6.ceviz festivali dinleyin

Tanıtıyoruz

ÖZLÜ SÖZLER

"HAFTA SONU PAZAR ÖMRÜN SONU MEZAR ZENGİN OLSAN NE YAZAR MEZARINI EL KAZAR"

Aşık Ali Yaralandım

Yaralandım Gurbet elde

Eczaneler

ECZANELER İLETİŞİMÇAĞLAYAN ECZANE
------İLETİŞİM -----
TEL: 0344 351 2515
FAX: 0344 351 2515
GSM:0536 377 0836
********


DEVA ECZANESİ
----- İLETİŞİM -----
TEL: 0344 351 2204
FAX: O344 351 2204
GSM: 0533 543 2362
********

sayaç.Belgesel

ANASAYFA arrow DİĞER BAŞLIKLAR arrow Kim Kimdir? arrow MEHMET BAHÇE KİMDİR
MEHMET BAHÇE KİMDİR
     MEHMET BAHÇE KİMDİR?.
     Çocukluğu:
     Mehmet Bahçe Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit ilçesinde annesinin dediğine göre zemheri ayında doğdu. Babası, Fakılar olarak bilinen sülalenin önde gelenlerinden Hasan Bahçe (Hoca Hasan) nın oğlu Mehmet Bahçe (Hoca Mehmet)dir. Annesi Mollalar sülalesinden
    Yusuf Güneş (Molla Yusuf) ‘in kızı Fatıma Güneş’tir. Çocukluğu lise yıllarına kadar Çağlayancerit’te geçmiştir. Ailesi hayvancılıkla uğraştığından çocukluk yıllarında keçi-oğlak çobanlığı yapmış ve zaman zamanda Çukurova’da çapa ve pamuk toplamaya gitmiştir. Daha 7 yaşından itibaren çalışmaya başlamış ve hayatın bütün zorluklarını yaşamıştır.
----------------------------------
     Öğrenim Yılları:
     İlk Öğrenimine Çağlayancerit İlkokulu’nda başladı. Çağlayancerit’in Köy olduğu o yıllarda ulaşım ve iletişimin çok zor sağlanıyordu. Köyde İlkokuldan başka okul yoktu. İlkokulu bitirdiği yılda Çağlayancerit’e Ortaokul açıldı. Şayet bu okul açılmamış olsaydı okuma imkânı gerçekleşmeyecekti. Babası şehirde onun öğrenim masraflarını karşılayacak durumda değildi. Bu büyük bir şanstı. İlk öğrencilerinden ve mezunlarından biri oldu. Çağlayancerit’te bu dönemden sonra okuyanların önü açılmıştı.
    Köye gelen öğretmen ve imamlarla diyalog kurarak öğrenme ve araştırmaya başladı. Bu kişilerden kitaplar, dergiler broşürler alıyor ve okuyordu. Takvim yapraklarının sayfalarında verilen kitap reklâmlarını okuyarak İstanbul’dan kitaplar getirtiyor ve okuyordu. Hiç durmadan okuyordu. Allah vergisi bir hisle daha
10 lu yaşlarda camilerde ezan okuyor namaz kılıyor ve Kur’an okuyordu..
     Kim olduğunu, nereden gelip nereye gittiğini ve hayatı o yıllarda sorgulamaya başlamıştı. Bu sebeple araştırıyor, sorguluyor ve okuyordu. Ortaokul yıllarında ilk okuduğu roman “Huzur Sokağı” adlı kitap olmuştu ve son derece etkilenmişti. Hatta 400 sayfalık bu kitabı iki gecede bitirmişti. İçinde bir boşluk vardı ve kendisini arıyordu ve hiçbir şey onu tatmin etmiyordu. Ortaokulu bitirmişti. Liseye gitmeliydi. Ama nasıl olacaktı bilmiyordu. Eski belediye başkanlarından ve eğitimci Hasan Kekil onu duymuştu.
     Bir gün Maraşt’a karşılaştılar. Hasan Kekil isterse kendisini İmam-Hatip Lisesine kaydettireceğini söyledi. Bunu hemen kabul etti. Fark dersleri vererek Kahramanmaraş İmam Hatip Lisesine 1978 yılında kaydoldu. Maraş olaylarını bizzat yaşadı. Hasan Kekil maddi ve manevi olarak destekledi. Çok zor günler geçirdi. Cami evlerinde kaldı. Hayır severlerden burs desteği aldı. Yokluk içinde liseyi de bitirdi. Liseden sonra Üniversite sınavlarına girdi.
