6.ceviz festivali dinleyin

Tanıtıyoruz

ÖZLÜ SÖZLER

"HAFTA SONU PAZAR ÖMRÜN SONU MEZAR ZENGİN OLSAN NE YAZAR MEZARINI EL KAZAR"

Aşık Ali Yaralandım

Yaralandım Gurbet elde

Eczaneler

ECZANELER İLETİŞİMÇAĞLAYAN ECZANE
------İLETİŞİM -----
TEL: 0344 351 2515
FAX: 0344 351 2515
GSM:0536 377 0836
********


DEVA ECZANESİ
----- İLETİŞİM -----
TEL: 0344 351 2204
FAX: O344 351 2204
GSM: 0533 543 2362
********

sayaç.Belgesel

Aksu televizyonundayım

AKSU TELEVİZYONUNDAYIM
ANASAYFA arrow BENİM YAZDIKLARIM arrow SAHİPSİZ İLÇE
SAHİPSİZ İLÇE
       SAHİPSİZ İLÇE:
       Zamanında Çağlayancerit Türkiye'nin ve K.Maraş'ın en büyük yol-suz susuz sahipsiz köylerinden biriydi. Köyümüzün kuruluşu hakkında detaylı tarihi bir bilgi yok. Araştırmak kimsenin aklının ucundan bile geçmiyor. Köyün yolu yoktu araba gelmezdi. Köylü Maraş'a yayan giderdi. Muhtar Ali Onaran (1958) yılında köylüyü topladı imece usulü bozlardan Cerit'e kadar (20) kilometrelik yolu kayaları külünkle kırdırarak topraklı bölgeleri kazma kürekle o yaptırdı. Menderes hükümeti zamanında (1959) yılında şimdiki geçip geldiğimiz Aksu köprüsünü o yaptırdı. Köye ilk içme suyunu o getirdi. Şimdi yerine yeller esen istiklal mahallesindeki sağlık ocağını o yaptırdı. (1956) yılında köye (2) doktor getirterek en büyük hastalığı o önledi. Telefon ise (1982) yılında Malatya'dan köye gelen öğretmen Cemal Çiçek sayesinde gelmiştir.
       Şimdiyse Çağlayancerit (1986) da kasaba (1987) yılından ilçe oldu. Amma hala doğru düzgün bir yolumuz yok. Nerdeyse kuraklık yüzünden sular çekiliyor gün gelecek ilçe halkı susuz kalacak eski başkan Sayın K.Mehmet yıldızlı Aksu gözünden ilçenin su deposuna kadar boru döşetti. Bırakıldığı yerde kaldı, ilgilenen olmadı. Birileri Helete'nin suyunu Gaziantep'e verdiler Helete'ye ve Bozlara 100'lük borlarla su verdiler Cerit' gelince su yok adaletiniz batsın. (1995) yılında ilçeye adliye teşkilatı geldi bir kaç yıl sonra geri elimizden alındı. P.T.T'e müdürlüğü, Tapu müdürlüğü gelmişti onlarıda alıp bizi tamamen Pazarcığa mahkûm ettiler. Pazarcık ilçe'de Cerit kasabamıdır?
       Birinci konu soruyorum; Pazarcık'ta ceza evi ve askerlik şubesi var Cerit'te neden yok? Pazarcık devlet hastanesinde her branjın doktoru var ameliyat hanesi var Cerit devlet hastanesinde neden yok? Gelmiş geçmiş belediye başkanları ilçe başkanları bu daireler Pazarcıkta varda bizde neden yok diye düşündüler mi acaba? Hazır gelmiş daireleri neden geri elimizden aldılar diye düşünenler oldu mu? İlçemizde gelmiş geçmiş belediye başkanları ilçe başkanları imkanları dahilinde ilçeye hizmetleri olmuştur. Ama yapılan hizmetler yetersizdir. Keşke ilçeden giden ve olmayan dairelerin gelmesi için uğraşsalardı. Cerit halkı perişan olmasaydı.
        İkinci konu soruyorum; Çağlayancerit'in yüzlerce öğrencisi dışarıda okuyor. Kim ailenin okutma gücü var kiminin yok. Okuma çabasıyla çocuklarımız Türkiye’nin tüm illerine dağılmış anaya babaya hasret her biri bir yerde. Cerit'e bir üniversite yapılamaz mıydı?
       Üçüncü konu soruyorum; Vatandaş Pazarcığa mahkemeye gidecek hastaneye gidecek yol parası yok koşuyor fona. Bu dairelerin Cerit'e gelme imkanı hiç mi yok? Sayın yetkililerden cevap bekleyen sorular bunlar. Aslında soruların cevabı da bu yazının içinde gizlidir. Sebebini tüm Cerit halkı biliyor görüyor. Amma hiç birimizden ses yok. Üniversite okumuş pırıl pırıl gençlerimiz var. (23) bin küsür nüfusa sahip ilçenin neden bir milletvekili yok? İş adamları yok. Velhasıl Çağlayancerit' li olarak temelden sahibimiz yok... Âşık Ali Ataş
Kommentare (0) >>
Kommentar schreiben

Sie müssen angemeldet sein, um einen Kommentar abzugeben. Bitte registrieren, wenn Sie noch kein Konto haben.


busy
 
< Önceki