6.ceviz festivali dinleyin

Tanıtıyoruz

ÖZLÜ SÖZLER

"HAFTA SONU PAZAR ÖMRÜN SONU MEZAR ZENGİN OLSAN NE YAZAR MEZARINI EL KAZAR"

Aşık Ali Yaralandım

Yaralandım Gurbet elde

Eczaneler

ECZANELER İLETİŞİMÇAĞLAYAN ECZANE
------İLETİŞİM -----
TEL: 0344 351 2515
FAX: 0344 351 2515
GSM:0536 377 0836
********


DEVA ECZANESİ
----- İLETİŞİM -----
TEL: 0344 351 2204
FAX: O344 351 2204
GSM: 0533 543 2362
********

sayaç.Belgesel

Aksu televizyonundayım

AKSU TELEVİZYONUNDAYIM
ANASAYFA arrow BENİM YAZDIKLARIM arrow CERİT DÜĞÜNLERİ
CERİT DÜĞÜNLERİ
      CERİT DÜĞÜNLERİ:
      Çağlayancerit köy iken yapılan düğünler. Anne baba oğlum veya kızım sana filanın kızını alıyorum veya kızım seni falanın oğluna veriyorum dendiğinde iş biterdi. Annelerin babaların sözü ret edilmezdi. İki genç birbirlerin görmese de evlenmek zorundalar dı. Herkes kaderine razı olur evlenirlerdi. Hal böyle olunca Bazen de nişanlıyı bırakıp başkasına kaçanlar olurdu. Cerit düğünleri bir hafta devam ederdi. Düğünlerde davul ve zurna çalınırdı. Düğün yapan ailenin maddi durumu iyi ise iki davul iki zurna birden çalardı. Düğünler bir hafta veya 15 gün devam ederdi. Genelde kış aylarında düğün yapılırdı.
       Düğünler istiklal mahallesindeki uzun dama kurulurdu. Gündüz halaylar çekilir turalar, oynanır, Yağlı güreşler olurdu. Maskara oyunları oynanırdı. Bu oyunu Camız Ahmet, Sarıkız Hıdır, Haceli Duymaz Ve Oruç pınarı köyünden ince lakaplı İbrahim isminde yaşlı biri gelirdi. Bu insan Cerit düğünlerinin hepsine gelirdi. Yukarıda anlattığımız kişilerle birlikte oyunlarını sergilerlerdi. Halk’ı kahkahalara boğarlardı. Geceleri ateşler yakılarak sin, sin oyunu oynanırdı. Kadın erkek kesinlikle bir arada oynamazdı. Kadınlar kapalı bir mekânda oynarlardı. Gelin hiç oynatılmazdı damatla dans etmezdi. Cerit’te şimdiki gibi arabalar taksiler dolmuşlar yoktu.
       Gelin çeşitli renklerde tüllerle rengârenk donatılır yüzlerce seymen eşliğinde kız evinden alınıp ata bindirilerek silahlar sıkarak iki hoca tarafından sala okunarak gelin damat evine götürülürdü. Gelin indirilmeden önce doğacak olan çocuk için kucağına oğlan oğlan çocuğu koyarlardı. Gelin attan inmeden önce kaynana, kayınbaba, tarafından bağ, bahçe, Ceviz ağacı verilirdi. Attan indirildiğinde başından aşağı şeker, kuru üzüm, arpa, buğday tanesi dökerlerdi.
       Gelin odasına girmeden önce eline bir nar verilir bu narı kapıya çalıp kırması istenirdi. Nar kırıldıktan sonra alkışlar zılgıtlar çalınırdı. Narın kırılması ile gelinin güçlü olup olmadığı narın kırılmasından sonra kaynana sağ eline kur-anı kerimi alarak kapının eşiğinden geçecek gelin damat kitabın altından geçirilirdi. Bu gelenek günümüzde de devam etmektedir. Bu işler bittikten sonra damat evinde yemekler sulular yenilir kur-an okunur dualar edilirdi. Bu gelenek günümüzde de devam etmektedir. Köyüm için yazdığım bir kaç şiir’im.
 
          Köylü şehre gitmiyordu
Burda yiyip içiyordu
Gelinler dans etmiyordu
Eski köyümü özledim
 
Borçlu kapıyı çalmazdı
İŞÇİ işinden kalmazdı
Kızlar yaşlıya varmazdı
Eski köyümü özledim
 
            Kızlar pantolon giymezdi
            Tarladan eve gelmezdi
            Gördüğü gence gülmezdi
            Köyümü geri özledim
 
         Devamı web sitelerimizde
         Günümüzde düğünler bir veya iki gün çalınır. Bazı ailelerin düğünü dört saat olur. Şimdi Cerit düğünleri genelde Orkestra, ilahi’lerle yapılır, Davul zurna pek olmaz Ç.Cerit düğünleri çok kalabalık olur.
         Yaz günleri düğünler belirli sokaklar ve geniş meydanlıklara kurulur. Haftanın muhtelif günlerinde en az altı yedi düğün olur.
          Son zamanlarda düğünlerde havai fişeklerin atılması moda oldu. Buda halkımızı rahatsız etmekte olup çocukları korkutmaktadır.
Düğün yapan vatandaşlarımızın bu gibi konulara biraz daha dikkat etmelerini ve İlgililerimizin duyarlı olmalarını bekliyoruz. Şimdi gelinler eskisi gibi atın sırtında değil de özel taksilerle dolmuşlar motosikletler eşliğinde götürülür. Bazı eski gelenek ve göreneklerimiz şimdide vardır.
        . Düğünler Ara sıra sokaklara ve meydanlara kurulsa da genelde belediyenin yaptırdığı sosyal tesislerde yapılmaktadır.
         Her hafta siz okuyucularımızla beraber olmaktan çok mutlu oluyorum. Tüm okuyucularımıza saygılarımı sevgilerimi sunuyorum.
Başka bir konuda buluşmak üzere…
 
Kommentare (0) >>
Kommentar schreiben

Sie müssen angemeldet sein, um einen Kommentar abzugeben. Bitte registrieren, wenn Sie noch kein Konto haben.


busy
 
< Önceki   Sonraki >