      Birkaç okul kazanmasına rağmen maddi imkânsızlıklar yüzünden bu okullara gidemedi. Boş geçen bu yıllarda vekil öğretmenlik yaptı. Daha sonra hiçte arzu etmediği halde İmam-Hatiplik sınavlarına girdi ve bir süre diyanette İmam-Hatip olarak çalıştı. 1984 yılında Üniversite sınavlarına tekrar girdi. ODTÜ muhasebe bölümünü kazandı. Burada 2 yıl okuyup okulu bitirdikten sonra 1986 yılında Adana’ya gitti. Burada çalışma hayatına atıldı ve Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesini bitirdi.
      --------------------------
      Çalışma Hayatı:
      1986 yılında Adana da çalışma hayatına atıldı. İşyerlerinde ve bürolarda 4 yıl süre ile muhasebecilik yaptı. Aynı Zamanda Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesine kaydoldu. Bu okulu da bitirdikten sonra lisans diplomasını aldı. 1989 yılında bir arkadaşıyla kendi işyerlerini kurdular. 3 yıl kadar hem muhasebecilik hem de ticaretle uğraştılar. Daha sonra ortağından ayrılarak kendi bürosunu açtı. 1992 yılında bedelli olarak askerliğini Burdur’da yaptı. 1991 yılından itibaren Ruhsatını alarak Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak çalışmaktadır. Emekli olmasına rağmen halen bu işi yapmaya devam etmektedir.
       ------------------
      Dünya Görüşü ve Fikirleri:
      1980 öncesi Türkiye’nin içinde bulunduğu, kargaşa, terör, kan, iç çatışma, sağ-sol hareketleri 12 eylül 1980 askeri müdahalesine kadar devam etti. Bu yıllarda çok çeşitli öğrenci akımları ve siyasi akımlar vardı. Sağcı, solcu, şeraitçi-İslamcı, faşist, komünist vs. Bu akımlar içerisinde yer almayan yok gibiydi.
       Mehmet Bahçe de bu yıllarda İmam-Hatipli olması ve dini duygularının baskınlığı neticesinde İslamcı akımların içerisinde buldu kendini. MTTB, Akıncılar ve Nurcularla teşri mesaisi oldu. Ama hiçbir zaman birinin üyesi ve mensubu olmadı. Çünkü içinden bir his bu yolların doğru olmadığını söylüyordu. Hiçbir akım onun aradığını ona vermiyordu.
       Kimin neye ve kime hizmet ettiği belli değildi. Bu yıllarda çok sayıda yayın ve kitap okudu. Aradığını hiçbir zaman bulamadı. Taki 1983 yılında askerliğini yapıncaya ve askerlikte tanıştığı arkadaşlarının işareti ile ipin ucunu yakalamıştı. Buraya kadar arayışları ve batıl fikirleri için Necip Fazılın dediği gibi diyordu. 
“Tam otuz yıl saatim işlemiş ben durmuşum;
Gökyüzünden habersiz, uçurtma uçurmuşum...”
     Askerlik öncesi fikir ve inanç hayatı ile  şimdiki inanç ve fikir hayatı  çok büyük farklılıklar arz etmektedir. Eskiden geleneksel ve eski dünya dinlerinin etkisindeki inanç ve güdücü fikirlerin kurbanı iken şimdi tamamen orijinal inanç ve kendi aklının sahibi bir fikre sahiptir. Aklını kimseye ihale etmeden düşünen, araştıran ve bu doğruları paylaşmaya çalışan birisidir.
      Çağdaş, modern, akılcı ve ayağı yere basan dünya gerçekleri ile bağdaşan bir fikir ve inanca sahiptir. İnsanın insana köleliğine karşı İslam devrimcisi ve reformist bir fikre sahiptir. Onu etkileyen ve takip ettiği kişiler en başta İran Devriminin teorisyeni ve büyük devrimci Ali Şeraiti olmak üzere, Muhammet İkbal, Mehmet Akif, Edip Yüksel, Yaşar Nuri Öztürk , Che  Guavera ve tüm devrimci ve statükoya karşı  fikir adamlarıdır.
