1997/1998 /2013 ve 2016 yıllarında evgozu’nun suyu tamamen kurudu. Bir parmak kalınlığında su kaldı. Oymaklar susuz kaldılar. Arazilerini sulayamadılar.       Âşık Ali Ataş
 
Kommentare (0) >>
Kommentar schreiben

Sie müssen angemeldet sein, um einen Kommentar abzugeben. Bitte registrieren, wenn Sie noch kein Konto haben.


busy
 
< Önceki   Sonraki >