      Sağcı statükoya  karşı solcu ve devrimci fikirlere açık biridir. Sahte dinci ve kaba softa ham yobazlarla mücadeleci biridir. Devrimci dine inanmaktadır.” Devrimci dine mensup olan ve bu dinin eğitimini alan bir kişi, hayatın maddî manevî ve sosyal alanlarının tümüne tenkidi bir gözle bakar ve batıl olarak gördüğü şeyi kaldırıp, yerine hakkı ikame etme sorumluluğunu taşır.” Fikrinde biridir.
    Yalnızca Allaha teslim olmayı ve dini yalnızca ona özgülemeyi savunur. Bireyin özgür ve sorumlu davranmasını ve yetkisiz yetkililere boyun eğmemesini savunur. Allah ile insanın arasına din adamlarının ve şefaatçilerin girmesini reddeder. Dinden çıkar sağlamayı reddeder. Yoksullara bakmayı ve korumayı savunur. Bir savın doğruluğunu kabul etmek için kalabalıklara veya duygulara değil aklın ölçüsüne başvurmayı savunur. Zalimlere ve zulme karşıdır.
     "Yöneticileri fakir ölen milletler zengin olur, yöneticileri zenginleşen milletler de fakirleşir.""komşusu açken tok yatan bizden değildir.""haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır.""sizden biri bir haksızlık görürse bunu eliyle düzeltsin veya diliyle ikaz etsin. "haksızlık yapan bir yöneticinin karşısından hakkı savunurken ölen kişi gerçek şehittir""bu güne kadar kime borcum varsa, gelsin alsın.
     Kime kırbaçla vurduysam, " işte sırtım" gelsin sırtıma vursun ve hakkını alsın"... .diyen Hz. Muhammedi böyle tanır ve kabul eder. Kısaca Hayatı devrimci bir işlev olarak görür. Daha geniş bilgi için fikirlerini savunduğu ve yazdığı www.oksuzdagi.blogspot.com ve http://caglayancerit.blogspot.com.tr/ internet sitelerine müracaat edinebilinir.
    Ayrıca, Çağlayancerit aşığı biridir. Öksüzdağı sembolüdür. Çağlayancerit halkının mazlumluğu karşısında hassastır. Çağdaş, modern, kültürlü bir Çağlayancerit için çalışmaktadır. Onların son derece mağdur ve öksüz bırakıldığı fikrindedir. Yolsuz, eğitimsiz, hastanesiz ve yoksul bırakıldığı fikrindedir. Bazı uyanık ve cambazların kulu ve kölesi olmamalarını ister. Dik, vakur, hakkını arayan eğitimli ve uyanık bir Çağlayancerit halkı arzusudur.
------------------------------------
      Yazarlık:
      Mehmet Bahçe lise yıllarından itibaren yazmaya başlamıştır. Lise ve Üniversite yıllarında yazıları arkadaşları tarafından beğenilmiş ve yazmaya teşvik edilmiştir. Adana da bazı dergi ve gazetelerde yazıları yayınlanmıştır. Bazı İnternet sitelerinde de yazıları yayınlanmaktadır. Ayrıca araştırmaları mevcut olup basım aşamasınadır. Yazmayı seven birisidir.
----------------------------
      Sonuç:
      Mehmet Bahçe halen Adana’da yaşamakta olup Çağlayancerit’te bir yazlık ev yaptırmış olup yazları iki ayını burada geçirmektedir. 3 kız 3 erkek evlat sahibidir. İngilizce ve Arapça bilmektedir.
                                                          -------------------------
                                             Araştırmacı Yazar: Mehmet Bahçe
 
Kommentare (0) >>
Kommentar schreiben

Sie müssen angemeldet sein, um einen Kommentar abzugeben. Bitte registrieren, wenn Sie noch kein Konto haben.


busy
 
< Önceki   Sonraki >